Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski Marzec 2012

Bydgoski Marzec 2012

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 marzec 2013 15:17

W 31 rocznicę obchodów historycznych wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku rozpoczęło się wydarzenie, które także zagości w historii naszego regionu. Kilkunastodniowa okupacja Urzędu Wojewódzkiego przez kujawsko-pomorskich rolników.

Uroczystości rocznicowe 13-tego marca 2012 roku nie zapowiadały jednak jak by miało się wydarzyć coś szczególnego. Przemówienia w Urzędzie Wojewódzkim, składanie kwiatów przed budynkiem urzędu z udziałem pocztów sztandarowych. Gdy uroczystości dobiegły jednak końca rolnicy stanowczo wezwali wojewodę, aby przyjechał do nich minister rolnictwa i podjął należny dialog. W budynku Urzędu rozwieszono baner i rozpoczął się strajk, który trwał prawie dwa tygodnie.

 

Na czele protestujących stanął Antoni Kuś uznawany za legendę Solidarności Rolników (brał on udział w wydarzeniach z 1981 roku). Swojego dzieła jednak nie dokończył, gdyż zmarł kilka miesięcy później. Dość widoczny był także były minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz.

W czasie tego okresu zawiązano komitet strajkowy, rolnicy domagali się ogłoszenia w naszym regionie stanu klęski żywiołowej i pomocy na wznowienie produkcji. Do Bydgoszczy żaden przedstawiciel resortu jednak nie dotarł – Za czasów komuny władza próbowała prowadzić dialog, rozmawiano i niekiedy były nawet ustępstwa. Dzisiaj rząd Platformy Obywatelskiej nie chce nawet rozmawiać – dość często powtarzał Mojzesowicz.

 

Na spotkanie z rolnikami przybyli natomiast europosłowie Paweł Kowal, a innego dnia Zbigniew Ziobro. Obaj zapewnili o pomocy w naciskaniu na rząd, aby pomógł polskim chłopom. W czasie protestu zabrakło także lokalnych parlamentarzystów.

 

Kolejny protest rolników miał miejsce w czerwcu, wtedy zdecydowano się zablokować ulicę Jagiellońską, na kilkugodzinne rozmowy do Bydgoszczy przyjechał wiceminister rolnictwa, podpisano porozumienie, którego jednak zdaniem rolników do dzisiaj się nie realizuje.

Jutro w całym kraju odbywać się będzie protest ostrzegawczy, między innymi w Inowrocławiu.

 

Bydgoskie uroczystości marca w tym roku odbędą się w sobotę w Filharmonii Pomorskiej (szerzej napiszemy o nich wkrótce). Wcześniej przy dawnej siedzibie solidarności rolników przy ulicy Dworcowej, którą rolnicy okupowali w marcu 1981 roku, złożone zostaną kwiaty. Wbrew plotce jaka krąży po Bydgoszczy, nie planuje się żadnych akcji protestacyjnych.

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Za reklamę 2 dni przed wyborami zapłaciliśmy 17 tys. zł

    24 maja był ostatnim dniem kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Tego dnia w niektórych regionalnych gazetach ukazał się wywiad sponsorowany z jednym z kandydatów – ironicznie dodajmy, że zapewne to tylko był przypadek - wywiad dotyczył jednak jego funkcji w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Publikacji nie sponsorował komitet wyborczy, ale zapłacono za nią z pieniędzy publicznych.

  • Opozycja nie pójdzie do wyborów wspólnie

    Blok Koalicji Europejskiej, który powołano na wybory do Parlamentu Europejskiego, ostatecznie nie przetrwał do wyborów parlamentarnych, choć jeszcze niedawno panowało na opozycji przekonanie, że tą współpracę należy w takiej formie utrzymać. Ostatecznie liderzy się nie dogadali, a jak nie wiadomo o co chodzi, to jak zwykle chodzi o miejsca na listach wyborczych.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.