Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProf. Chamot: Bydgoszczanie chcieli brać udział w powstaniu wielkopolskim

Prof. Chamot: Bydgoszczanie chcieli brać udział w powstaniu wielkopolskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 23 grudzień 2017 14:46

W środę, tuż po świętach, przypadać będzie 99 rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Zrywu będącego kontynuacją kilkudziesięcioletniej pracy organicznej mieszkańców Wielkopolskich oraz odzyskania 11 listopada przez Polskę niepodległości. Powstanie Wielkopolskie miało istotny wpływ na powrót Bydgoszczy w dniu 20 stycznia 1920 roku do granic Polski.

 

O roli Bydgoszczy w powstaniu opowiada profesor Wyższej Szkoły Gospodarki Marek Chamot - Wielu bydgoszczan w okresie powstania wielkopolskiego przenikało przez kordon do oddziałów powstańczych, stąd też w Bydgoszczy znajduje się pomnik śpiącego powstańca – wyjaśnia nam - Bydgoszczanie, Polacy, chcieli brać udział w powstaniu wielkopolskim, ponieważ widzieli w tym realną szansę przyłączenia Bydgoszczy do odrodzonej Polski. Front powstania zatrzymał się jednak pod Bydgoszczą, ze zrozumiałych względów Bydgoszczy nie objął. Nie było to spowodowane tym, że bydgoscy Polacy nie stanęli na wysokości zadania, wręcz przeciwnie dali znakomity wyraz poparcia dla zrywu wielkopolskiego. Jednak trzeba pamiętać, że była tutaj zbyt duża przewaga żywiołu niemieckiego, ustanowienie przez władze niemieckie ośrodka zwalczania powstania.

 

Prof. Chamot przyznaje, iż był pomysł objęcia powstaniem bezpośrednio Bydgoszczy - Pierwszy głównodowodzący powstania wielkopolskiego ówczesnych mjr. Stanisław Taczak rozpatrywał taki wariant, aby rozszerzyć powstanie wielkopolskie na Pomorze, tym bardziej, że Polacy na Pomorzu też się organizowali. Władze cywilne powstania, Naczelna Rada Ludowa z Wojciechem Konfrantym, w porozumieniu z delegacją polską w Paryżu i z już istniejącymi władzami polskimi w Warszawie, powstrzymały się od podjęcia generalnego szturmu na Pomorze i front ustabilizował się w okolicach Bydgoszczy na linii Szubin – Kcynia.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bydgoszcz zorganizuje I Memoriał Ireny Szewińskiej

  Postaci zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, była bowiem jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, a najprawdopodobniej najbardziej. Od 2005 roku przysługiwał jej również tytuł Honorowej Obywatelki Bydgoszczy, z naszym miastem była związana emocjonalnie w sposób szczególny. PZLA postanowił zorganizować memoriał jej pamięci. Zapadła decyzja o organizacji I edycji w Bydgoszczy.

 • Osielsko udanie rozpoczyna sezon baseballowy w Ekstralidze

  Baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko bardzo udanie zainaugurowali sezon 2019. W meczach I kolejki Ekstraligi odnieśli na własnym boisku dwa zdecydowane zwycięstwa nad Barons Wrocław. Oba spotkania zakończyły się przed czasem wskutek wysokiej przewagi punktowej gospodarzy.

Wiadomości sportowe

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

 • Wiceprezes ZNP zapowiada, że nie ucierpią maturzyści

  Strajk pracowników oświaty to obecnie w Polsce temat numer jeden, ale trudno się dziwić, bowiem tegoroczni maturzyści nie wiedzą nawet na czym stoją, czy dostaną dopuszczeni do egzaminów w maju. Taka sytuacja mogłaby pokrzyżować ich życiowe plany. Dzisiaj w studiu TVN24 wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział zmianę taktyki.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Przez tą politykę się zapomnieliśmy. Pomyślmy o uczniach (komentarz)

  Za nieco dwa tygodnie powinny rozpocząć się matury, ale wielu uczniów nie wie nawet czy będą do nich dopuszczeni, bowiem najpierw muszą ukończyć szkoły średnie. Problem w tym, że wielu nauczycieli którzy powinni im wystawić oceny końcowe obecnie strajkuje. Strajk pracowników oświaty stał się elementem sporu politycznego, który dzieli Polaków od dawna, strony sporu zabarykadowały się na swoich pozycjach. Mało kto jednak myśli o maturzystach. Stąd też apel pomyślmy najpierw o nich.

  Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.