Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSą wątpliwości co do legalności pełnienia obowiązków wójta w Białych Błotach

Są wątpliwości co do legalności pełnienia obowiązków wójta w Białych Błotach

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 luty 2018 00:36

Od 1 stycznia obowiązki wójta przebywającego w areszcie pełni wicewójt Jan Jaworski. Na stanowisko wicewójta powołał go pierwszy wicewójt Jan Czekajewski, który z końcem roku przeszedł na emeryturę. Pojawia się coraz więcej prawnych wątpliwości wobec tego czy Jaworski ma mandat do wykonywania obowiązków wójta i co za tym idzie, czy wojewoda dobrze zrobił nie wnioskując do premiera o powołanie komisarza.

 

Wszystko zaczęło się 26 września gdy wójta Macieja K. zatrzymała policja, prokuratura postawiła mu zarzuty związane z naruszeniem obowiązków służbowych, zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. Obowiązki wójta przejął jego zastępca Jan Czekajewski. Tuż przed końcem roku Czekajewski powoła drugiego wicewójta Jana Jaworskiego, który przejął władze nad gminą 1 stycznia, gdy Czekajewski odszedł na emeryturę.

 

W tym miejscu pojawiają się wątpliwości prawne, bowiem Jaworski jak wynika z zarządzenia, został powołany na ,,drugiego” zastępce wójta.

 

Podmiotem zastępującym wójta nigdy nie będzie drugi (i kolejno trzeci czwarty) zastępca wójta. Wynika to z gramatyczne wykładni art. 28  in fine – pisze w komentarzu do art 28g ustawy o samorządzie gminnym radca prawny Agnieszka Rzetecka-Gil

 

Natomiast adiunkt w Zakładzie Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Łódzkiego Rafał Budzisz wskazuje – Ustawodawca założył też sytuację, w której nie powołano zastępcy albo powołano więcej niż jednego, lecz nie wskazano pierwszego zastępcy. W takim przypadku zadani i kompetencje wójta przejmuje osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek wojewody.

 


 

W praktyce zatem Białymi Błotami rządzi ,,drugi” zastępca wójta, co może wywoływać ryzyko, iż wydawane przez niego decyzje mogą być kwestionowane jako nieważne. Docierają do nas informacje, że niektóre decyzje są już kwestionowane. Jeżeli te spory wejdą na drogę sądową, wówczas organ ten zapewne będzie musiał zbadać czy Jan Jaworski ma mandat do pełnienia obowiązków wójta. Jeżeli sąd uzna, że nie to może oznaczać, iż wszystkie wydane od 2 stycznia zarządzenia są nieważne. Dla gminy Białe Błota byłby to wielki bałagan.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

 • Zawisza remisuje w sparingu. Zobacz jak radzili sobie niebiesko-czarni

  W środę wieczorem przy sztucznym świetle niebiesko-czarni rozegrali piaty mecz kontrolny, w ramach przygotowań do rundy wiosennej. Rywalem Zawiszy była IV ligowa Chełminianka Chełmno. Mecz rozegrany został na bocznym boisku stadionu Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Rok 2019 w województwie kujawsko-pomorskim rokiem Powstania Wielkopolskiego

Kosma Złotowski

 • Konsultacje uchwały antysmogowej będą przedłużone

  Dzisiaj pierwotnie powinny zakończyć się konsultacje społeczne nad tzw. uchwałą antysmogową dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wielu samorządowców narzeka, że czasu na konsultacje było zbyt mało, dzisiaj marszałek Piotr Całbecki poinformował, że przedłużone zostaną one do końca marca.

 • Kujawsko-Pomorskie z najniższymi wskaźnikami w wykorzystaniu funduszy z UE

  Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Senatu przedstawiona została informacja rządu ze współpracy z Unią Europejską w drugim półroczu 2018 roku. Senatorom przedstawiono również postępy we wdrażaniu programów operacyjnych w ramach Polityki Spójności UE. RPO dla województwa kujawsko-pomorskiego w tym zestawieniu uzyskuje najniższe wskaźniki.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.