Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Za nieoddanie jedynej krowy groziło więzienie” (wideo)

,,Za nieoddanie jedynej krowy groziło więzienie” (wideo)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 marzec 2013 00:45

We Wieży Ciśnień odbyła się w piątek uroczystość zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wsparcie dla organizacji tego wydarzenia udzieliły Miejskie Wodociągi.

 

Chęć uczczenia pamięci żołnierzy podziemia antykomunistycznego przyciągnęła ponad sto osób. W tym parlamentarzystów Tomasza Latosa i Kosmę Złotowskiego. Po II wojnie światowej wszyscy wiedzieli, że będzie ciężko - przypominał dr hab. Mirosław Golon z Instytutu Pamięci Narodowej – Polskę czekał stalinizm. Potworna ideologia o potwornych mechanizmach działania. Za chodzenie do kościoła można było stracić pracę. Za nieoddanie jedynej ostatniej krowy państwu groziło więzienie. Rządził przez 4 lata Władysław Kruczek, ostatni stalinowski sekretarz, któremu niedawno w Rzeszowie ulice chciano nadać, zbrodniarz przez którego setki tysięcy rolników z ówczesnego dużego województwa bydgoskiego miało ogromne problemy z utratą wolności.

 

 

 

 

Doktor Golon przybliżył także działalność Żołnierzy Wyklętych - O tych żołnierzach pisano albo jako o bandytach, albo w cale. Nie dano im nawet grobów, nie znamy dokładnie miejsc, gdzie naprawdę są pochowani.

 

IPN przedstawił także film swojej produkcji poświęcony rajdowi pomorskiemu majora ,,Łupaszki”. Po oficjalnej projekcji można było zwiedzić wystawę. Goście mogli obejrzeć także z bliska broń, jaką posługiwali się Żołnierze Wyklęci oraz zobaczyć wieczorną panoramę Bydgoszczy z tarasu widokowego.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • PZPN rozważa reformę szczebli ligowych

    Prezes PZPN Zbigniew Boniek zwrócił się do prezesów okręgowych związków (wojewódzkich) z prośbą o opinie w prawie projektu zmiany nazw lig. Ekstraklasa miałaby się ponownie stać I ligą.

    Etykiety: piłka nożna
  • Co dalej z ligą? Jednak nikt nie śpieszy się z decyzją

    Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu kibiców piłkarskich, choć pewnie już wielu pogodziło się z tym, że w tym sezonie piłkarze nie wyjdą na boisko. Decyzje PZPN planował ogłosić w tym tygodniu, ale teraz mówi się, że być może warto poczekać z nią do maja.

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 08.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 277

- liczba osób hospitalizowanych – 227

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 5460

- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym – 621

- liczba pobranych próbek – 5419

- liczba ozdrowieńców - 5

- liczba zgonów – 5

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Dziękujemy Wam

Wiadomości z regionu