Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJest plan abyśmy mogli pokierować wirtualny autobus do Strzelec Dolnych

Jest plan abyśmy mogli pokierować wirtualny autobus do Strzelec Dolnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 grudzień 2017 00:23
Screen z opracowywanej nowej trasy Screen z opracowywanej nowej trasy

W połowie listopada zademonstrowaliśmy na naszych łamach odwzorowaną przez Jakuba Stawowczyka na potrzeby gry OMSI2 – Symulator Autobusu, nieistniejącą linie nr 70, która pozwala w rzeczywistości wirtualnej przejechać się chociażby ulicą Fordońską i klimatycznymi Mostami Warszawskimi. Autor tej trasy nie próżnuje i w wolnym czasie pracuje nad kolejnymi liniami.

- Od najmłodszych lat interesuje się komunikacją miejską - "kręcą" mnie autobusy. Według rodzinnych legend jako mały brzdąc w wózku uwielbiałem jeździć autobusami i przyglądać im się na pętlach. Odkąd pamiętam marzę, żeby zostać kierowcą autobusu miejskiego  – opowiada Jakub Stawowczyk - Parę lat temu po wydaniu symulatora OMSI czekałem aż ktoś podejmie się stworzenia jakiejś bydgoskiej linii, bo wiadomo, że fajnie byłoby pojeździć po swoim mieście oraz lepiej wczuć się w rolę prawdziwego kierowcy. Powstawało parę projektów bydgoskich linii, ale niestety za każdym razem twórcy przerywali pracę. Wtedy stwierdziłem, że nie ma co czekać i trzeba się samemu wziąć do roboty.

 

Stawowczyk postanowił odwzorować linie nr 70, która za nim powstał tramwaj do Fordonu, była dość ważna, w szczególności dla studentów UTP. Dzieło swoje zakończył w praktyce kilka tygodni temu. Próbkę Fordonu w grze można zobaczyć – Pojeździć po Bydgoszczy w grze

 

- Dlaczego akurat linia 70? Odpowiedź jest prosta. Mieszkam w Fordonie. Obok mnie kursowała ta linia, więc pamiętałem ją praktycznie od zawsze. Oprócz tego właśnie na tej linii miałem kilku znajomych kierowców z którymi potrafiłem przejeździć połowę trasy (według slangu miłośników nazywa się to kabinowaniem). Gdy na początku 2013 roku było już pewne, że powstanie tramwaj, a ówczesne linie 70 i 84 zostaną zlikwidowane stwierdziłem, że chociaż w jakimś stopniu spełnię swoje jedno z marzeń o byciu kierowcą na tej linii, więc postanowiłem przenieść ówczesny stan do symulatora – dodaje autor wirtualnej trasy.

 

Obecnie w wolnym czasie pracuje on nad odwzorowaniem linii autobusowych nr 95 i 202 z Fordonu do Strzelec Dolnych. Ta druga z linii obsługiwana jest w okresie Święta Śliwki zabytkowymi węgierskimi autobusami marki Ikarus - Pomysł odtworzenia linii 95 oraz 202 jeżdżących z osiedla Tatrzańskiego do Strzelec Dolnych wziął się stąd, że trasa jest strasznie klimatyczna - wiedzie przez pola, odcinek leśny z serpentynami. Do tego wymaga dużych umiejętności od kierującego, bo ponad 70% trasy to jezdnia o szerokości 5 metrów (dla porównania autobus ma około 2.4 metra szerokości) więc na prawdę nie jest łatwo. A jako, że dość często jeździłem tą linią to mam do niej pewien sentyment. Duży plus jest taki, że linia ta łączy się z trasą linii 70 na ulicy Geodetów więc jest to kontynuacja projektu co czyni go bardziej atrakcyjnym bo gracz będzie miał do wyboru więcej linii podczas rozgrywki – wyjaśnia Stawowczyk.

 

Ciężko określić kiedy uda się zakończyć to dzieło, bowiem jak przyznaje jest to zajęcie wykonywane w wolnym czasie. Na chwilę obecną autor ocenia zaawansowanie prac nad trasą na 15%. Informuje nas, iż opracowywanie tras pozamiejskich jest nieco łatwiejsze, gdy trzeba pracować na tkance miejskiej. Grając w ukończoną już linie 70, możemy podziwiać odwzorowane elementy charakterystyczne trasy, jak chociażby żuraw w tle Mostów Warszawskich, czy Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, gdy przejeżdżamy ulicą Kaliskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Michał Żurowski wzmocni Zawiszę

  Stowarzyszenie Piłkarskie Zawisza będzie miało koordynatora ds. szkolenia. To zadanie powierzone będzie byłemu piłkarzowi Michałowi Żurowskiemu, obecnie wykładowcy na UKW i kursach trenerskich.

 • Podsumowanie roku Zawiszy Bydgoszcz

  Rok 2018 powoli dobiega końca, przygotowaliśmy jego klubowe podsumowanie w Zawiszy Bydgoszcz. Był to rok awansu do V ligi oraz budowania dobrej pozycji wyjściowej przed rundą wiosenną, po której jak wszyscy kibice niebiesko-czarnych liczymy na awans do IV ligi. W między czasie mieliśmy też widowiskową prezentację na Brdzie.  Zapraszamy do oglądania.

Wiadomości sportowe

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

 • Kontrowersyjne zapisy oddalają decyzje w sprawie ACTA2

  Dzisiaj (sobota, 19 stycznia) w wielu miejscach Europy odbywają się protesty przeciwko dyrektywie o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, nazwanej popularnie jako ACTA2. Póki co żadne decyzje w tej sprawie nie zapadną, bowiem pomiędzy członkami Rady Europy pojawiły się duże wątpliwości.

 • Kluczowy czas dla ACTA 2

  ACTA 2 – tak internauci nazwali skrótowo projekt dyrektywy o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym. We wrześniu kontrowersyjne zapisy przyjął Parlament Europejski, teraz ważą się losy tej dyrektywy przed Radą Europy (reprezentacją rządów państw członkowskich UE). Jak wynika z przecieków, próbuje się szukać kompromisów, aby próbować zadowolić również krytyków ACTA 2.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.