Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJasiakiewicz: Sytuacja w Zachemie jest poważna

Jasiakiewicz: Sytuacja w Zachemie jest poważna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 05 luty 2018 18:29

W piątek delegacja mieszkańców Łęgnowa będą gościć w Kancelarii Premiera RP, gdzie złożą petycję w sprawie potrzeby szybkiej rekultywacji terenów skażonych przez byłe zakłady chemiczne Zachem. Dzisiaj natomiast Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął jednogłośnie apel w tej sprawie, kierowany do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Sytuacja jest poważna, używa się określeń bomba ekologiczna, katastrofa ekologiczna, mówi się o obszarach skażonych na skalę światową – mówił radny Roman Jasiakiewicz – Nie jest to pustynia, jest to obszar w którym żyją mieszkańcy. Mają swoje domy, gospodarstwa, poją zwierzęca, a w wielu wypadkach woda ma kolor Coca-Coli, więc to zagrożenie jest poważne.

 

Główny szkielet stanowiska został opracowany na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska. Czytamy w nim – Nie ulega wątpliwości, że tereny po zakładach chemicznych są totalnie zdegradowane. Obszar skażenia terenu, zdaniem naukowców, wynosi już około 1600 ha. Tzw. chmura skażenia przesuwa się w tempie ok 20 na rok w kierunku Wisły.

 

Sejmik w swoim stanowisku wnioskuje – Usilnie apelujemy do Pana Premiera o objęcie osobistym nadzorem działań na rzecz mieszkańców z obszarów skażonych.

 

Stanowisko zostało przyjęte przez aklamację, nie pojawił się bowiem żaden głos sprzeciwu. W trakcie sesji obecna była Renata Wlazik, która w najbliższy piątek petycje przekaże do Kancelarii Premiera RP.

 

W trakcie krótkiej dyskusji na sesji, pojawiły się głosy o potrzebie aktywniejszego monitorowania przez Sejmik Województwa sytuacji na terenach objętych skażeniami.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Twórcy awansu spotkali się podsumować sezon

  W poniedziałek w klubie Soda odbyło się spotkanie piłkarzy Zawiszy, zespołu trenerskiego oraz działaczy Stowarzyszenia Piłkarskiego ,,Zawiszy”, a także sponsorów klubu. W luźnej atmosferze podsumowano zakończony awansem do V ligi sezon. Wzajemnie wszyscy mobilizowali się również do osiągnięcia nowego celu, jakim ma być awans do IV ligi w sezonie 2018/2019.

 • Piłkarski portret kujawsko-pomorskiego

  Dzisiaj w Rosji rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które najprawdopodobniej przez najbliższy miesiąc będą dominującym tematem w przestrzenni publicznej. Na pewno tak się stanie jak sukcesy odnosić będą biało-czerwoni. A jak wygląda z uprawieniem piłki nożnej w województwie kujawsko-pomorskim?

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Minister rolnictwa z okręgu toruńsko-włocławskiego

  W poniedziałek wieczorem niespodziewanie do dymisji podał się minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Odejście z funkcji tłumaczył powodami osobistymi. Na czele resortu rolnictwa ma stanąć poseł Jan Krzysztof Ardanowski, związany z województwem kujawsko-pomorskim, a dokładniej okręgiem toruńsko-włocławskim.

 • Zdaniem Komisarza Wyborczego województwo podzielone na okręgi niezgodnie z prawem

  28 maja Sejmik Województwa dokonał podziału województwa na okręgi wyborcze, zgodnie z koncepcja negatywnie ocenioną przez Radę Miasta Bydgoszczy. Zdaniem Komisarza Wyborczego uchwalony podział na okręgi narusza prawo, dlatego wezwał on Sejmik Województwa do usunięcia naruszenia.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.