Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMaria Wasiak: Bez opracowania studium rozmowy o Wiśle mają znaczenie tylko teoretyczne

Maria Wasiak: Bez opracowania studium rozmowy o Wiśle mają znaczenie tylko teoretyczne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 08 listopad 2017 00:16

Rozwój żeglugi na Wiśle może być szansą dla Bydgoszczy, ale na razie brakuje konkretów – tam można w skrócie opisać stanowisko władz miasta, wyrażone przez prezydent Marię Wasiak podczas konferencji Emerging Cities, która zorganizowana została nad Brdą.

 

W dyskusji panelowej zastępca prezydenta Maria Wasiak, była minister infrastruktury, dała do zrozumienia, że obecnie w materii rozwoju żeglugi na Wiśle nie ma żadnych konkretów. Dlatego Miasto Bydgoszcz w planach zagospodarowania uwzględnia możliwość powstania portu rzecznego w Łęgnowie, na Wiśle oraz zabiega, aby inne inwestycje nie blokowały jego budowy w przyszłości. Mowa tutaj chociażby o podejmowanych działaniach na rzecz przesunięcia linii wysokiego napięcia, które mogły być zagrożeniem dla budowy portu w Łęgnowie, w lokalizacji wytyczonej przez Miejską Pracownie Urbanistyczną.

 

- Podstawowa kwestia od jakiej zależy sensowność podejmowania działań, to jest – czy i w jakim czasie można liczyć na przywrócenie żeglowności Wiśle – wskazuje prezydent Maria Wasiak – Bez studium wykonalności, które te problemy zidentyfikuje, to rozmowy o Wiśle mają znaczenie tylko teoretyczne – oceniła – Ważną rzeczą są badania bilansu wody w Polsce, na jakie poziom wody w Wiśle możemy liczyć i kiedy? To pokazuje tylko, że są tutaj wymagane dość głębokie analizy.

 


Fot: Bogusław Białas

 

Są okresy, w których Wisła boryka się z niskim poziomem wody. W kwietniu odbywał się zorganizowany przez Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski rejs pokazowy barki z Gdańska do Warszawy. Nie mógłby się on już odbyć jednak kilka tygodni później, gdy poziom Wisły stał się niższy. Przewożone kontenery były zaś puste, gdyż przewożąc ładunek barka mogła po prostu utknąć na mieliźnie.

 

Zastępca prezydenta Maria Wasiak uczestniczyła we wtorek w konferencji ,,Emerging Cities”, zorganizowanej przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz wydawcę ,,Pulsu Biznesu”. Więcej o konferencji pisaliśmy – Bydgoszcz z nastawieniem proinwestycyjnym może przyciągnąć chiński kapitał

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Zawisza - Promień Kowalewo Pomorskie

  Za nami pierwsza kolejka w rundzie wiosennej. Zawisza po przerwie zimowej wrócił w bardzo dobrym stylu. Zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu przeciwko Promieniowi Kowalewo Pomorskie.

 • Zawisza konkretnie wchodzi w rundę wiosenną

  Po kilku miesiącach przerwy w rozgrywkach ligowych, ruszyła runda rewanżowa. W pierwszym meczu rundy wiosennej Zawisza podejmował w Fordonie Promień Kowalewo Pomorskie i patrząc na wynik było to wejście konkretne.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Co dalej z drogą wodną E-70?

  Dzisiaj możemy z całą świadomością powiedzieć, że dzisiejsza droga wodna E-70 nie ma szans na uzyskanie IV i V klasy żeglowności, do czego zobowiązała się Polska ratyfikując konwencję AGN. Obecny przebieg oparty o Brdę, Kanał Bydgoski i Noteć jest obecnie dostosowany do II klasy i ma szansę stać się świetną atrakcją turystyczną. Nie będzie jednak odgrywał roli w transporcie śródlądowym. Jaki będzie zatem nowy przebieg drogi wodnej E-70, skoro Polska zobowiązuje się uzyskać IV klasę?

 • K-PTS zostanie w końcu sprywatyzowany?

  Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy to spółka wojewódzka zajmująca się przewozami autobusowymi głównie w północnej i wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Przewoźnika charakteryzuje przestarzały tabor autobusowy oraz przynoszenie strat. Nic więc dziwnego, że pojawiały się głosy o potrzebie jej prywatyzacji. Ostatnio nawet marszałek Piotr Całbecki uznał, że jej funkcjonowanie jeszcze na rynku to cud.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.