Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKryzys w służbie zdrowia pokazał arogancję władzy (komentarz)

Kryzys w służbie zdrowia pokazał arogancję władzy (komentarz)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 06 luty 2018 08:30
Kryzys w służbie zdrowia pokazał arogancję władzy (komentarz) Fot: K-PUW

Spór pomiędzy rządem i rezydentami ciągnie się już od kilku miesięcy, jedni politycy przyznają rację młodym lekarzom, nie brakuje jednak również wobec nich głosów krytycznych. Nie zmienia to jednak faktu, że uderza w to pacjentów, przed tygodniem dowiedzieliśmy się, iż przez ostatnie zdarzenia wydłużył się czas oczekiwania na zabiegi medyczne w Bydgoszczy.

W ubiegłym tygodniu gościliśmy w Bydgoszczy minister Elżbietę Rafalską, która przewodniczyła Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego. Akurat tak się zdarzyło, że na tym posiedzeniu zaplanowano poruszenie problematyki skutków masowego wypowiedzenia klauzul opt-out przez rezydentów w szpitalu im. Biziela w Bydgoszczy. Jak do tej pory obrady Rady Dialogu Społecznego były otwarte dla mediów, tak w tym wypadku w Urzędzie Wojewódzkim uznano, że środki masowego przekazu należy wyprosić. Do dzisiaj nikt nie uzasadnił merytorycznie, dlaczego podjęto taką decyzję.

 

Osobiście odnoszę wrażenie, że niektórzy chcieli po prostu zbyt dobrze wypaść przed panią minister. Nie łudźmy się, bardzo często jest tak, że jak media jakiegoś problemu nie nagłośnią, to nie istnieje on w przestrzeni publicznej i nie ma presji społecznej na jego szybkie rozwiązanie. Dlatego też obecność mediów sprawia, iż strony dialogu chętniej pewne problemy poruszają. Podejrzewam, że ktoś mógł wpaść na pomysł, iż bez mediów być może uda się uniknąć na tym posiedzeniu głosów, które wskazywałyby, że w kujawsko-pomorskim nie jest tak różowo, jakby chciał to pokazać minister Rafalskiej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. W takim myśleniu ukazuje się pewna arogancja władzy. Piszę o tym z troską o bezpieczeństwo zdrowotne Aglomeracji Bydgoskiej, ale również z troską o ,,obóz dobrej zmiany”, bowiem taka arogancja w przyszłości może okazać się zgubna.

 

Jak się jednak okazały pewne głosy i tak się pojawiły. Po tym jak przedstawiciele wojewody mieli wyrażać radość, iż pomimo wypowiedzenia klauzul opt-out, nie zamknięto w naszym województwie żadnego oddziału szpitalnego. Gdy padły jednak pytania strony związkowe, czy pacjenci muszą dłużej czekać na świadczenia okazało się, że w przypadku niektórych zabiegów muszą nawet kilka miesięcy dłużej. Lekceważenie tego, to również przejaw arogancji władzy. Warto, aby politycy z ,,obozu dobrej zmiany” bliżej wsłuchiwali się w głos związków, w tym szczególnie utożsamianej z tym obozem ,,Solidarności”, która jest znacznie bliżej zwykłych ludzi od polityków.

 

Mógłbym na zakończenie wyrazić jeszcze kilka złośliwych przytyków w kierunku konkretnych polityków, jak to lubią robić publicyści w wielu mediach, ale w tym wypadku chodzi o rozwiązanie konkretnych problemów mieszkańców oraz żeby dialog w naszym województwie faktycznie można opisać w tych patetycznych słowach, w jakich odnosiła się pani minister. Gdybym chciał jednak zguby rządzących, to zapewne wypowiadał się o nich tylko w superlatywach, tak bowiem najłatwiej uśpić czujność i doprowadzić do obrośnięcia polityków w piórka.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Zawisza - Promień Kowalewo Pomorskie

  Za nami pierwsza kolejka w rundzie wiosennej. Zawisza po przerwie zimowej wrócił w bardzo dobrym stylu. Zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu przeciwko Promieniowi Kowalewo Pomorskie.

 • Zawisza konkretnie wchodzi w rundę wiosenną

  Po kilku miesiącach przerwy w rozgrywkach ligowych, ruszyła runda rewanżowa. W pierwszym meczu rundy wiosennej Zawisza podejmował w Fordonie Promień Kowalewo Pomorskie i patrząc na wynik było to wejście konkretne.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Co dalej z drogą wodną E-70?

  Dzisiaj możemy z całą świadomością powiedzieć, że dzisiejsza droga wodna E-70 nie ma szans na uzyskanie IV i V klasy żeglowności, do czego zobowiązała się Polska ratyfikując konwencję AGN. Obecny przebieg oparty o Brdę, Kanał Bydgoski i Noteć jest obecnie dostosowany do II klasy i ma szansę stać się świetną atrakcją turystyczną. Nie będzie jednak odgrywał roli w transporcie śródlądowym. Jaki będzie zatem nowy przebieg drogi wodnej E-70, skoro Polska zobowiązuje się uzyskać IV klasę?

 • K-PTS zostanie w końcu sprywatyzowany?

  Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy to spółka wojewódzka zajmująca się przewozami autobusowymi głównie w północnej i wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Przewoźnika charakteryzuje przestarzały tabor autobusowy oraz przynoszenie strat. Nic więc dziwnego, że pojawiały się głosy o potrzebie jej prywatyzacji. Ostatnio nawet marszałek Piotr Całbecki uznał, że jej funkcjonowanie jeszcze na rynku to cud.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.