Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrawosławni organizują w sobotę Bliny

Prawosławni organizują w sobotę Bliny

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 09 luty 2018 12:35

Bliny to najbardziej znany w Bydgoszczy element kultury prawosławnej. Z roku na rok zdobywają one w naszym mieście coraz większe uznanie. Jutro (sobota) w auli Bydgoskiej Szkoły Wyższej będzie możliwość posłuchania pięknego śpiewu oraz przekąszenia czegoś smacznego, bowiem nazwa bliny wywodzi się od tradycyjnej potrawy.

Czym są zatem tytułowe Bliny? To nazwa prawosławnej potrawy przypominającej znane nam naleśniki – Mają one różne farsze: owocowe, mięsne, rybne, grzybowe. Do tego ważne jest, że spożywa się je z kompotem, nie z kawą czy herbatą, tylko z kompotem. Są zatem też wieloowocowe kompoty, które przygotowała parafia pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy – wyjaśnia nam radny dr Stefan Pastuszewski, zaangażowany w organizację Blinów.

 

Zanim rozpocznie się konsumpcja, już od godziny 17:00, będzie można posłuchać koncertu muzyki wschodniej sakralnej, którą zaprezentuje chór ,,Ikos” oraz w części biesiadnej: pieśni białoruskie, romanse rosyjskie i dumki ukraińskie, a potem degustacja blinów przygotowanych przez parafię pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa ikon.

 

Bliny organizowane są corocznie przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Katolicy rozpoczną go w środę 14 lutego, natomiast prawosławni dopiero w poniedziałek 19 lutego.

 

Reportaż z ubiegłorocznej edycji:

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Zawisza - Promień Kowalewo Pomorskie

  Za nami pierwsza kolejka w rundzie wiosennej. Zawisza po przerwie zimowej wrócił w bardzo dobrym stylu. Zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu przeciwko Promieniowi Kowalewo Pomorskie.

 • Zawisza konkretnie wchodzi w rundę wiosenną

  Po kilku miesiącach przerwy w rozgrywkach ligowych, ruszyła runda rewanżowa. W pierwszym meczu rundy wiosennej Zawisza podejmował w Fordonie Promień Kowalewo Pomorskie i patrząc na wynik było to wejście konkretne.

Wiadomości sportowe

23 marca - Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Kosma Złotowski

 • Obydwa narody widziały w wolności swój najwyższy ideał

  Od 2007 roku dzień 23 marca obchodzony jest jako Dzień Przyjaźni-Polsko Węgierskiej, uznany przez parlamentu obu państw. Co roku odbywają się z tej okazji oficjalne uroczystości. W tym roku gospodarzem centralnych uroczystości są Kielce.

 • Co dalej z drogą wodną E-70?

  Dzisiaj możemy z całą świadomością powiedzieć, że dzisiejsza droga wodna E-70 nie ma szans na uzyskanie IV i V klasy żeglowności, do czego zobowiązała się Polska ratyfikując konwencję AGN. Obecny przebieg oparty o Brdę, Kanał Bydgoski i Noteć jest obecnie dostosowany do II klasy i ma szansę stać się świetną atrakcją turystyczną. Nie będzie jednak odgrywał roli w transporcie śródlądowym. Jaki będzie zatem nowy przebieg drogi wodnej E-70, skoro Polska zobowiązuje się uzyskać IV klasę?

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.