Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSkutecki: O systemie ochrony zdrowia przede wszystkim z pacjentami

Skutecki: O systemie ochrony zdrowia przede wszystkim z pacjentami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 05 styczeń 2018 15:47

W środę odbyło się kilku godzinne posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, poświęcone m.in. wypowiadaniu przez rezydentów klauzul opt-out. Opozycja zarzucała ministrowi Radziwiłłowi, że zbyt biernie przygląda się sytuacji w kraju, natomiast minister z kolei podkreślał, że bezpieczeństwo pacjentów nie jest zagrożone. Poseł Paweł Skutecki z Kukiz15 wyszedł z nieco innego założenia.

Zdaniem bydgoskiego parlamentarzysty spór pomiędzy politykami z koalicji rządzącej oraz Platformy Obywatelskiej słucha się z zażenowaniem, bowiem w małym zakresie dotyczy on zwykłych pacjentów - Z kolegami jako jedni nieliczni w tej komisji reprezentujemy pacjentów a nie środowisko medyczne – mówił poseł Paweł Skutecki, podczas posiedzenia Komisji Zdrowia - Nas interesuje żeby przyjął nas w miarę szybko, w miarę przygotowany, wypoczęty lekarz. Nas nie obchodzi skąd pan weźmie na to pieniędzy i lekarzy. My jesteśmy pacjentami potrzebujemy pomocy.

 

- I opozycja i pan minister cały czas mówicie o pieniądzach, słyszałem o różnych cudach, ale pieniądze nie leczą – podkreśla Skutecki - Pewna grupa lekarzy – rezydentów i specjalistów, zgodziła się dobrowolnie pracować więcej niż 50 godzin w tygodniu. Panie ministrze jako pacjent wolałbym, żeby przyjmował mnie lekarz, który coś jeszcze mniej więcej kontaktuje z czym ma do czynienia.

 

Klauzua opt-out oznacza dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godzin w tygodniu. W niektórych szpitalach, w tym bydgoskim szpitalu im. Biziela, wypowiedzenie kilkudziesięciu klauzul wywołało groźbę nawet małego paraliżu. Na szczęście dyrekcja szpitala póki co sobie z tym problemem radzi.

 

- Problem jest w tym, że jakakolwiek zmiana powodująca zwiększenie lekarzy w Polsce, przyniesie owoce po kilkunastu latach. Nie będzie wtedy już pana jako ministra, ani nas jako posłów, ale będziemy jako pacjenci – kontynuował Skutecki.

 

W opinii posła Pawła Skuteckiego należy podjąć rzeczową debatę o przyszłości służby zdrowia w Polsce, w której dominującą rolę mieliby przedstawiciele pacjentów, a nie zawodów medycznych, tak jak ma to miejsce obecnie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Na Kujawach mamy mistrza świata w wiosłowaniu na ergometrze

  W niedzielnych Mistrzostwa Świata seniorów, weteranów i młodzieżowców do 23 lat, odbywających się w Aleksandrii (Stany Zjednoczone) Artur Mikołajczewski z KW Gopło Kruszwica zwyciężył w wadze lekkiej na ergometrze, uzyskując tym samym tytuł mistrza świata.

 • Kluczowy zawodnik Zawiszy kontuzjowany

  W niedzielę Zawisza Bydgoszcz przegrał sparing, przy ulicy Słowiańskiej, z Chełminianką Chełmno w stosunku 2:3. Wynikiem specjalnie nie można jednak się emocjonować, bowiem Chełminianka występuje na boiskach IV ligi, czyli dwie klasy wyżej. Zmartwieniem dla fanów niebiesko-czarnych może być natomiast kontuzja kluczowego zawodnika.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Niemiecka sieć zwiększy pracownikom wynagrodzenia

  Od marca pracownicy sieci Lidl będą zarabiać o 9,3% więcej – początkujący pracownicy zarabiać będą od 2,8 tys. do 3,55 tys. zł brutto (zależne od lokalizacji sklepu). Czy ten ruch niemieckiej sieci handlowej, to prognostyk problemów na rynku pracownika?

 • Wkrótce zacznie obowiązywać zakaz handlu w niedzielę. Czy będzie on fikcyją?

  Niedziela 11 marca, będzie pierwszą w którą obowiązywał będzie ustawowy zakaz prowadzenia handlu. Czy podpisy uchwalone przez parlamentarzystów faktycznie znacząco ograniczą handel, czy przedsiębiorcy znajdą pomysł na ich obejście. Zdaniem adwokat Agnieszki  Żebrowskiej, istnieje takie ryzyko.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.