Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLotnicza Polska się rozwija – Bydgoszcz niekoniecznie

Lotnicza Polska się rozwija – Bydgoszcz niekoniecznie

Napisane przez  Ł.R./ fly4free.pl Opublikowano w Bydgoszcz środa, 10 styczeń 2018 00:09
Lotnicza Polska się rozwija – Bydgoszcz niekoniecznie Fot: Bartosz Bieliński

Grudzień dla Portu Lotniczego Bydgoszcz był dobrym miesiące, podobnie zresztą jak listopad, bowiem w obu miesiącach odnotowano wzrost obsłużonych liczby pasażerów w stosunku do roku ubiegłego. Gorzej wypadły jednak pozostałe miesiące, przez co w skali roku mamy i tak dynamikę ujemną. Najprawdopodobniej nasze lotnisko jako jedyne w Polsce odnotowało w skali roku tendencję spadkową.

 

Z oficjalnych danych wynika, że w 2017 roku Port Lotniczy Bydgoszcz obsłużył 331 tys. pasażerów, co daje spadek o 1,8% w stosunku do roku 2016. Nie jest to co prawda duża strata, ale okazuje się, iż nasza konkurencja poszła do przodu. Portal Fly4free.pl opublikował wstępne zestawienie dla wszystkich polskich portów, z którego wynika, że wszystkie porty poza Bydgoszczą i Łodzią szły w górę. Jeżeli chodzi o bezwzględną liczbę przewiezionych pasażerów to znajdujemy się na piątym miejscu od końca (przed: Radomem, Zieloną Górą, Szymanami i Łodzią). Duża dynamika rozwoju portu w Szymanach (warmińsko-mazurskie) sprawia, iż za 2-3 lata może ono przeskoczyć Bydgoszcz.

 

W roku 2016 Port Lotniczy Bydgoszcz został przeskoczony przez lotnisko w Lublinie, które również w tym roku odnotowywało widoczny rozwój – dzięki dynamice dodatniej na poziomie 14%, udało się uzyskać ponad 430 tys. pasażerów. Miejsce wyżej znajduje się Szczecin z dynamiką na poziomie 24%, co pozwoliło przeskoczyć 0,5 mln pasażerów.

 

Wyniki sąsiednich portów:

-Poznań 1,85 mln pasażerów, dynamika rozwoju na poziomie 8,2%;

-Modlin 2,9 mln pasażerów, dynamika wzrostowa 2,5%;

-Gdańsk 4,6 mln pasażerów, dynamika wzrostowa 14,7%.

 

Łącznie udało się wszystkim polskim portom przekroczyć granicę 40 mln obsłużonych podróżnych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Wielkie nerwy w Więcborku na zakończenie

  W ostatniej kolejce V ligi w tym roku Grom Więcbork podejmował Zawiszę Bydgoszcz. Gospodarze w tym sezonie plasują się w końcówce tabeli, ale w konfrontacji z rywalem chcieli się pokazać jak najlepiej, co sprawiło iż emocje temu spotkaniu towarzyszyły aż do ostatniego gwizdka sędziego.

 • Wartościowe trzy punkty na zakończenie rundy

  W ostatnim meczu rundy jesiennej Zawisza pokonał na wyjeździe Grom Więcbork. Dzięki tym trzem punktom niebiesko-czarni umocniają swoją przewagę przed rundą rewanżową na wiosnę.

Wiadomości sportowe

 • W jakim kierunku pójdzie Unia Europejska?

  Powoli zbliżamy się do wyborów do Parlamentu Europejskiego (maj 2019 roku). W Polsce będą one przede wszystkim sondażem na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi, pokazującymi realną siłę PiS i Koalicji Obywatelskiej. W skali UE gra toczy się jednak o coś zupełnie innego.

 • Dzisiaj kończy się kadencja 2014-2018

  Dzień 19 listopada jest ostatnim kadencji samorządowej, dzisiaj wygasną mandaty radnych gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz organów władzy wykonawczej: prezydentów, burmistrzów i wójtów. W przyszłym tygodniu samorządowcy wybrani w wyborach 21 października lub 4 listopada złożą ślubowania.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.