Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDron byłby skutecznym batem na zanieczyszczających powietrze?

Dron byłby skutecznym batem na zanieczyszczających powietrze?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 luty 2018 15:18
Dron byłby skutecznym batem na zanieczyszczających powietrze? Fot: Dream White Studio www.StudioDW.pl

Drony służą nam dzisiaj głównie do robienia zdjęć i kręcenia filmów, w ten sposób można w bardzo ciekawy sposób pokazać skalę realizowanych inwestycji drogowych. Zastosowanie dronów może być jednak znacznie szersze – na długo przed modą na cywilne drony, wykorzystywano je na potrzeby militarne, dron może być również latającą stacją badawczą dym unoszący się z kominów.

Smog stał się zjawiskiem o którym od dobrego roku dużo się mówi, z którym jednak póki co nie potrafimy sobie poradzić, a co za tym idzie – mieszkańcy miast muszą się z nim pogodzić. Samorządy walkę ze smogiem rozpisały na długie lata, doraźnie można jedynie uzyskiwać pewne efekty w ograniczaniu skali tego zjawiska. Coraz więcej miast zainteresowanych jest wykorzystaniem dronów do walki ze smogiem.

 

Pionierami wykorzystania dronów do walki zanieczyszczeniami stały się Katowice i Toruń. W tych miastach wystawiono już nawet mandaty w oparciu o dane z drona. Bezzałogowy statek powietrzny podlatując do komina, za pomocą stacji badawczej jest wstanie określić czy spalane są niedozwolone substancje, np. plastik. Osoby spalające śmieci wpuszczają do atmosfery bardzo szkodliwe substancje chemiczne. Funkcjonowaniu drona w praktyce poświęcony będzie dzisiejszy reportaż programu ,,Uwaga” stacji TVN (materiał kręcony w Katowicach).

 

Koszt takiego drona badającego poziom atmosfery to jakieś 250 tys. zł. Samorząd niekoniecznie musi jednak decydować się na jego zakup, bowiem są firmy wynajmujące sprzęt. Na chwilę obecną bydgoski ratusz nie planuje wyposażania Straży Miejskiej w taki sprzęt.

 

Szereg wątpliwości

Wykorzystywanie dronów do walki ze smogiem budzi raczej pozytywne skojarzenia, ale pojawia się również szereg uwag, z których wynika, iż polskie prawo do końca tej kwestii nie reguluje. Z jednej strony pojawiają się głosy, że pomiar z drona może być podważonym dowodem w sądzie – zapewne dopiero orzecznictwo sądowe pokaże, na ile są one właściwie podnoszone.

 

Portal Bezprawnik.pl wskazuje natomiast, że prawo lotnicze nie zostało przemyślane z myślą o dronach. O ile dzisiaj używanie kamer nad czyjąś działką można potraktować jako naruszenie prywatności, to czy w taki sam sposób należy potraktować drona badającego skład dymu?

 

Zainteresowanie dronami kolejnych miast może jednak sprawić, iż politycy, czyli prawodawcy, bliżej się przyjrzą funkcjonującym regulacjom prawnym.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Grom Więcbork - Zawisza

  Ostatni mecz Zawiszy Bydgoszcz o punkty w 2018 roku był bardzo emocjonujący. Gra toczyła się bowiem do ostatniego gwizdka sędziego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu z tego meczu, który dla naszych czytelników przygotowaliśmy.

 • Wielkie nerwy w Więcborku na zakończenie

  W ostatniej kolejce V ligi w tym roku Grom Więcbork podejmował Zawiszę Bydgoszcz. Gospodarze w tym sezonie plasują się w końcówce tabeli, ale w konfrontacji z rywalem chcieli się pokazać jak najlepiej, co sprawiło iż emocje temu spotkaniu towarzyszyły aż do ostatniego gwizdka sędziego.

Wiadomości sportowe

 • Całbecki marszałkiem. Wygrał z Dombrowiczem

  W poniedziałek odbyła się I sesja sejmiku kadencji 2018-2023, w czasie której dokonano wyboru Zarządu Województwa oraz prezydium Sejmiku Województwa. Praktycznie został zrealizowany scenariusz jaki ustalono przy podpisywaniu porozumienia koalicyjnego PO i PSL. Do różnicy zdań doszło natomiast wśród bydgoskich radnych.

 • W jakim kierunku pójdzie Unia Europejska?

  Powoli zbliżamy się do wyborów do Parlamentu Europejskiego (maj 2019 roku). W Polsce będą one przede wszystkim sondażem na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi, pokazującymi realną siłę PiS i Koalicji Obywatelskiej. W skali UE gra toczy się jednak o coś zupełnie innego.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.