Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Gajda w Bydgoszczy mówił o nowej organizacji administracji wodnej

Minister Gajda w Bydgoszczy mówił o nowej organizacji administracji wodnej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 grudzień 2017 13:46

Dla Bydgoszczy podział kompetencji pomiędzy jednostkami w ramach przedsiębiorstwa Wody Polskie nie będzie podziałem marzeń, ale istnieje realna szansa, że ranga Bydgoszczy od 1 stycznia wyraźnie wzrośnie. W Bydgoszczy minister Gajda spotkał się m.in., z samorządowcami, aby ich przekonać, że będą to zmiany na lepsze.

 

- Jesteśmy na etapie organizacyjnego wdrażania nowego prawa wodnego i to jest zasadniczy cel wizyty pana ministra – powiedział na konferencji prasowej wicewojewoda Józef Ramlau, który następnie podziękował podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Środowiska Mariuszowi Gajdzie, iż objazd kraju w związku z wejściem nowej ustawy, rozpoczął od Bydgoszczy.

 

Od 1 stycznia będzie funkcjonowała większa liczba Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Parlamentarzyści w wakacje zdecydowali, że dotychczasową strukturę wzmocnią nowe jednostki, w tym RZGW w Bydgoszczy. Jak szacował dzisiaj minister Gajda, w tej instytucji pracę znaleźć ma około 100 osób. Siedzibą RZGW najprawdopodobniej będzie budynek dawnej dyrekcji kolejowej przy ulicy Dworcowej, przynajmniej tak to widzi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Mały niedosyt powstaje już jednak się wdrożymy w zakres kompetencyjny, który pojawił się w projekcie rozporządzenia. RZGW w Bydgoszczy będzie odpowiadał tylko za rejon Noteci, Brda – rzeka przepływająca bezpośrednio przez Bydgoszcz będzie nadal w kompetencjach RZGW w Gdańsku – Dla Bydgoszczy jest pewien problem, gdyż leży ona na wododziale – tłumaczył minister Mariusz Gajda. Nową strukturę wodną podzielono bowiem w oparciu o dorzecza Wisły i Odry. Noteć leży w dorzeczu Odry, co jest główną przeszkodą w opinii Ministerstwa Środowiska, dla ujęcia Brdy (dorzecze Wisły) w strukturze RZGW w Bydgoszczy.

 

Minister zapytany przez nas wprost, czy decyzje wodnoprawne będą wydawane z punktu formalnego przez Zarządy Zlewni w Pile i Inowrocławiu (dla Noteci i Kanału Bydgoskiego) oraz w Chojnicach (dla Brdy), odpowiedział jednoznacznie – Tak. Dodał jednak iż zarówno RZGW i Zarządy Zlewni będą częścią przedsiębiorstwa Wody Polskie, stąd też np. dyrektor Zarządu Zlewni w Chojnicach będzie mógł upoważnić do wydawania pozwoleń wodnoprawnych pracownika RZGW w Bydgoszczy, przez co będzie możliwe rozpatrywanie wniosków z naszego miasta, bezpośrednio tutaj na miejscu.

 

Po konferencji prasowej minister Gajda spotkał się z samorządowcami, w tym również zastępcami prezydenta Bydgoszczy, gdzie starał się rozwiać obawy samorządowców. Obecnie wydawanie pozwoleń wodnoprawnych leży w gestii powiatów, czyli w przypadku Bydgoszczy organu jakim jest prezydent.

 

Krok dla ożywienia żeglugi na Wiśle

Głównym przesłaniem konferencji prasowej z udziałem gościa z Ministerstwa Środowiska, było przedstawienie planów dotyczących budowy stopnia wodnego w Siarzewie pod Włocławkiem. Minister MariuszGajda zapowiedział, że prace ruszą na dobre i powinny zakończyć się do 2025 roku. Budowa kolejnego dużego obiektu hydrologicznego ma z jednej strony zwiększyć bezpieczeństwo regionu – gdyby bowiem doszło do pęknięcia tamy we Włocławku mogłoby dojść do ogromnego kataklizmu. Budowa kolejnego stopnia wodnego, to także widoczne efekty związane z poprawą możliwości żeglugi śródlądowej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Artego zdobywa Puchar Polski

  To historyczny sukces dla klubu Artego Bydgoszcz, ale całej kobiecej koszykówki w Bydgoszczy. W rozgrywanym w Gdyni turnieju finałowym, podopieczne trenera Tomasza Herketa pewnie pokonały Wisłę CanPack Kraków.

 • Zawisza przygotowuje się już do wiosny

  Po świątecznej przerwie do trenowania powrócili piłkarze Zawiszy Bydgoszcz. Po rundzie jesiennej niebiesko-czarni zajmują w A-klasie pozycję lidera, ale po piętach depcze im Fala Świekatowo ze stratą zaledwie dwóch punktów. Stąd też ważne będzie właściwe przygotowanie zespołu do wiosny.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Wybrano wykonawcę do elektryfikacji linii kolejowych w Borach Tucholskich

  Jedną z kluczowych inwestycji kolejowych w bieżącej perspektywie unijnej będzie modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 201, która łączy Bydgoszcz, przez Kościerzynę z Gdynią. Inwestycja będzie miała znaczenie przede wszystkim towarowe dla korytarza TEN-T Bałtyk – Adriatyk. PKP PLK chce jednak dodatkowo zeelektryfikować alternatywne szlaki w północnej części naszego województwa.

 • Senat przyjął budżet bez poprawek

  W piątek Senat RP przyjął projekt budżetu na rok 2018. Pod głosowanie poddano wniosek o przyjęcie projektu budżetu bez poprawek, stąd też pozytywny wynik tego głosowania sprawił, że debatowanie nad poszczególnymi poprawkami zgłoszonymi przez senatorów była bezzasadna. Z racji braku poprawek Senatu, ustawa budżetowa trafi teraz do Pałacu Prezydenckiego, w celu podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.