Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRatusz wywiesi flagi ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ratusz wywiesi flagi ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 luty 2013 16:49

 

 

Radny Stefan Pastuszewski skierował do prezydenta wniosek o wywieszenie w piątek biało-czerwonych flag. Tego dnia obchodzić będziemy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Ratusz pozytywnie rozpatrzył ten wniosek.

 

Są to żołnierze, którzy po roku 1945 walczyli z systemem komunistycznym. W Bydgoszczy zapadały wyroki śmierci i były wykonywane. Taką tragiczną postacią jest Leszek Biały  - argumentował radny Stefan Pastuszewski.

 

Prezydent Rafał Bruski pozytywnie odniósł się do propozycji radnego.

 

Radni Prawa i Sprawiedliwości zachęcają także władze miasta do wywieszenia biogramów poświęconych walczącym z okupantem sowieckim w komunikacji publicznej.

 

Z podobnym wnioskiem wystąpił do władz miasta Inowrocławia radny Jarosław Mrówczyński.

 

W piątek  o godzinie 18, w Galerii Wieży Ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego Instytut Pamięci Narodowej otworzy wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym.

 


O wywieszenie flag apeluje także Towarzystwo Torunium im. Antoniego Bolta. Z tego powodu ogłoszony został konkurs, w którym wystarczy wywiesić flagę w dniu 1 marca i jej zdjęcie wysłać na adres torunium@wp.pl Autorzy najlepszy zdjęć mogą liczyć na nagrody książkowe.

 

Panel naukowy 

Z kolei w Toruniu oficjalne obchody rozpoczną się od mszy w intencji Żołnierzy Wyklętych i Ojczyzny w parafii p.w. św. Antoniego na Wrzosach (ul św. Antoniego 4). Po eucharystii w auli parafialnej odbędzie się panel dyskusyjny pt. ,,Polskie drogi do niepodległości. Bić się czy nie bić?” w którym udział weźmie poseł Zbigniew Girzyński oraz dr Michał Białkowki i dr Rafał Zgorzelski. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojny, a medialny Portal Kujawski.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Kujawsko-pomorskie może zdecydować o prezydenturze

  Faworytem wyborów prezydenckich jest urzędujący prezydent Andrzej Duda, ale jak pokazują kolejne badania opinii publicznej jego przewaga spada, natomiast wzrasta poparcie dla Rafała Trzaskowskiego. Badania pokazują, że w części województw wygra Trzaskowski, niewiadomą jest wciąż jednak nasze województwo kujawsko-pomorskie.

 • Unia Europejska planuje wyemitować obligacje na ożywienie gospodarki po wirusie

  Czas wrócić do rozmów o nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027, rozmowy te zostały przesunięte z uwagi na epidemię COVID-19, która ściągnęła główną uwagę przywódców państw UE. Pandemia uderza również w gospodarki, stąd też Unia musi uzgodnić budżet, który pozwoli ożywić gospodarkę.

  Etykiety: Unia Europejska

Wiadomości z regionu