Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrawosławni organizują w sobotę Bliny

Prawosławni organizują w sobotę Bliny

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 09 luty 2018 12:35

Bliny to najbardziej znany w Bydgoszczy element kultury prawosławnej. Z roku na rok zdobywają one w naszym mieście coraz większe uznanie. Jutro (sobota) w auli Bydgoskiej Szkoły Wyższej będzie możliwość posłuchania pięknego śpiewu oraz przekąszenia czegoś smacznego, bowiem nazwa bliny wywodzi się od tradycyjnej potrawy.

Czym są zatem tytułowe Bliny? To nazwa prawosławnej potrawy przypominającej znane nam naleśniki – Mają one różne farsze: owocowe, mięsne, rybne, grzybowe. Do tego ważne jest, że spożywa się je z kompotem, nie z kawą czy herbatą, tylko z kompotem. Są zatem też wieloowocowe kompoty, które przygotowała parafia pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy – wyjaśnia nam radny dr Stefan Pastuszewski, zaangażowany w organizację Blinów.

 

Zanim rozpocznie się konsumpcja, już od godziny 17:00, będzie można posłuchać koncertu muzyki wschodniej sakralnej, którą zaprezentuje chór ,,Ikos” oraz w części biesiadnej: pieśni białoruskie, romanse rosyjskie i dumki ukraińskie, a potem degustacja blinów przygotowanych przez parafię pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa ikon.

 

Bliny organizowane są corocznie przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Katolicy rozpoczną go w środę 14 lutego, natomiast prawosławni dopiero w poniedziałek 19 lutego.

 

Reportaż z ubiegłorocznej edycji:

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Twórcy awansu spotkali się podsumować sezon

  W poniedziałek w klubie Soda odbyło się spotkanie piłkarzy Zawiszy, zespołu trenerskiego oraz działaczy Stowarzyszenia Piłkarskiego ,,Zawiszy”, a także sponsorów klubu. W luźnej atmosferze podsumowano zakończony awansem do V ligi sezon. Wzajemnie wszyscy mobilizowali się również do osiągnięcia nowego celu, jakim ma być awans do IV ligi w sezonie 2018/2019.

 • Piłkarski portret kujawsko-pomorskiego

  Dzisiaj w Rosji rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które najprawdopodobniej przez najbliższy miesiąc będą dominującym tematem w przestrzenni publicznej. Na pewno tak się stanie jak sukcesy odnosić będą biało-czerwoni. A jak wygląda z uprawieniem piłki nożnej w województwie kujawsko-pomorskim?

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Minister rolnictwa z okręgu toruńsko-włocławskiego

  W poniedziałek wieczorem niespodziewanie do dymisji podał się minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Odejście z funkcji tłumaczył powodami osobistymi. Na czele resortu rolnictwa ma stanąć poseł Jan Krzysztof Ardanowski, związany z województwem kujawsko-pomorskim, a dokładniej okręgiem toruńsko-włocławskim.

 • Zdaniem Komisarza Wyborczego województwo podzielone na okręgi niezgodnie z prawem

  28 maja Sejmik Województwa dokonał podziału województwa na okręgi wyborcze, zgodnie z koncepcja negatywnie ocenioną przez Radę Miasta Bydgoszczy. Zdaniem Komisarza Wyborczego uchwalony podział na okręgi narusza prawo, dlatego wezwał on Sejmik Województwa do usunięcia naruszenia.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.