Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Gajda w Bydgoszczy mówił o nowej organizacji administracji wodnej

Minister Gajda w Bydgoszczy mówił o nowej organizacji administracji wodnej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 grudzień 2017 13:46

Dla Bydgoszczy podział kompetencji pomiędzy jednostkami w ramach przedsiębiorstwa Wody Polskie nie będzie podziałem marzeń, ale istnieje realna szansa, że ranga Bydgoszczy od 1 stycznia wyraźnie wzrośnie. W Bydgoszczy minister Gajda spotkał się m.in., z samorządowcami, aby ich przekonać, że będą to zmiany na lepsze.

 

- Jesteśmy na etapie organizacyjnego wdrażania nowego prawa wodnego i to jest zasadniczy cel wizyty pana ministra – powiedział na konferencji prasowej wicewojewoda Józef Ramlau, który następnie podziękował podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Środowiska Mariuszowi Gajdzie, iż objazd kraju w związku z wejściem nowej ustawy, rozpoczął od Bydgoszczy.

 

Od 1 stycznia będzie funkcjonowała większa liczba Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Parlamentarzyści w wakacje zdecydowali, że dotychczasową strukturę wzmocnią nowe jednostki, w tym RZGW w Bydgoszczy. Jak szacował dzisiaj minister Gajda, w tej instytucji pracę znaleźć ma około 100 osób. Siedzibą RZGW najprawdopodobniej będzie budynek dawnej dyrekcji kolejowej przy ulicy Dworcowej, przynajmniej tak to widzi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Mały niedosyt powstaje już jednak się wdrożymy w zakres kompetencyjny, który pojawił się w projekcie rozporządzenia. RZGW w Bydgoszczy będzie odpowiadał tylko za rejon Noteci, Brda – rzeka przepływająca bezpośrednio przez Bydgoszcz będzie nadal w kompetencjach RZGW w Gdańsku – Dla Bydgoszczy jest pewien problem, gdyż leży ona na wododziale – tłumaczył minister Mariusz Gajda. Nową strukturę wodną podzielono bowiem w oparciu o dorzecza Wisły i Odry. Noteć leży w dorzeczu Odry, co jest główną przeszkodą w opinii Ministerstwa Środowiska, dla ujęcia Brdy (dorzecze Wisły) w strukturze RZGW w Bydgoszczy.

 

Minister zapytany przez nas wprost, czy decyzje wodnoprawne będą wydawane z punktu formalnego przez Zarządy Zlewni w Pile i Inowrocławiu (dla Noteci i Kanału Bydgoskiego) oraz w Chojnicach (dla Brdy), odpowiedział jednoznacznie – Tak. Dodał jednak iż zarówno RZGW i Zarządy Zlewni będą częścią przedsiębiorstwa Wody Polskie, stąd też np. dyrektor Zarządu Zlewni w Chojnicach będzie mógł upoważnić do wydawania pozwoleń wodnoprawnych pracownika RZGW w Bydgoszczy, przez co będzie możliwe rozpatrywanie wniosków z naszego miasta, bezpośrednio tutaj na miejscu.

 

Po konferencji prasowej minister Gajda spotkał się z samorządowcami, w tym również zastępcami prezydenta Bydgoszczy, gdzie starał się rozwiać obawy samorządowców. Obecnie wydawanie pozwoleń wodnoprawnych leży w gestii powiatów, czyli w przypadku Bydgoszczy organu jakim jest prezydent.

 

Krok dla ożywienia żeglugi na Wiśle

Głównym przesłaniem konferencji prasowej z udziałem gościa z Ministerstwa Środowiska, było przedstawienie planów dotyczących budowy stopnia wodnego w Siarzewie pod Włocławkiem. Minister MariuszGajda zapowiedział, że prace ruszą na dobre i powinny zakończyć się do 2025 roku. Budowa kolejnego dużego obiektu hydrologicznego ma z jednej strony zwiększyć bezpieczeństwo regionu – gdyby bowiem doszło do pęknięcia tamy we Włocławku mogłoby dojść do ogromnego kataklizmu. Budowa kolejnego stopnia wodnego, to także widoczne efekty związane z poprawą możliwości żeglugi śródlądowej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót: Dąb Potulice – Zawisza

  W pierwszej połowie Dąb miał kilka okazji do sprawienia niespodzianki i zdobycia prowadzenia nad liderem Zawiszą Bydgoszcz. Swoje okazje wypracowali również goście. Dzięki temu był to naprawdę ciekawy mecz. Zapraszamy do obejrzenia skrótu z tego spotkania.

 • Dąb próbował zatrzymać Zawiszę

  W rundzie jesiennej piłkarze Dębu Potulice otrzymali od Zawiszy Bydgoszcz duże lanie przegrywając 11:1. Dzisiaj Dąb był zmobilizowany do rewanżu za tamten gorszy występ, przez co sprawił niebiesko-czarnym duże problemy. Walka o punkty toczyła się praktycznie do ostatniego gwizdka sędziego.

Wiadomości sportowe

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

 • Samorządowcy chcą reformy systemu wynagrodzeń prezydentów, burmistrzów i wójtów

  Głos w sprawie zapowiedzi posła Jarosława Kaczyńskiego, dążenia do obniżenia wynagrodzeń samorządowców, zabrał Związek Miast Polskich. Zrzeszenie skupiające większość polskich samorządów podkreśla, iż od kilku lat oczekuje przeprowadzenia reformy wynagrodzeń, która miałaby m.in. uzależnić wynagrodzenie od wielkości samorządy, liczby mieszkańców.

 • Spółka marszałkowska wzięła się za sprzedaż internetu. Czy narusza to wolną konkurencję?

  Kujawsko-Pomorskie Systemy Informatyczne to jedna z wielu spółek Samorządu Województwa. Powstała w celu doprowadzenia szybkiego internetu do urzędów i szkół. Jej działalność jest dość stanowczo krytykowana przez radnych opozycji, którzy najchętniej KPSI po prostu by zlikwidowali. Według opozycji nie przynosi ona planowanych efektów, a na dodatek jej finanse znajdują się pod kreską.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.