Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSkutecki: O systemie ochrony zdrowia przede wszystkim z pacjentami

Skutecki: O systemie ochrony zdrowia przede wszystkim z pacjentami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 05 styczeń 2018 15:47

W środę odbyło się kilku godzinne posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, poświęcone m.in. wypowiadaniu przez rezydentów klauzul opt-out. Opozycja zarzucała ministrowi Radziwiłłowi, że zbyt biernie przygląda się sytuacji w kraju, natomiast minister z kolei podkreślał, że bezpieczeństwo pacjentów nie jest zagrożone. Poseł Paweł Skutecki z Kukiz15 wyszedł z nieco innego założenia.

Zdaniem bydgoskiego parlamentarzysty spór pomiędzy politykami z koalicji rządzącej oraz Platformy Obywatelskiej słucha się z zażenowaniem, bowiem w małym zakresie dotyczy on zwykłych pacjentów - Z kolegami jako jedni nieliczni w tej komisji reprezentujemy pacjentów a nie środowisko medyczne – mówił poseł Paweł Skutecki, podczas posiedzenia Komisji Zdrowia - Nas interesuje żeby przyjął nas w miarę szybko, w miarę przygotowany, wypoczęty lekarz. Nas nie obchodzi skąd pan weźmie na to pieniędzy i lekarzy. My jesteśmy pacjentami potrzebujemy pomocy.

 

- I opozycja i pan minister cały czas mówicie o pieniądzach, słyszałem o różnych cudach, ale pieniądze nie leczą – podkreśla Skutecki - Pewna grupa lekarzy – rezydentów i specjalistów, zgodziła się dobrowolnie pracować więcej niż 50 godzin w tygodniu. Panie ministrze jako pacjent wolałbym, żeby przyjmował mnie lekarz, który coś jeszcze mniej więcej kontaktuje z czym ma do czynienia.

 

Klauzua opt-out oznacza dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godzin w tygodniu. W niektórych szpitalach, w tym bydgoskim szpitalu im. Biziela, wypowiedzenie kilkudziesięciu klauzul wywołało groźbę nawet małego paraliżu. Na szczęście dyrekcja szpitala póki co sobie z tym problemem radzi.

 

- Problem jest w tym, że jakakolwiek zmiana powodująca zwiększenie lekarzy w Polsce, przyniesie owoce po kilkunastu latach. Nie będzie wtedy już pana jako ministra, ani nas jako posłów, ale będziemy jako pacjenci – kontynuował Skutecki.

 

W opinii posła Pawła Skuteckiego należy podjąć rzeczową debatę o przyszłości służby zdrowia w Polsce, w której dominującą rolę mieliby przedstawiciele pacjentów, a nie zawodów medycznych, tak jak ma to miejsce obecnie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Żaden Zawiszak na króla strzelców nie idzie

  Runda jesienna w V lidze za nami – jest to zatem ten czas na poczynienie pierwszych podsumowań połowy sezonu. Zawisza zakończył ją z zaliczką kilku punktów przewagi, co będzie dobrym punktem startowym przed rundą wiosenną. W liczbie strzelonych bramek, to przodują wcale nie niebiesko-czarni.

 • Skrót meczu: Grom Więcbork - Zawisza

  Ostatni mecz Zawiszy Bydgoszcz o punkty w 2018 roku był bardzo emocjonujący. Gra toczyła się bowiem do ostatniego gwizdka sędziego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu z tego meczu, który dla naszych czytelników przygotowaliśmy.

Wiadomości sportowe

 • Całbecki marszałkiem. Wygrał z Dombrowiczem

  W poniedziałek odbyła się I sesja sejmiku kadencji 2018-2023, w czasie której dokonano wyboru Zarządu Województwa oraz prezydium Sejmiku Województwa. Praktycznie został zrealizowany scenariusz jaki ustalono przy podpisywaniu porozumienia koalicyjnego PO i PSL. Do różnicy zdań doszło natomiast wśród bydgoskich radnych.

 • W jakim kierunku pójdzie Unia Europejska?

  Powoli zbliżamy się do wyborów do Parlamentu Europejskiego (maj 2019 roku). W Polsce będą one przede wszystkim sondażem na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi, pokazującymi realną siłę PiS i Koalicji Obywatelskiej. W skali UE gra toczy się jednak o coś zupełnie innego.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.