Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrawosławni organizują w sobotę Bliny

Prawosławni organizują w sobotę Bliny

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 09 luty 2018 12:35

Bliny to najbardziej znany w Bydgoszczy element kultury prawosławnej. Z roku na rok zdobywają one w naszym mieście coraz większe uznanie. Jutro (sobota) w auli Bydgoskiej Szkoły Wyższej będzie możliwość posłuchania pięknego śpiewu oraz przekąszenia czegoś smacznego, bowiem nazwa bliny wywodzi się od tradycyjnej potrawy.

Czym są zatem tytułowe Bliny? To nazwa prawosławnej potrawy przypominającej znane nam naleśniki – Mają one różne farsze: owocowe, mięsne, rybne, grzybowe. Do tego ważne jest, że spożywa się je z kompotem, nie z kawą czy herbatą, tylko z kompotem. Są zatem też wieloowocowe kompoty, które przygotowała parafia pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy – wyjaśnia nam radny dr Stefan Pastuszewski, zaangażowany w organizację Blinów.

 

Zanim rozpocznie się konsumpcja, już od godziny 17:00, będzie można posłuchać koncertu muzyki wschodniej sakralnej, którą zaprezentuje chór ,,Ikos” oraz w części biesiadnej: pieśni białoruskie, romanse rosyjskie i dumki ukraińskie, a potem degustacja blinów przygotowanych przez parafię pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa ikon.

 

Bliny organizowane są corocznie przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Katolicy rozpoczną go w środę 14 lutego, natomiast prawosławni dopiero w poniedziałek 19 lutego.

 

Reportaż z ubiegłorocznej edycji:

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza do wiosny będzie przygotowywał się z IV ligowcami

  Po udanej rundzie jesiennej przed piłkarzami Zawiszy kilka spokojnych tygodni. Do trenowania wrócą dopiero po nowym roku. Już dzisiaj znamy plan gier sparingowych, w ramach których Zawisza zmierzy się z kilkoma klubami grających klasę wyżej, w IV lidze.

 • Co tam w niższych ligach słychać?

  Liderem w B kasie grupie III po rundzie jesiennej jest reaktywowany klub Gwiazdy Bydgoszcz. Jak radzą sobie natomiast byli rywale Zawiszy? Sprawdzamy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • YouTube apeluje do internautów o zablokowanie artykułu 13

  12 września Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, ochrzczonym przez polskich internautów jako ACTA II. Dużo kontrowersje budzi treść przyjętego artykułu 13. Od pewnego czasu najpopularniejszy światowy serwis hostujący filmy YouTube (własność Google) informuje swoich użytkowników z Unii Europejskiej, o szkodliwości zapisów tego artykułu.

 • Otwarcie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-5 przesunięte

  Odcinek Białe Błota – Tryszczyn drogi ekspresowej S-5 ukończony będzie kilka miesięcy później niż pierwotnie zakładano. Nowy termin oddania inwestycji do użytku to marzec 2020 roku.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.