Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski Marzec 2012

Bydgoski Marzec 2012

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 marzec 2013 15:17

W 31 rocznicę obchodów historycznych wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku rozpoczęło się wydarzenie, które także zagości w historii naszego regionu. Kilkunastodniowa okupacja Urzędu Wojewódzkiego przez kujawsko-pomorskich rolników.

Uroczystości rocznicowe 13-tego marca 2012 roku nie zapowiadały jednak jak by miało się wydarzyć coś szczególnego. Przemówienia w Urzędzie Wojewódzkim, składanie kwiatów przed budynkiem urzędu z udziałem pocztów sztandarowych. Gdy uroczystości dobiegły jednak końca rolnicy stanowczo wezwali wojewodę, aby przyjechał do nich minister rolnictwa i podjął należny dialog. W budynku Urzędu rozwieszono baner i rozpoczął się strajk, który trwał prawie dwa tygodnie.

 

Na czele protestujących stanął Antoni Kuś uznawany za legendę Solidarności Rolników (brał on udział w wydarzeniach z 1981 roku). Swojego dzieła jednak nie dokończył, gdyż zmarł kilka miesięcy później. Dość widoczny był także były minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz.

W czasie tego okresu zawiązano komitet strajkowy, rolnicy domagali się ogłoszenia w naszym regionie stanu klęski żywiołowej i pomocy na wznowienie produkcji. Do Bydgoszczy żaden przedstawiciel resortu jednak nie dotarł – Za czasów komuny władza próbowała prowadzić dialog, rozmawiano i niekiedy były nawet ustępstwa. Dzisiaj rząd Platformy Obywatelskiej nie chce nawet rozmawiać – dość często powtarzał Mojzesowicz.

 

Na spotkanie z rolnikami przybyli natomiast europosłowie Paweł Kowal, a innego dnia Zbigniew Ziobro. Obaj zapewnili o pomocy w naciskaniu na rząd, aby pomógł polskim chłopom. W czasie protestu zabrakło także lokalnych parlamentarzystów.

 

Kolejny protest rolników miał miejsce w czerwcu, wtedy zdecydowano się zablokować ulicę Jagiellońską, na kilkugodzinne rozmowy do Bydgoszczy przyjechał wiceminister rolnictwa, podpisano porozumienie, którego jednak zdaniem rolników do dzisiaj się nie realizuje.

Jutro w całym kraju odbywać się będzie protest ostrzegawczy, między innymi w Inowrocławiu.

 

Bydgoskie uroczystości marca w tym roku odbędą się w sobotę w Filharmonii Pomorskiej (szerzej napiszemy o nich wkrótce). Wcześniej przy dawnej siedzibie solidarności rolników przy ulicy Dworcowej, którą rolnicy okupowali w marcu 1981 roku, złożone zostaną kwiaty. Wbrew plotce jaka krąży po Bydgoszczy, nie planuje się żadnych akcji protestacyjnych.

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

Kosma Złotowski

  • Związkowcy grożą, że maturzyści mogą nie zostać sklasyfikowani

    Wczoraj informowaliśmy o stanowisku Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, który zadeklarował, że maturzyści nie muszą się obawiać o wystawienie ocen końcowych, bez których nie będą w maju mogli przystąpić do matur. Wieczorem tę deklarację zdementowały związki zawodowe. Oznacza to, że maturzyści nie mogą spać spokojnie.

    Etykiety: strajk nauczycieli
  • Komitet Strajkowy: Uczniowie będą sklasyfikowani

    Przed świętami zawiązał się w Warszawie Międzyszkolny Komitet Strajkowy pracowników oświaty, który dzisiaj podjął decyzję o tym, że maturzyści otrzymają oceny końcowe, jednocześnie jego przedstawiciele krytykowali rząd za brak rzeczowej woli dialogu. Najważniejsze dla maturzystów jest jednak to, że otrzymają oceny końcowe i będą mogli przystąpić w maju do matur.

    Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.