Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJuż V raz przez Bydgoszcz przeszedł Orszak Trzech Króli

Już V raz przez Bydgoszcz przeszedł Orszak Trzech Króli

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 06 styczeń 2018 17:08
Już V raz przez Bydgoszcz przeszedł Orszak Trzech Króli Fot i video: Bogusław Białas

- Rodzi się na naszych oczach piękna tradycja – mówił w homilii przed wyruszeniem Orszaku bp. Jan Tyrawa. Orszaki towarzyszące Mędrcom ze Wschodu pojawiły się w wielu polskich miastach, według organizatorów bydgoski przyciągnął kilkanaście tysięcy osób.

Bydgoskie Orszaki Trzech Króli to przede wszystkim ciekawa propozycja na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Barwne korowody towarzyszące mędrcom oraz żywe zwierzęta to na pewno atrakcja szczególnie interesująca najmłodszych. Po raz kolejny do Bydgoszczy przybył aż z województwa lubelskiego wielbłąd Gacek. Na czele przemarszu pojawiła się gwiazda betlejemska, która jest nawiązaniem bezpośrednio do Ewangelii św. Mateusza.

 

Tegoroczny Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpoczął się po raz pierwszy w kościele ojców jezuitów, gdzie Mszę Świętą sprawował bp. Jan Tyrawa. Następnie wszyscy poruszyli, aby oddać pokłon Świętej Rodzinie, a przede wszystkim nowo narodzonemu zbawicielowi Jezusowi Chrystusowi. W tym tą scenkę odegrano, również po raz pierwszy, w bydgoskiej Łuczniczce. Pozwoliło to zaprezentować publiczności szerszy program teatralny.

 

 

 

Dzisiaj obchodzimy oficjalnie święto Objawienia Pańskiego, czyli jak tłumaczą duchowni – objawienia się Bogu człowiekowi.

 

W rolę europejskiego króla Kacpra wcielił się Mieczysław Franaszek, emerytowany aktor; królem azjatyckim Melchiorem stał się Mariusz Maciejewski, menedżer sprzedaży; natomiast afrykańskim Baltazarem ponownie misjonarz z Ghany Izaak Antwi-Boasiako, który kończył bydgoskie Seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego. Tak się związał jednak z Bydgoskim Orszakiem Trzech Króli, że specjalnie przyleciał nad Brdę z Irlandii, gdzie obecnie pełni posługę.

 

 

Organizatorami V Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli byli: Ruch Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie ośrodek w Bydgoszczy oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polki powalczą na Kujawach o awans na Mistrzostwa Europy

  Stawka turnieju Elite Round będzie awans na kobiece Mistrzostwa Europy U19 w piłce nożnej, których gospodarzem będzie Szwajcaria. Reprezentantki Polski o miejsce w kontynentalnej elicie powalczą z Norweżkami, Islandkami i Greczynkami. Turniej odbędzie się na stadionach województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wygraj koszulkę reprezentacji Polski

  Akademia Piłkarska  Reissa organizuje konkurs w związku ze zbliąjącymi się Mistrzostwami Świata. Do wygrania jest koszulka reprezentacja Polski, która może okazać się przydatnym gadżetem podczas kibicowania biało-czerwonym w trakcie tego turnieju. Konkurs dedykowany jest przede wszystkim młodzieży.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Zagrożenia epidemiologicznego nie ma, ale zjawisko uchylania się od szczepień może niepokoić

  W ostatnich latach zauważalny jest wzrost liczby przypadków uchlania się rodziców od obowiązkowych szczepień ochronnych. Zdaniem służb sanitarnych w województwie kujawsko-pomorskiego obecnie zagrożenia epidemiologicznego nie ma, stąd też na razie nie grozi nam sytuacja jaka dotknęła chociażby Czechy. Nie oznacza to jednak, że takie zagrożenie w przyszłości nie może się pojawić.

 • Leśnicy jeszcze długo będą usuwać skutki ubiegłorocznych nawałnic

  Sierpniowe nawałnice sprawiły, że na pewien czas życie w naszym województwie przeszło na inne tory. W kujawsko-pomorskim skala zniszczeń spowodowanych przez trąbę powietrzną była największa. Do dzisiaj nie zakończono odbudowy domów, dużo pracy mają także leśnicy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.