Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMieszkańcy Łęgnowa proszą o wsparcie w sprawie skażeń po Zachemie

Mieszkańcy Łęgnowa proszą o wsparcie w sprawie skażeń po Zachemie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 grudzień 2017 00:12

Jak wynika z danych udostępnionych przez pracowników Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, stężenie fenolu w studniach na terenie Zachemu, w litrze wody, jest około 45 razy większe od bezpiecznej dawki według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Do tej pory mieszkańcy Łęgnowa zebrali ponad 500 podpisów pod petycję do premiera rządu w tej sprawie.

Ewa Kret prowadząca badania wskazuje, że w stosunku do roku 1968 średnie stężenie fenolu wzrosło o 300%, zaś maksymalne o około 500%. W jej opinii z tak dużym skażeniem natura sama sobie nie poradzi.

 

Na tym zdjęciu widać kolorową wodę wypompowywaną ze studni / Fot: Ewa Kret

 

Mieszkańcy dzielnicy oczekują, iż rząd poczuje się odpowiedzialny za rekultywacje terenów, które zdegradował Zachem, będący w przeszłości państwowym zakładem.

 

Poniżej udostępniamy listy do zbierania podpisów pod petycją.

 

Listy z zebranymi podpisami można składać:

Sklepie „Vilemo” ul. Toruńska 334-C (koło świetlicy), Łęgnowo Wieś(dół);
- Sklepie „Exotic” ul. Toruńska 430 (za kościołem), Łęgnowo Wieś(dół);
- Kebab Domino ul. Świetlicowa 6A, Łęgnowo (górka);
- Przychodnia Rodzinna ul. Świetlicowa 5 (koło poczty), Łęgnowo (górka);
- Przedszkole nr 4 ul. Żółwińska 1, Łęgnowo (górka);
- Szkoła Podstawowa nr 22 ul. Hutnicza 89, Łęgnowo (górka);
- Świetlica, ul. Toruńska 175/177 (dół)

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Wbrew wynikowi dla Zawiszy nie była to łatwa przeprawa

  Wynik 2 kolejki V ligi rozgrywanej w Jabłonowie Pomorskim może sugerować, że niebiesko-czarni zespołowi Naprzodu zgotowali pogrom na boisku. Będąc na meczu przeżywało się jednak ogromne emocje, bowiem gospodarze mieli sytuację, aby sprawić niespodziankę w meczu przeciwko Zawiszy.

 • Pogrom po ciężkim meczu w Jabłonowie Pomorskim

  Dobry, nerwowego początek - tak można w skrócie opisać mecz 2 kolejki V ligi w Jabłonowie Pomorskim, blisko granicy z województwem warmińsko-mazurskim. Gospodarze podeszli do tego meczu ambitnie i przy odrobinie szczęścia mogli prowadzić po pierwszej połowie.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Marszałek ogłasza przetarg na organizację wycieczek rowerowych

  Zorganizowane rajdy rowerowe czy spływy kajakowe odbywają się w naszym województwie dość regularnie i zazwyczaj ich organizacja odbywa się bez problemu oraz większej filozofii. Urząd Marszałkowski w Toruniu widocznie ma wątpliwości co do jakości takiej oddolnej pracy, bowiem planuje zorganizować na przełomie września i października kilka rajdów rowerowych,, wynająć do tego profesjonalną firmę i zapłacić jej z naszych podatków.

 • Dopiero w sierpniu 1920 roku Polska przypieczętowała niepodległość

  Kto wie, czy gdyby Bitwa Warszawska, na pamiątkę której ustanowiono Święto Wojska Polskiego, przebiegła w inny sposób, to czy proklamowana 11 listopada 1918 roku niepodległość Polski, nie byłaby tylko kilkunasto miesięcznym epizodem. Stąd też w momencie gdy zbliżamy się do 100-tej rocznicy ogłoszenia niepodległości Polski 11 listopada 1918 roku, pamiętajmy, że to nie był jeszcze koniec walki o niepodległość.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.