Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJasiakiewicz: Sytuacja w Zachemie jest poważna

Jasiakiewicz: Sytuacja w Zachemie jest poważna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 05 luty 2018 18:29

W piątek delegacja mieszkańców Łęgnowa będą gościć w Kancelarii Premiera RP, gdzie złożą petycję w sprawie potrzeby szybkiej rekultywacji terenów skażonych przez byłe zakłady chemiczne Zachem. Dzisiaj natomiast Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął jednogłośnie apel w tej sprawie, kierowany do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Sytuacja jest poważna, używa się określeń bomba ekologiczna, katastrofa ekologiczna, mówi się o obszarach skażonych na skalę światową – mówił radny Roman Jasiakiewicz – Nie jest to pustynia, jest to obszar w którym żyją mieszkańcy. Mają swoje domy, gospodarstwa, poją zwierzęca, a w wielu wypadkach woda ma kolor Coca-Coli, więc to zagrożenie jest poważne.

 

Główny szkielet stanowiska został opracowany na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska. Czytamy w nim – Nie ulega wątpliwości, że tereny po zakładach chemicznych są totalnie zdegradowane. Obszar skażenia terenu, zdaniem naukowców, wynosi już około 1600 ha. Tzw. chmura skażenia przesuwa się w tempie ok 20 na rok w kierunku Wisły.

 

Sejmik w swoim stanowisku wnioskuje – Usilnie apelujemy do Pana Premiera o objęcie osobistym nadzorem działań na rzecz mieszkańców z obszarów skażonych.

 

Stanowisko zostało przyjęte przez aklamację, nie pojawił się bowiem żaden głos sprzeciwu. W trakcie sesji obecna była Renata Wlazik, która w najbliższy piątek petycje przekaże do Kancelarii Premiera RP.

 

W trakcie krótkiej dyskusji na sesji, pojawiły się głosy o potrzebie aktywniejszego monitorowania przez Sejmik Województwa sytuacji na terenach objętych skażeniami.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Czy marszałek faworyzuje toruński klub?

  Pałac Bydgoszcz i KS Poli Budowlani Toruń to dwaj reprezentanci województwa kujawsko-pomorskiego w najwyższej klasie rozgrywek siatkówki kobiet. Oba kluby walczą o utrzymanie w rozgrywkach. Okazuje się, że toruński klub może liczyć na wsparcie Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, czyli również bydgoszczanie dokładają się do wzmacniania rywalek bydgoskiego Pałacu.

 • Z meczu GLKS Dobrcz z Zawiszą

  Rozgrywany na zmarzniętej murawie, przy wietrze mecz, był przede wszystkim spotkaniem walki. Mogliśmy zobaczyć w nim wiele męskiej gry i walki o piłkę. Nie było to jednak z powodu panujących warunków spotkanie pełne piłkarskiego polotu.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • PO z PSL próbują wprowadzić egzotyczny podział województwa na okręgi

  Co łączy Osielsko z Mogilnem? Niedługo mieszkańcy obu gmin mogą mieć wspólnych reprezentantów w Sejmiku, razem zresztą z mieszkańcami Inowrocławia. Marszałek województwa proponuje dość duże przemeblowanie w podziale województwa kujawsko-pomorskiego na okręgi. Ma duże szanse swój pomysł przeforsować, bowiem koalicja PO – PSL ma bezproblemową większość w sejmiku.

 • Dodatkowe 30 mln zł od rządu na drogi w regionie

  Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował w środę, iż podczas narady wojewodów z premierem Mateuszem Morawieckim, usłyszał informację, że rząd przeznaczy dodatkowe 30,5 mln zł dla województwa kujawsko-pomorskiego, na remonty i przebudowy dróg lokalnych.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.