Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJasiakiewicz: Sytuacja w Zachemie jest poważna

Jasiakiewicz: Sytuacja w Zachemie jest poważna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 05 luty 2018 18:29

W piątek delegacja mieszkańców Łęgnowa będą gościć w Kancelarii Premiera RP, gdzie złożą petycję w sprawie potrzeby szybkiej rekultywacji terenów skażonych przez byłe zakłady chemiczne Zachem. Dzisiaj natomiast Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął jednogłośnie apel w tej sprawie, kierowany do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Sytuacja jest poważna, używa się określeń bomba ekologiczna, katastrofa ekologiczna, mówi się o obszarach skażonych na skalę światową – mówił radny Roman Jasiakiewicz – Nie jest to pustynia, jest to obszar w którym żyją mieszkańcy. Mają swoje domy, gospodarstwa, poją zwierzęca, a w wielu wypadkach woda ma kolor Coca-Coli, więc to zagrożenie jest poważne.

 

Główny szkielet stanowiska został opracowany na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska. Czytamy w nim – Nie ulega wątpliwości, że tereny po zakładach chemicznych są totalnie zdegradowane. Obszar skażenia terenu, zdaniem naukowców, wynosi już około 1600 ha. Tzw. chmura skażenia przesuwa się w tempie ok 20 na rok w kierunku Wisły.

 

Sejmik w swoim stanowisku wnioskuje – Usilnie apelujemy do Pana Premiera o objęcie osobistym nadzorem działań na rzecz mieszkańców z obszarów skażonych.

 

Stanowisko zostało przyjęte przez aklamację, nie pojawił się bowiem żaden głos sprzeciwu. W trakcie sesji obecna była Renata Wlazik, która w najbliższy piątek petycje przekaże do Kancelarii Premiera RP.

 

W trakcie krótkiej dyskusji na sesji, pojawiły się głosy o potrzebie aktywniejszego monitorowania przez Sejmik Województwa sytuacji na terenach objętych skażeniami.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza po niespecjalnym meczu pokonuje Flisaka

  W meczu 6 kolejki V ligi Zawisza pokonał w Bydgoszczy zespół Flisaka Złotoria, dzięki czemu zajmuje pozycję samodzielnego lidera ligi. Mecz rozegrany na stadionie przy ulicy Sielskiej w Fordonie do najciekawszych nie należał, było to raczej jedno z gorszych spotkań w wykonaniu niebiesko-czarnych.

 • Zawisza zagra w pucharze z BKS-em

  K-PZPN rozlosował pary III rundy Okręgowego Pucharu Polski, 26 września czeka nas pojedynek dwóch klubów piłkarskich będących członkami CWZS Zawisza: Zawiszy Bydgoszcz i BKS-u Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Kujawsko-pomorskie może stracić ponad 0,6 mld zł z Unii Europejskiej

  Zaniepokojenie wdrażaniem funduszy europejskich przez część województw wyraził wiceminister Jerzy Kwieciński – w skali kraju bezpowrotnie zagrożone jest 1,3 mld euro, najwięcej stracić może województwo kujawsko-pomorskie.

 • Zamieszanie wokół list do sejmiku

  Zgodnie z kalendarzem wyborczym rejestracja kandydatów na radnych wojewódzkich powinna się zakończyć w poniedziałek o godzinie 23:59. Praktycznie do chwili obecnej ten proces nie został zakończony. Co możemy jednak zauważyć, to dużą liczbę komitetów, które wystawiły kandydatów – łącznie 12.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.