Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSkutecki: O systemie ochrony zdrowia przede wszystkim z pacjentami

Skutecki: O systemie ochrony zdrowia przede wszystkim z pacjentami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 05 styczeń 2018 15:47

W środę odbyło się kilku godzinne posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, poświęcone m.in. wypowiadaniu przez rezydentów klauzul opt-out. Opozycja zarzucała ministrowi Radziwiłłowi, że zbyt biernie przygląda się sytuacji w kraju, natomiast minister z kolei podkreślał, że bezpieczeństwo pacjentów nie jest zagrożone. Poseł Paweł Skutecki z Kukiz15 wyszedł z nieco innego założenia.

Zdaniem bydgoskiego parlamentarzysty spór pomiędzy politykami z koalicji rządzącej oraz Platformy Obywatelskiej słucha się z zażenowaniem, bowiem w małym zakresie dotyczy on zwykłych pacjentów - Z kolegami jako jedni nieliczni w tej komisji reprezentujemy pacjentów a nie środowisko medyczne – mówił poseł Paweł Skutecki, podczas posiedzenia Komisji Zdrowia - Nas interesuje żeby przyjął nas w miarę szybko, w miarę przygotowany, wypoczęty lekarz. Nas nie obchodzi skąd pan weźmie na to pieniędzy i lekarzy. My jesteśmy pacjentami potrzebujemy pomocy.

 

- I opozycja i pan minister cały czas mówicie o pieniądzach, słyszałem o różnych cudach, ale pieniądze nie leczą – podkreśla Skutecki - Pewna grupa lekarzy – rezydentów i specjalistów, zgodziła się dobrowolnie pracować więcej niż 50 godzin w tygodniu. Panie ministrze jako pacjent wolałbym, żeby przyjmował mnie lekarz, który coś jeszcze mniej więcej kontaktuje z czym ma do czynienia.

 

Klauzua opt-out oznacza dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godzin w tygodniu. W niektórych szpitalach, w tym bydgoskim szpitalu im. Biziela, wypowiedzenie kilkudziesięciu klauzul wywołało groźbę nawet małego paraliżu. Na szczęście dyrekcja szpitala póki co sobie z tym problemem radzi.

 

- Problem jest w tym, że jakakolwiek zmiana powodująca zwiększenie lekarzy w Polsce, przyniesie owoce po kilkunastu latach. Nie będzie wtedy już pana jako ministra, ani nas jako posłów, ale będziemy jako pacjenci – kontynuował Skutecki.

 

W opinii posła Pawła Skuteckiego należy podjąć rzeczową debatę o przyszłości służby zdrowia w Polsce, w której dominującą rolę mieliby przedstawiciele pacjentów, a nie zawodów medycznych, tak jak ma to miejsce obecnie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polki powalczą na Kujawach o awans na Mistrzostwa Europy

  Stawka turnieju Elite Round będzie awans na kobiece Mistrzostwa Europy U19 w piłce nożnej, których gospodarzem będzie Szwajcaria. Reprezentantki Polski o miejsce w kontynentalnej elicie powalczą z Norweżkami, Islandkami i Greczynkami. Turniej odbędzie się na stadionach województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wygraj koszulkę reprezentacji Polski

  Akademia Piłkarska  Reissa organizuje konkurs w związku ze zbliąjącymi się Mistrzostwami Świata. Do wygrania jest koszulka reprezentacja Polski, która może okazać się przydatnym gadżetem podczas kibicowania biało-czerwonym w trakcie tego turnieju. Konkurs dedykowany jest przede wszystkim młodzieży.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Zagrożenia epidemiologicznego nie ma, ale zjawisko uchylania się od szczepień może niepokoić

  W ostatnich latach zauważalny jest wzrost liczby przypadków uchlania się rodziców od obowiązkowych szczepień ochronnych. Zdaniem służb sanitarnych w województwie kujawsko-pomorskiego obecnie zagrożenia epidemiologicznego nie ma, stąd też na razie nie grozi nam sytuacja jaka dotknęła chociażby Czechy. Nie oznacza to jednak, że takie zagrożenie w przyszłości nie może się pojawić.

 • Leśnicy jeszcze długo będą usuwać skutki ubiegłorocznych nawałnic

  Sierpniowe nawałnice sprawiły, że na pewien czas życie w naszym województwie przeszło na inne tory. W kujawsko-pomorskim skala zniszczeń spowodowanych przez trąbę powietrzną była największa. Do dzisiaj nie zakończono odbudowy domów, dużo pracy mają także leśnicy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.