Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJuż V raz przez Bydgoszcz przeszedł Orszak Trzech Króli

Już V raz przez Bydgoszcz przeszedł Orszak Trzech Króli

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 06 styczeń 2018 17:08
Już V raz przez Bydgoszcz przeszedł Orszak Trzech Króli Fot i video: Bogusław Białas

- Rodzi się na naszych oczach piękna tradycja – mówił w homilii przed wyruszeniem Orszaku bp. Jan Tyrawa. Orszaki towarzyszące Mędrcom ze Wschodu pojawiły się w wielu polskich miastach, według organizatorów bydgoski przyciągnął kilkanaście tysięcy osób.

Bydgoskie Orszaki Trzech Króli to przede wszystkim ciekawa propozycja na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Barwne korowody towarzyszące mędrcom oraz żywe zwierzęta to na pewno atrakcja szczególnie interesująca najmłodszych. Po raz kolejny do Bydgoszczy przybył aż z województwa lubelskiego wielbłąd Gacek. Na czele przemarszu pojawiła się gwiazda betlejemska, która jest nawiązaniem bezpośrednio do Ewangelii św. Mateusza.

 

Tegoroczny Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpoczął się po raz pierwszy w kościele ojców jezuitów, gdzie Mszę Świętą sprawował bp. Jan Tyrawa. Następnie wszyscy poruszyli, aby oddać pokłon Świętej Rodzinie, a przede wszystkim nowo narodzonemu zbawicielowi Jezusowi Chrystusowi. W tym tą scenkę odegrano, również po raz pierwszy, w bydgoskiej Łuczniczce. Pozwoliło to zaprezentować publiczności szerszy program teatralny.

 

 

 

Dzisiaj obchodzimy oficjalnie święto Objawienia Pańskiego, czyli jak tłumaczą duchowni – objawienia się Bogu człowiekowi.

 

W rolę europejskiego króla Kacpra wcielił się Mieczysław Franaszek, emerytowany aktor; królem azjatyckim Melchiorem stał się Mariusz Maciejewski, menedżer sprzedaży; natomiast afrykańskim Baltazarem ponownie misjonarz z Ghany Izaak Antwi-Boasiako, który kończył bydgoskie Seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego. Tak się związał jednak z Bydgoskim Orszakiem Trzech Króli, że specjalnie przyleciał nad Brdę z Irlandii, gdzie obecnie pełni posługę.

 

 

Organizatorami V Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli byli: Ruch Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie ośrodek w Bydgoszczy oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

 • Zawisza remisuje w sparingu. Zobacz jak radzili sobie niebiesko-czarni

  W środę wieczorem przy sztucznym świetle niebiesko-czarni rozegrali piaty mecz kontrolny, w ramach przygotowań do rundy wiosennej. Rywalem Zawiszy była IV ligowa Chełminianka Chełmno. Mecz rozegrany został na bocznym boisku stadionu Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Rok 2019 w województwie kujawsko-pomorskim rokiem Powstania Wielkopolskiego

Kosma Złotowski

 • Konsultacje uchwały antysmogowej będą przedłużone

  Dzisiaj pierwotnie powinny zakończyć się konsultacje społeczne nad tzw. uchwałą antysmogową dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wielu samorządowców narzeka, że czasu na konsultacje było zbyt mało, dzisiaj marszałek Piotr Całbecki poinformował, że przedłużone zostaną one do końca marca.

 • Kujawsko-Pomorskie z najniższymi wskaźnikami w wykorzystaniu funduszy z UE

  Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Senatu przedstawiona została informacja rządu ze współpracy z Unią Europejską w drugim półroczu 2018 roku. Senatorom przedstawiono również postępy we wdrażaniu programów operacyjnych w ramach Polityki Spójności UE. RPO dla województwa kujawsko-pomorskiego w tym zestawieniu uzyskuje najniższe wskaźniki.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.