Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDron byłby skutecznym batem na zanieczyszczających powietrze?

Dron byłby skutecznym batem na zanieczyszczających powietrze?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 luty 2018 15:18
Dron byłby skutecznym batem na zanieczyszczających powietrze? Fot: Dream White Studio www.StudioDW.pl

Drony służą nam dzisiaj głównie do robienia zdjęć i kręcenia filmów, w ten sposób można w bardzo ciekawy sposób pokazać skalę realizowanych inwestycji drogowych. Zastosowanie dronów może być jednak znacznie szersze – na długo przed modą na cywilne drony, wykorzystywano je na potrzeby militarne, dron może być również latającą stacją badawczą dym unoszący się z kominów.

Smog stał się zjawiskiem o którym od dobrego roku dużo się mówi, z którym jednak póki co nie potrafimy sobie poradzić, a co za tym idzie – mieszkańcy miast muszą się z nim pogodzić. Samorządy walkę ze smogiem rozpisały na długie lata, doraźnie można jedynie uzyskiwać pewne efekty w ograniczaniu skali tego zjawiska. Coraz więcej miast zainteresowanych jest wykorzystaniem dronów do walki ze smogiem.

 

Pionierami wykorzystania dronów do walki zanieczyszczeniami stały się Katowice i Toruń. W tych miastach wystawiono już nawet mandaty w oparciu o dane z drona. Bezzałogowy statek powietrzny podlatując do komina, za pomocą stacji badawczej jest wstanie określić czy spalane są niedozwolone substancje, np. plastik. Osoby spalające śmieci wpuszczają do atmosfery bardzo szkodliwe substancje chemiczne. Funkcjonowaniu drona w praktyce poświęcony będzie dzisiejszy reportaż programu ,,Uwaga” stacji TVN (materiał kręcony w Katowicach).

 

Koszt takiego drona badającego poziom atmosfery to jakieś 250 tys. zł. Samorząd niekoniecznie musi jednak decydować się na jego zakup, bowiem są firmy wynajmujące sprzęt. Na chwilę obecną bydgoski ratusz nie planuje wyposażania Straży Miejskiej w taki sprzęt.

 

Szereg wątpliwości

Wykorzystywanie dronów do walki ze smogiem budzi raczej pozytywne skojarzenia, ale pojawia się również szereg uwag, z których wynika, iż polskie prawo do końca tej kwestii nie reguluje. Z jednej strony pojawiają się głosy, że pomiar z drona może być podważonym dowodem w sądzie – zapewne dopiero orzecznictwo sądowe pokaże, na ile są one właściwie podnoszone.

 

Portal Bezprawnik.pl wskazuje natomiast, że prawo lotnicze nie zostało przemyślane z myślą o dronach. O ile dzisiaj używanie kamer nad czyjąś działką można potraktować jako naruszenie prywatności, to czy w taki sam sposób należy potraktować drona badającego skład dymu?

 

Zainteresowanie dronami kolejnych miast może jednak sprawić, iż politycy, czyli prawodawcy, bliżej się przyjrzą funkcjonującym regulacjom prawnym.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót: Naprzód Jabłonowo – Zawisza Bydgoszcz

  W relacji z meczu 2 kolejki V ligi pisaliśmy, że wynik spotkana nie odzwierciedla emocji jakie panowały na boisku, zwłaszcza w pierwszej połowie, która mogła postawić niebiesko-czarnych w trudnej sytuacji. Te emocje chcemy Wam pokazać przez emisję skrótu z tego meczu.

 • Wbrew wynikowi dla Zawiszy nie była to łatwa przeprawa

  Wynik 2 kolejki V ligi rozgrywanej w Jabłonowie Pomorskim może sugerować, że niebiesko-czarni zespołowi Naprzodu zgotowali pogrom na boisku. Będąc na meczu przeżywało się jednak ogromne emocje, bowiem gospodarze mieli sytuację, aby sprawić niespodziankę w meczu przeciwko Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Marszałek ogłasza przetarg na organizację wycieczek rowerowych

  Zorganizowane rajdy rowerowe czy spływy kajakowe odbywają się w naszym województwie dość regularnie i zazwyczaj ich organizacja odbywa się bez problemu oraz większej filozofii. Urząd Marszałkowski w Toruniu widocznie ma wątpliwości co do jakości takiej oddolnej pracy, bowiem planuje zorganizować na przełomie września i października kilka rajdów rowerowych,, wynająć do tego profesjonalną firmę i zapłacić jej z naszych podatków.

 • Dopiero w sierpniu 1920 roku Polska przypieczętowała niepodległość

  Kto wie, czy gdyby Bitwa Warszawska, na pamiątkę której ustanowiono Święto Wojska Polskiego, przebiegła w inny sposób, to czy proklamowana 11 listopada 1918 roku niepodległość Polski, nie byłaby tylko kilkunasto miesięcznym epizodem. Stąd też w momencie gdy zbliżamy się do 100-tej rocznicy ogłoszenia niepodległości Polski 11 listopada 1918 roku, pamiętajmy, że to nie był jeszcze koniec walki o niepodległość.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.