Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŻona legendy Polonii Bydgoszcz straciła część renty po mężu

Żona legendy Polonii Bydgoszcz straciła część renty po mężu

Napisane przez  Redakcja / Express Bydgoski Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 08 styczeń 2018 18:02
Żona legendy Polonii Bydgoszcz straciła część renty po mężu nac.gov.pl, Sygnatura: 1-S-2424

Marian Norkowski jest jedną z bardziej wyrazistych postaci w liczącej prawie sto lat historii Polonii Bydgoszcz. W dowód uznania na ścianie stadionu przy ulicy Sportowej wisi poświęcona jego postaci tablica. Okazuje się jednak, iż w świetle decyzji administracyjnych Norkowskiego można uznać za pracownika aparatu represji PRL.

Bulwersującą sprawę opisuje dzisiaj ,,Express Bydgoski”, opisując sytuację jaką spotkała Urszulę Norkowską, żonę reprezentanta Polski. W okresie PRL powszechną rzeczą było zatrudnianie sportowców na fikcyjnych etatach czy to w wojsku, milicji albo innych instytucjach podległych MSW. Pozostałość po tym utrzymała się właściwie do dzisiaj, bowiem czołowi sportowcy CWZS Zawisza Bydgoszcz formalnie są na etatach wojskowych – w ten sposób MON wspiera reprezentantów Polski. Marian Norkowki od lipca 1952 roku do grudnia 1954 roku był pracownikiem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, uznanego za element aparatu represyjnego.

 

W ubiegłym roku w oparciu o nową ustawę oraz dane IPN, które kwalifikowały Mariana Norkowskiego jako osobę działającą przeciwko narodowi polskiemu, Zakład Emerytalno-Rentowy MSW, zdecydował się obciąć świadczenie rentowe jakie otrzymuje wdowa o 1/3. Urszula Norkowska nie dała jednak za wygraną, jednocześnie wskazują, iż chodzi również o dobre imię męża, co skłoniło IPN do ponownego przeanalizowania sprawy. Uznano, iż formalne zatrudnienie w służbie bezpieczeństwa, było wymogiem dla gry w klubie Gwardia Bydgoszcz (późniejsza Polonia), a także zauważono, że Marian Norkowski figurował mimo wszystko jako pracownik cywilny.

 

Zakład Emerytalno-Rentowy MSW naprawił swój błąd, jednocześnie wypłacając Norkowskiej wyrównanie za okres sporu.

 

Marian Norkowski karierę rozpoczynał w Pomorzaninie Toruń, ale dość szybko trafił do Bydgoszczy. Barwy Gwardii, a późniejszej Polonii reprezentował w latach 1952-1962. W najwyższej polskiej lidze rozgrywkowej zdobył 91 bramek. W latach 1958-1960 grał w reprezentacji Polski, pojechał również w 1960 roku do Rzymu na Igrzyska Olimpijskie. Zmarł w 2001 roku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót: Naprzód Jabłonowo – Zawisza Bydgoszcz

  W relacji z meczu 2 kolejki V ligi pisaliśmy, że wynik spotkana nie odzwierciedla emocji jakie panowały na boisku, zwłaszcza w pierwszej połowie, która mogła postawić niebiesko-czarnych w trudnej sytuacji. Te emocje chcemy Wam pokazać przez emisję skrótu z tego meczu.

 • Wbrew wynikowi dla Zawiszy nie była to łatwa przeprawa

  Wynik 2 kolejki V ligi rozgrywanej w Jabłonowie Pomorskim może sugerować, że niebiesko-czarni zespołowi Naprzodu zgotowali pogrom na boisku. Będąc na meczu przeżywało się jednak ogromne emocje, bowiem gospodarze mieli sytuację, aby sprawić niespodziankę w meczu przeciwko Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Marszałek ogłasza przetarg na organizację wycieczek rowerowych

  Zorganizowane rajdy rowerowe czy spływy kajakowe odbywają się w naszym województwie dość regularnie i zazwyczaj ich organizacja odbywa się bez problemu oraz większej filozofii. Urząd Marszałkowski w Toruniu widocznie ma wątpliwości co do jakości takiej oddolnej pracy, bowiem planuje zorganizować na przełomie września i października kilka rajdów rowerowych,, wynająć do tego profesjonalną firmę i zapłacić jej z naszych podatków.

 • Dopiero w sierpniu 1920 roku Polska przypieczętowała niepodległość

  Kto wie, czy gdyby Bitwa Warszawska, na pamiątkę której ustanowiono Święto Wojska Polskiego, przebiegła w inny sposób, to czy proklamowana 11 listopada 1918 roku niepodległość Polski, nie byłaby tylko kilkunasto miesięcznym epizodem. Stąd też w momencie gdy zbliżamy się do 100-tej rocznicy ogłoszenia niepodległości Polski 11 listopada 1918 roku, pamiętajmy, że to nie był jeszcze koniec walki o niepodległość.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.