Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWojewoda wnioskuje o ujęcie Brdy w strukturach RZGW Bydgoszcz

Wojewoda wnioskuje o ujęcie Brdy w strukturach RZGW Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 15 listopad 2017 00:43

Trwają konsultacje międzyresortowe dotyczące ustalenia struktury Państwowemu Gospodarstwu Wody Polskie. W ramach nowej struktury administracji wodnej powstać ma od stycznia Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. Sam projekt rozporządzenia dla Bydgoszczy nie jest już jednak łaskawy.

O wizji ministra środowiska pisaliśmy pod koniec październikaBrdą na terenie Bydgoszczy nadal będzie administrował Gdańsk

 

Nowa struktura zakłada utworzenie pod RZGW zarządów zlewni, które będą miały kompetencje wydawania decyzji wodno-prawnych. Pod RZGW w Bydgoszczy będą działać zarządy zlewni w Inowrocławiu i Pile. Brda będzie zarządzana przez Zarząd Zlewni w Chojnicach, podległy RZGW w Gdańsku.

 

Swoją opinie w ramach konsultacji resortowych wyraził wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Postuluje on ujęcie w strukturze podległej RZGW w Bydgoszczy regionu wodnego dorzecza Brdy. Uzasadnia to zainwestowaniem znacznych środków na infrastrukturę turystyczną przez powiaty bydgoski i tucholskim. Wojewoda wskazuje również, że na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy funkcjonuje nowatorski kierunek ,,Rewitalizacja dróg wodnych”, co w naturalny sposób wzmacnia merytorycznie RZGW w Bydgoszczy. Ponadto wojewoda Bogdanowicz informuje o planach powstania portu multimodalnego w Bydgoszczy oraz dużego oddziału terenowego Urzędu Żeglugi Śródlądowej.

 

Tym samym właściwą siedzibą dla zarządzania na szczeblu regionalnym obszarami wodnymi Noteci i dorzecza Brdy powinna być Bydgoszcz – pisze wojewoda do ministra Jana Szyszki.

 

W konsultacjach za pośrednictwem Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej udział wzięli niektórzy marszałkowie województw. Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego nie widział takiej potrzeby. W strukturze RZGW w Gdańsku powstać ma również Zarząd Zlewni w Toruniu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Czy marszałek faworyzuje toruński klub?

  Pałac Bydgoszcz i KS Poli Budowlani Toruń to dwaj reprezentanci województwa kujawsko-pomorskiego w najwyższej klasie rozgrywek siatkówki kobiet. Oba kluby walczą o utrzymanie w rozgrywkach. Okazuje się, że toruński klub może liczyć na wsparcie Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, czyli również bydgoszczanie dokładają się do wzmacniania rywalek bydgoskiego Pałacu.

 • Z meczu GLKS Dobrcz z Zawiszą

  Rozgrywany na zmarzniętej murawie, przy wietrze mecz, był przede wszystkim spotkaniem walki. Mogliśmy zobaczyć w nim wiele męskiej gry i walki o piłkę. Nie było to jednak z powodu panujących warunków spotkanie pełne piłkarskiego polotu.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • PO z PSL próbują wprowadzić egzotyczny podział województwa na okręgi

  Co łączy Osielsko z Mogilnem? Niedługo mieszkańcy obu gmin mogą mieć wspólnych reprezentantów w Sejmiku, razem zresztą z mieszkańcami Inowrocławia. Marszałek województwa proponuje dość duże przemeblowanie w podziale województwa kujawsko-pomorskiego na okręgi. Ma duże szanse swój pomysł przeforsować, bowiem koalicja PO – PSL ma bezproblemową większość w sejmiku.

 • Dodatkowe 30 mln zł od rządu na drogi w regionie

  Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował w środę, iż podczas narady wojewodów z premierem Mateuszem Morawieckim, usłyszał informację, że rząd przeznaczy dodatkowe 30,5 mln zł dla województwa kujawsko-pomorskiego, na remonty i przebudowy dróg lokalnych.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.