Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Gajda w Bydgoszczy mówił o nowej organizacji administracji wodnej

Minister Gajda w Bydgoszczy mówił o nowej organizacji administracji wodnej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 grudzień 2017 13:46

Dla Bydgoszczy podział kompetencji pomiędzy jednostkami w ramach przedsiębiorstwa Wody Polskie nie będzie podziałem marzeń, ale istnieje realna szansa, że ranga Bydgoszczy od 1 stycznia wyraźnie wzrośnie. W Bydgoszczy minister Gajda spotkał się m.in., z samorządowcami, aby ich przekonać, że będą to zmiany na lepsze.

 

- Jesteśmy na etapie organizacyjnego wdrażania nowego prawa wodnego i to jest zasadniczy cel wizyty pana ministra – powiedział na konferencji prasowej wicewojewoda Józef Ramlau, który następnie podziękował podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Środowiska Mariuszowi Gajdzie, iż objazd kraju w związku z wejściem nowej ustawy, rozpoczął od Bydgoszczy.

 

Od 1 stycznia będzie funkcjonowała większa liczba Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Parlamentarzyści w wakacje zdecydowali, że dotychczasową strukturę wzmocnią nowe jednostki, w tym RZGW w Bydgoszczy. Jak szacował dzisiaj minister Gajda, w tej instytucji pracę znaleźć ma około 100 osób. Siedzibą RZGW najprawdopodobniej będzie budynek dawnej dyrekcji kolejowej przy ulicy Dworcowej, przynajmniej tak to widzi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Mały niedosyt powstaje już jednak się wdrożymy w zakres kompetencyjny, który pojawił się w projekcie rozporządzenia. RZGW w Bydgoszczy będzie odpowiadał tylko za rejon Noteci, Brda – rzeka przepływająca bezpośrednio przez Bydgoszcz będzie nadal w kompetencjach RZGW w Gdańsku – Dla Bydgoszczy jest pewien problem, gdyż leży ona na wododziale – tłumaczył minister Mariusz Gajda. Nową strukturę wodną podzielono bowiem w oparciu o dorzecza Wisły i Odry. Noteć leży w dorzeczu Odry, co jest główną przeszkodą w opinii Ministerstwa Środowiska, dla ujęcia Brdy (dorzecze Wisły) w strukturze RZGW w Bydgoszczy.

 

Minister zapytany przez nas wprost, czy decyzje wodnoprawne będą wydawane z punktu formalnego przez Zarządy Zlewni w Pile i Inowrocławiu (dla Noteci i Kanału Bydgoskiego) oraz w Chojnicach (dla Brdy), odpowiedział jednoznacznie – Tak. Dodał jednak iż zarówno RZGW i Zarządy Zlewni będą częścią przedsiębiorstwa Wody Polskie, stąd też np. dyrektor Zarządu Zlewni w Chojnicach będzie mógł upoważnić do wydawania pozwoleń wodnoprawnych pracownika RZGW w Bydgoszczy, przez co będzie możliwe rozpatrywanie wniosków z naszego miasta, bezpośrednio tutaj na miejscu.

 

Po konferencji prasowej minister Gajda spotkał się z samorządowcami, w tym również zastępcami prezydenta Bydgoszczy, gdzie starał się rozwiać obawy samorządowców. Obecnie wydawanie pozwoleń wodnoprawnych leży w gestii powiatów, czyli w przypadku Bydgoszczy organu jakim jest prezydent.

 

Krok dla ożywienia żeglugi na Wiśle

Głównym przesłaniem konferencji prasowej z udziałem gościa z Ministerstwa Środowiska, było przedstawienie planów dotyczących budowy stopnia wodnego w Siarzewie pod Włocławkiem. Minister MariuszGajda zapowiedział, że prace ruszą na dobre i powinny zakończyć się do 2025 roku. Budowa kolejnego dużego obiektu hydrologicznego ma z jednej strony zwiększyć bezpieczeństwo regionu – gdyby bowiem doszło do pęknięcia tamy we Włocławku mogłoby dojść do ogromnego kataklizmu. Budowa kolejnego stopnia wodnego, to także widoczne efekty związane z poprawą możliwości żeglugi śródlądowej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza zagra zaległy mecz już w środę

  W środę 14 listopada, o godzinie 14:00, w Kończewicach pod Chełmżą miejscowy Cyklon podejmie w ramach zaległego meczu 11 kolejki V ligi Zawiszę Bydgoszcz. Mecz ten planowo miał zostać rozegrany w październiku, ale z powodu problemów ze zdrowiem zawodników gospodarzy, władze ligowe zdecydowały się go przesunąć najpierw na 24 listopada. Ostatecznie mecz będzie rozegrany 14 listopada.

 • W ten weekend Zawisza nie gra o punkty

  Według harmonogramy w 14 kolejce Zawisza Bydgoszcz miał podejmować Iskrę Ciechocin. Klub ten wycofał się już na początku rozgrywek, stąd też planowani rywale Iskry w tych kolejkach pauzują.

Wiadomości sportowe

 • W środę i w czwartek zawyją syreny

  W dniach 14 i 15 listopada odbywać będą się ogólnopolskie ćwiczenia systemu ostrzegania i alarmowania ludności pn. ,,RENEGADE – SAREX 18/II”. W ramach tego treningu w godzinach 9:00-15:00 zostanie przeprowadzona głośna próba uruchomienia systemów alarmowych.

 • PKP PLK podpisuje ważną umowę

  W ubiegłym tygodniu została podpisana umowa z MGGP na rzecz wartej 1.5 mld zł modernizacji linii kolejowej nr 201. Celem inwestycji jest przede wszystkim usprawnienie komunikacji z trójmiejskimi portami z Bydgoszczą, ale również budowa bardziej przyjaznej dla pasażerów infrastruktury.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.