Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŻona legendy Polonii Bydgoszcz straciła część renty po mężu

Żona legendy Polonii Bydgoszcz straciła część renty po mężu

Napisane przez  Redakcja / Express Bydgoski Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 08 styczeń 2018 18:02
Żona legendy Polonii Bydgoszcz straciła część renty po mężu nac.gov.pl, Sygnatura: 1-S-2424

Marian Norkowski jest jedną z bardziej wyrazistych postaci w liczącej prawie sto lat historii Polonii Bydgoszcz. W dowód uznania na ścianie stadionu przy ulicy Sportowej wisi poświęcona jego postaci tablica. Okazuje się jednak, iż w świetle decyzji administracyjnych Norkowskiego można uznać za pracownika aparatu represji PRL.

Bulwersującą sprawę opisuje dzisiaj ,,Express Bydgoski”, opisując sytuację jaką spotkała Urszulę Norkowską, żonę reprezentanta Polski. W okresie PRL powszechną rzeczą było zatrudnianie sportowców na fikcyjnych etatach czy to w wojsku, milicji albo innych instytucjach podległych MSW. Pozostałość po tym utrzymała się właściwie do dzisiaj, bowiem czołowi sportowcy CWZS Zawisza Bydgoszcz formalnie są na etatach wojskowych – w ten sposób MON wspiera reprezentantów Polski. Marian Norkowki od lipca 1952 roku do grudnia 1954 roku był pracownikiem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, uznanego za element aparatu represyjnego.

 

W ubiegłym roku w oparciu o nową ustawę oraz dane IPN, które kwalifikowały Mariana Norkowskiego jako osobę działającą przeciwko narodowi polskiemu, Zakład Emerytalno-Rentowy MSW, zdecydował się obciąć świadczenie rentowe jakie otrzymuje wdowa o 1/3. Urszula Norkowska nie dała jednak za wygraną, jednocześnie wskazują, iż chodzi również o dobre imię męża, co skłoniło IPN do ponownego przeanalizowania sprawy. Uznano, iż formalne zatrudnienie w służbie bezpieczeństwa, było wymogiem dla gry w klubie Gwardia Bydgoszcz (późniejsza Polonia), a także zauważono, że Marian Norkowski figurował mimo wszystko jako pracownik cywilny.

 

Zakład Emerytalno-Rentowy MSW naprawił swój błąd, jednocześnie wypłacając Norkowskiej wyrównanie za okres sporu.

 

Marian Norkowski karierę rozpoczynał w Pomorzaninie Toruń, ale dość szybko trafił do Bydgoszczy. Barwy Gwardii, a późniejszej Polonii reprezentował w latach 1952-1962. W najwyższej polskiej lidze rozgrywkowej zdobył 91 bramek. W latach 1958-1960 grał w reprezentacji Polski, pojechał również w 1960 roku do Rzymu na Igrzyska Olimpijskie. Zmarł w 2001 roku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polki powalczą na Kujawach o awans na Mistrzostwa Europy

  Stawka turnieju Elite Round będzie awans na kobiece Mistrzostwa Europy U19 w piłce nożnej, których gospodarzem będzie Szwajcaria. Reprezentantki Polski o miejsce w kontynentalnej elicie powalczą z Norweżkami, Islandkami i Greczynkami. Turniej odbędzie się na stadionach województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wygraj koszulkę reprezentacji Polski

  Akademia Piłkarska  Reissa organizuje konkurs w związku ze zbliąjącymi się Mistrzostwami Świata. Do wygrania jest koszulka reprezentacja Polski, która może okazać się przydatnym gadżetem podczas kibicowania biało-czerwonym w trakcie tego turnieju. Konkurs dedykowany jest przede wszystkim młodzieży.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Zagrożenia epidemiologicznego nie ma, ale zjawisko uchylania się od szczepień może niepokoić

  W ostatnich latach zauważalny jest wzrost liczby przypadków uchlania się rodziców od obowiązkowych szczepień ochronnych. Zdaniem służb sanitarnych w województwie kujawsko-pomorskiego obecnie zagrożenia epidemiologicznego nie ma, stąd też na razie nie grozi nam sytuacja jaka dotknęła chociażby Czechy. Nie oznacza to jednak, że takie zagrożenie w przyszłości nie może się pojawić.

 • Leśnicy jeszcze długo będą usuwać skutki ubiegłorocznych nawałnic

  Sierpniowe nawałnice sprawiły, że na pewien czas życie w naszym województwie przeszło na inne tory. W kujawsko-pomorskim skala zniszczeń spowodowanych przez trąbę powietrzną była największa. Do dzisiaj nie zakończono odbudowy domów, dużo pracy mają także leśnicy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.