Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJuż V raz przez Bydgoszcz przeszedł Orszak Trzech Króli

Już V raz przez Bydgoszcz przeszedł Orszak Trzech Króli

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 06 styczeń 2018 17:08
Już V raz przez Bydgoszcz przeszedł Orszak Trzech Króli Fot i video: Bogusław Białas

- Rodzi się na naszych oczach piękna tradycja – mówił w homilii przed wyruszeniem Orszaku bp. Jan Tyrawa. Orszaki towarzyszące Mędrcom ze Wschodu pojawiły się w wielu polskich miastach, według organizatorów bydgoski przyciągnął kilkanaście tysięcy osób.

Bydgoskie Orszaki Trzech Króli to przede wszystkim ciekawa propozycja na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Barwne korowody towarzyszące mędrcom oraz żywe zwierzęta to na pewno atrakcja szczególnie interesująca najmłodszych. Po raz kolejny do Bydgoszczy przybył aż z województwa lubelskiego wielbłąd Gacek. Na czele przemarszu pojawiła się gwiazda betlejemska, która jest nawiązaniem bezpośrednio do Ewangelii św. Mateusza.

 

Tegoroczny Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpoczął się po raz pierwszy w kościele ojców jezuitów, gdzie Mszę Świętą sprawował bp. Jan Tyrawa. Następnie wszyscy poruszyli, aby oddać pokłon Świętej Rodzinie, a przede wszystkim nowo narodzonemu zbawicielowi Jezusowi Chrystusowi. W tym tą scenkę odegrano, również po raz pierwszy, w bydgoskiej Łuczniczce. Pozwoliło to zaprezentować publiczności szerszy program teatralny.

 

 

 

Dzisiaj obchodzimy oficjalnie święto Objawienia Pańskiego, czyli jak tłumaczą duchowni – objawienia się Bogu człowiekowi.

 

W rolę europejskiego króla Kacpra wcielił się Mieczysław Franaszek, emerytowany aktor; królem azjatyckim Melchiorem stał się Mariusz Maciejewski, menedżer sprzedaży; natomiast afrykańskim Baltazarem ponownie misjonarz z Ghany Izaak Antwi-Boasiako, który kończył bydgoskie Seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego. Tak się związał jednak z Bydgoskim Orszakiem Trzech Króli, że specjalnie przyleciał nad Brdę z Irlandii, gdzie obecnie pełni posługę.

 

 

Organizatorami V Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli byli: Ruch Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie ośrodek w Bydgoszczy oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Grom Więcbork - Zawisza

  Ostatni mecz Zawiszy Bydgoszcz o punkty w 2018 roku był bardzo emocjonujący. Gra toczyła się bowiem do ostatniego gwizdka sędziego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu z tego meczu, który dla naszych czytelników przygotowaliśmy.

 • Wielkie nerwy w Więcborku na zakończenie

  W ostatniej kolejce V ligi w tym roku Grom Więcbork podejmował Zawiszę Bydgoszcz. Gospodarze w tym sezonie plasują się w końcówce tabeli, ale w konfrontacji z rywalem chcieli się pokazać jak najlepiej, co sprawiło iż emocje temu spotkaniu towarzyszyły aż do ostatniego gwizdka sędziego.

Wiadomości sportowe

 • Całbecki marszałkiem. Wygrał z Dombrowiczem

  W poniedziałek odbyła się I sesja sejmiku kadencji 2018-2023, w czasie której dokonano wyboru Zarządu Województwa oraz prezydium Sejmiku Województwa. Praktycznie został zrealizowany scenariusz jaki ustalono przy podpisywaniu porozumienia koalicyjnego PO i PSL. Do różnicy zdań doszło natomiast wśród bydgoskich radnych.

 • W jakim kierunku pójdzie Unia Europejska?

  Powoli zbliżamy się do wyborów do Parlamentu Europejskiego (maj 2019 roku). W Polsce będą one przede wszystkim sondażem na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi, pokazującymi realną siłę PiS i Koalicji Obywatelskiej. W skali UE gra toczy się jednak o coś zupełnie innego.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.