Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Gajda w Bydgoszczy mówił o nowej organizacji administracji wodnej

Minister Gajda w Bydgoszczy mówił o nowej organizacji administracji wodnej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 grudzień 2017 13:46

Dla Bydgoszczy podział kompetencji pomiędzy jednostkami w ramach przedsiębiorstwa Wody Polskie nie będzie podziałem marzeń, ale istnieje realna szansa, że ranga Bydgoszczy od 1 stycznia wyraźnie wzrośnie. W Bydgoszczy minister Gajda spotkał się m.in., z samorządowcami, aby ich przekonać, że będą to zmiany na lepsze.

 

- Jesteśmy na etapie organizacyjnego wdrażania nowego prawa wodnego i to jest zasadniczy cel wizyty pana ministra – powiedział na konferencji prasowej wicewojewoda Józef Ramlau, który następnie podziękował podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Środowiska Mariuszowi Gajdzie, iż objazd kraju w związku z wejściem nowej ustawy, rozpoczął od Bydgoszczy.

 

Od 1 stycznia będzie funkcjonowała większa liczba Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Parlamentarzyści w wakacje zdecydowali, że dotychczasową strukturę wzmocnią nowe jednostki, w tym RZGW w Bydgoszczy. Jak szacował dzisiaj minister Gajda, w tej instytucji pracę znaleźć ma około 100 osób. Siedzibą RZGW najprawdopodobniej będzie budynek dawnej dyrekcji kolejowej przy ulicy Dworcowej, przynajmniej tak to widzi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Mały niedosyt powstaje już jednak się wdrożymy w zakres kompetencyjny, który pojawił się w projekcie rozporządzenia. RZGW w Bydgoszczy będzie odpowiadał tylko za rejon Noteci, Brda – rzeka przepływająca bezpośrednio przez Bydgoszcz będzie nadal w kompetencjach RZGW w Gdańsku – Dla Bydgoszczy jest pewien problem, gdyż leży ona na wododziale – tłumaczył minister Mariusz Gajda. Nową strukturę wodną podzielono bowiem w oparciu o dorzecza Wisły i Odry. Noteć leży w dorzeczu Odry, co jest główną przeszkodą w opinii Ministerstwa Środowiska, dla ujęcia Brdy (dorzecze Wisły) w strukturze RZGW w Bydgoszczy.

 

Minister zapytany przez nas wprost, czy decyzje wodnoprawne będą wydawane z punktu formalnego przez Zarządy Zlewni w Pile i Inowrocławiu (dla Noteci i Kanału Bydgoskiego) oraz w Chojnicach (dla Brdy), odpowiedział jednoznacznie – Tak. Dodał jednak iż zarówno RZGW i Zarządy Zlewni będą częścią przedsiębiorstwa Wody Polskie, stąd też np. dyrektor Zarządu Zlewni w Chojnicach będzie mógł upoważnić do wydawania pozwoleń wodnoprawnych pracownika RZGW w Bydgoszczy, przez co będzie możliwe rozpatrywanie wniosków z naszego miasta, bezpośrednio tutaj na miejscu.

 

Po konferencji prasowej minister Gajda spotkał się z samorządowcami, w tym również zastępcami prezydenta Bydgoszczy, gdzie starał się rozwiać obawy samorządowców. Obecnie wydawanie pozwoleń wodnoprawnych leży w gestii powiatów, czyli w przypadku Bydgoszczy organu jakim jest prezydent.

 

Krok dla ożywienia żeglugi na Wiśle

Głównym przesłaniem konferencji prasowej z udziałem gościa z Ministerstwa Środowiska, było przedstawienie planów dotyczących budowy stopnia wodnego w Siarzewie pod Włocławkiem. Minister MariuszGajda zapowiedział, że prace ruszą na dobre i powinny zakończyć się do 2025 roku. Budowa kolejnego dużego obiektu hydrologicznego ma z jednej strony zwiększyć bezpieczeństwo regionu – gdyby bowiem doszło do pęknięcia tamy we Włocławku mogłoby dojść do ogromnego kataklizmu. Budowa kolejnego stopnia wodnego, to także widoczne efekty związane z poprawą możliwości żeglugi śródlądowej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót: Naprzód Jabłonowo – Zawisza Bydgoszcz

  W relacji z meczu 2 kolejki V ligi pisaliśmy, że wynik spotkana nie odzwierciedla emocji jakie panowały na boisku, zwłaszcza w pierwszej połowie, która mogła postawić niebiesko-czarnych w trudnej sytuacji. Te emocje chcemy Wam pokazać przez emisję skrótu z tego meczu.

 • Wbrew wynikowi dla Zawiszy nie była to łatwa przeprawa

  Wynik 2 kolejki V ligi rozgrywanej w Jabłonowie Pomorskim może sugerować, że niebiesko-czarni zespołowi Naprzodu zgotowali pogrom na boisku. Będąc na meczu przeżywało się jednak ogromne emocje, bowiem gospodarze mieli sytuację, aby sprawić niespodziankę w meczu przeciwko Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • O tym jak samoloty celowo rozpylają nad Polską truciznę

  Rozwój technologii sprawia, że w internecie każdy może publikować właściwie wszystko co mu przyjdzie do głowy. Pozwala to np. rozpowszechniać teorie o tym jak za pomocą szczepionek planuje się dokonać ,,depopulacji ludzkości”, truć mają nas natomiast chemikalia celowo wypuszczane przez latające samoloty tzw. ,,chemitrails”. Gorzej, gdy takie teorie zaczynają rozpowszechniać przedstawiciele polskiego parlamentu, izby którzy mimo wszystko powinni starać się dbać o poważny wizerunek.

 • Czy kujawsko-pomorscy rolnicy otrzymają we wrześniu pomoc rządową?

  Susza kolejny rok z rzędu nie oszczędza kujawsko-pomorskich rolników, choć w tym roku skala tego zjawiska jest szczególna. 31 lipca Rada Ministrów zdecydowała się przeznaczyć na pomoc dla poszkodowanych przez suszę blisko 800 mln zł, mówi się nieoficjalnie nawet o zwiększeniu tej kwoty. Żeby rolnicy otrzymali pieniądze we wrześniu, do końca tego tygodnia samorządy powinny zakończyć szacowanie szkód.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.