Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrawosławni organizują w sobotę Bliny

Prawosławni organizują w sobotę Bliny

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 09 luty 2018 12:35

Bliny to najbardziej znany w Bydgoszczy element kultury prawosławnej. Z roku na rok zdobywają one w naszym mieście coraz większe uznanie. Jutro (sobota) w auli Bydgoskiej Szkoły Wyższej będzie możliwość posłuchania pięknego śpiewu oraz przekąszenia czegoś smacznego, bowiem nazwa bliny wywodzi się od tradycyjnej potrawy.

Czym są zatem tytułowe Bliny? To nazwa prawosławnej potrawy przypominającej znane nam naleśniki – Mają one różne farsze: owocowe, mięsne, rybne, grzybowe. Do tego ważne jest, że spożywa się je z kompotem, nie z kawą czy herbatą, tylko z kompotem. Są zatem też wieloowocowe kompoty, które przygotowała parafia pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy – wyjaśnia nam radny dr Stefan Pastuszewski, zaangażowany w organizację Blinów.

 

Zanim rozpocznie się konsumpcja, już od godziny 17:00, będzie można posłuchać koncertu muzyki wschodniej sakralnej, którą zaprezentuje chór ,,Ikos” oraz w części biesiadnej: pieśni białoruskie, romanse rosyjskie i dumki ukraińskie, a potem degustacja blinów przygotowanych przez parafię pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa ikon.

 

Bliny organizowane są corocznie przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Katolicy rozpoczną go w środę 14 lutego, natomiast prawosławni dopiero w poniedziałek 19 lutego.

 

Reportaż z ubiegłorocznej edycji:

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza po niespecjalnym meczu pokonuje Flisaka

  W meczu 6 kolejki V ligi Zawisza pokonał w Bydgoszczy zespół Flisaka Złotoria, dzięki czemu zajmuje pozycję samodzielnego lidera ligi. Mecz rozegrany na stadionie przy ulicy Sielskiej w Fordonie do najciekawszych nie należał, było to raczej jedno z gorszych spotkań w wykonaniu niebiesko-czarnych.

 • Zawisza zagra w pucharze z BKS-em

  K-PZPN rozlosował pary III rundy Okręgowego Pucharu Polski, 26 września czeka nas pojedynek dwóch klubów piłkarskich będących członkami CWZS Zawisza: Zawiszy Bydgoszcz i BKS-u Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Kujawsko-pomorskie może stracić ponad 0,6 mld zł z Unii Europejskiej

  Zaniepokojenie wdrażaniem funduszy europejskich przez część województw wyraził wiceminister Jerzy Kwieciński – w skali kraju bezpowrotnie zagrożone jest 1,3 mld euro, najwięcej stracić może województwo kujawsko-pomorskie.

 • Zamieszanie wokół list do sejmiku

  Zgodnie z kalendarzem wyborczym rejestracja kandydatów na radnych wojewódzkich powinna się zakończyć w poniedziałek o godzinie 23:59. Praktycznie do chwili obecnej ten proces nie został zakończony. Co możemy jednak zauważyć, to dużą liczbę komitetów, które wystawiły kandydatów – łącznie 12.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.