Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJuż V raz przez Bydgoszcz przeszedł Orszak Trzech Króli

Już V raz przez Bydgoszcz przeszedł Orszak Trzech Króli

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 06 styczeń 2018 17:08
Już V raz przez Bydgoszcz przeszedł Orszak Trzech Króli Fot i video: Bogusław Białas

- Rodzi się na naszych oczach piękna tradycja – mówił w homilii przed wyruszeniem Orszaku bp. Jan Tyrawa. Orszaki towarzyszące Mędrcom ze Wschodu pojawiły się w wielu polskich miastach, według organizatorów bydgoski przyciągnął kilkanaście tysięcy osób.

Bydgoskie Orszaki Trzech Króli to przede wszystkim ciekawa propozycja na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Barwne korowody towarzyszące mędrcom oraz żywe zwierzęta to na pewno atrakcja szczególnie interesująca najmłodszych. Po raz kolejny do Bydgoszczy przybył aż z województwa lubelskiego wielbłąd Gacek. Na czele przemarszu pojawiła się gwiazda betlejemska, która jest nawiązaniem bezpośrednio do Ewangelii św. Mateusza.

 

Tegoroczny Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpoczął się po raz pierwszy w kościele ojców jezuitów, gdzie Mszę Świętą sprawował bp. Jan Tyrawa. Następnie wszyscy poruszyli, aby oddać pokłon Świętej Rodzinie, a przede wszystkim nowo narodzonemu zbawicielowi Jezusowi Chrystusowi. W tym tą scenkę odegrano, również po raz pierwszy, w bydgoskiej Łuczniczce. Pozwoliło to zaprezentować publiczności szerszy program teatralny.

 

 

 

Dzisiaj obchodzimy oficjalnie święto Objawienia Pańskiego, czyli jak tłumaczą duchowni – objawienia się Bogu człowiekowi.

 

W rolę europejskiego króla Kacpra wcielił się Mieczysław Franaszek, emerytowany aktor; królem azjatyckim Melchiorem stał się Mariusz Maciejewski, menedżer sprzedaży; natomiast afrykańskim Baltazarem ponownie misjonarz z Ghany Izaak Antwi-Boasiako, który kończył bydgoskie Seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego. Tak się związał jednak z Bydgoskim Orszakiem Trzech Króli, że specjalnie przyleciał nad Brdę z Irlandii, gdzie obecnie pełni posługę.

 

 

Organizatorami V Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli byli: Ruch Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie ośrodek w Bydgoszczy oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Na Kujawach mamy mistrza świata w wiosłowaniu na ergometrze

  W niedzielnych Mistrzostwa Świata seniorów, weteranów i młodzieżowców do 23 lat, odbywających się w Aleksandrii (Stany Zjednoczone) Artur Mikołajczewski z KW Gopło Kruszwica zwyciężył w wadze lekkiej na ergometrze, uzyskując tym samym tytuł mistrza świata.

 • Kluczowy zawodnik Zawiszy kontuzjowany

  W niedzielę Zawisza Bydgoszcz przegrał sparing, przy ulicy Słowiańskiej, z Chełminianką Chełmno w stosunku 2:3. Wynikiem specjalnie nie można jednak się emocjonować, bowiem Chełminianka występuje na boiskach IV ligi, czyli dwie klasy wyżej. Zmartwieniem dla fanów niebiesko-czarnych może być natomiast kontuzja kluczowego zawodnika.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Niemiecka sieć zwiększy pracownikom wynagrodzenia

  Od marca pracownicy sieci Lidl będą zarabiać o 9,3% więcej – początkujący pracownicy zarabiać będą od 2,8 tys. do 3,55 tys. zł brutto (zależne od lokalizacji sklepu). Czy ten ruch niemieckiej sieci handlowej, to prognostyk problemów na rynku pracownika?

 • Wkrótce zacznie obowiązywać zakaz handlu w niedzielę. Czy będzie on fikcyją?

  Niedziela 11 marca, będzie pierwszą w którą obowiązywał będzie ustawowy zakaz prowadzenia handlu. Czy podpisy uchwalone przez parlamentarzystów faktycznie znacząco ograniczą handel, czy przedsiębiorcy znajdą pomysł na ich obejście. Zdaniem adwokat Agnieszki  Żebrowskiej, istnieje takie ryzyko.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.