Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrawosławni organizują w sobotę Bliny

Prawosławni organizują w sobotę Bliny

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 09 luty 2018 12:35

Bliny to najbardziej znany w Bydgoszczy element kultury prawosławnej. Z roku na rok zdobywają one w naszym mieście coraz większe uznanie. Jutro (sobota) w auli Bydgoskiej Szkoły Wyższej będzie możliwość posłuchania pięknego śpiewu oraz przekąszenia czegoś smacznego, bowiem nazwa bliny wywodzi się od tradycyjnej potrawy.

Czym są zatem tytułowe Bliny? To nazwa prawosławnej potrawy przypominającej znane nam naleśniki – Mają one różne farsze: owocowe, mięsne, rybne, grzybowe. Do tego ważne jest, że spożywa się je z kompotem, nie z kawą czy herbatą, tylko z kompotem. Są zatem też wieloowocowe kompoty, które przygotowała parafia pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy – wyjaśnia nam radny dr Stefan Pastuszewski, zaangażowany w organizację Blinów.

 

Zanim rozpocznie się konsumpcja, już od godziny 17:00, będzie można posłuchać koncertu muzyki wschodniej sakralnej, którą zaprezentuje chór ,,Ikos” oraz w części biesiadnej: pieśni białoruskie, romanse rosyjskie i dumki ukraińskie, a potem degustacja blinów przygotowanych przez parafię pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa ikon.

 

Bliny organizowane są corocznie przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Katolicy rozpoczną go w środę 14 lutego, natomiast prawosławni dopiero w poniedziałek 19 lutego.

 

Reportaż z ubiegłorocznej edycji:

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Czy marszałek faworyzuje toruński klub?

  Pałac Bydgoszcz i KS Poli Budowlani Toruń to dwaj reprezentanci województwa kujawsko-pomorskiego w najwyższej klasie rozgrywek siatkówki kobiet. Oba kluby walczą o utrzymanie w rozgrywkach. Okazuje się, że toruński klub może liczyć na wsparcie Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, czyli również bydgoszczanie dokładają się do wzmacniania rywalek bydgoskiego Pałacu.

 • Z meczu GLKS Dobrcz z Zawiszą

  Rozgrywany na zmarzniętej murawie, przy wietrze mecz, był przede wszystkim spotkaniem walki. Mogliśmy zobaczyć w nim wiele męskiej gry i walki o piłkę. Nie było to jednak z powodu panujących warunków spotkanie pełne piłkarskiego polotu.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • PO z PSL próbują wprowadzić egzotyczny podział województwa na okręgi

  Co łączy Osielsko z Mogilnem? Niedługo mieszkańcy obu gmin mogą mieć wspólnych reprezentantów w Sejmiku, razem zresztą z mieszkańcami Inowrocławia. Marszałek województwa proponuje dość duże przemeblowanie w podziale województwa kujawsko-pomorskiego na okręgi. Ma duże szanse swój pomysł przeforsować, bowiem koalicja PO – PSL ma bezproblemową większość w sejmiku.

 • Dodatkowe 30 mln zł od rządu na drogi w regionie

  Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował w środę, iż podczas narady wojewodów z premierem Mateuszem Morawieckim, usłyszał informację, że rząd przeznaczy dodatkowe 30,5 mln zł dla województwa kujawsko-pomorskiego, na remonty i przebudowy dróg lokalnych.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.