Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSą wątpliwości co do legalności pełnienia obowiązków wójta w Białych Błotach

Są wątpliwości co do legalności pełnienia obowiązków wójta w Białych Błotach

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 luty 2018 00:36

Od 1 stycznia obowiązki wójta przebywającego w areszcie pełni wicewójt Jan Jaworski. Na stanowisko wicewójta powołał go pierwszy wicewójt Jan Czekajewski, który z końcem roku przeszedł na emeryturę. Pojawia się coraz więcej prawnych wątpliwości wobec tego czy Jaworski ma mandat do wykonywania obowiązków wójta i co za tym idzie, czy wojewoda dobrze zrobił nie wnioskując do premiera o powołanie komisarza.

 

Wszystko zaczęło się 26 września gdy wójta Macieja K. zatrzymała policja, prokuratura postawiła mu zarzuty związane z naruszeniem obowiązków służbowych, zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. Obowiązki wójta przejął jego zastępca Jan Czekajewski. Tuż przed końcem roku Czekajewski powoła drugiego wicewójta Jana Jaworskiego, który przejął władze nad gminą 1 stycznia, gdy Czekajewski odszedł na emeryturę.

 

W tym miejscu pojawiają się wątpliwości prawne, bowiem Jaworski jak wynika z zarządzenia, został powołany na ,,drugiego” zastępce wójta.

 

Podmiotem zastępującym wójta nigdy nie będzie drugi (i kolejno trzeci czwarty) zastępca wójta. Wynika to z gramatyczne wykładni art. 28  in fine – pisze w komentarzu do art 28g ustawy o samorządzie gminnym radca prawny Agnieszka Rzetecka-Gil

 

Natomiast adiunkt w Zakładzie Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Łódzkiego Rafał Budzisz wskazuje – Ustawodawca założył też sytuację, w której nie powołano zastępcy albo powołano więcej niż jednego, lecz nie wskazano pierwszego zastępcy. W takim przypadku zadani i kompetencje wójta przejmuje osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek wojewody.

 


 

W praktyce zatem Białymi Błotami rządzi ,,drugi” zastępca wójta, co może wywoływać ryzyko, iż wydawane przez niego decyzje mogą być kwestionowane jako nieważne. Docierają do nas informacje, że niektóre decyzje są już kwestionowane. Jeżeli te spory wejdą na drogę sądową, wówczas organ ten zapewne będzie musiał zbadać czy Jan Jaworski ma mandat do pełnienia obowiązków wójta. Jeżeli sąd uzna, że nie to może oznaczać, iż wszystkie wydane od 2 stycznia zarządzenia są nieważne. Dla gminy Białe Błota byłby to wielki bałagan.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polki powalczą na Kujawach o awans na Mistrzostwa Europy

  Stawka turnieju Elite Round będzie awans na kobiece Mistrzostwa Europy U19 w piłce nożnej, których gospodarzem będzie Szwajcaria. Reprezentantki Polski o miejsce w kontynentalnej elicie powalczą z Norweżkami, Islandkami i Greczynkami. Turniej odbędzie się na stadionach województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wygraj koszulkę reprezentacji Polski

  Akademia Piłkarska  Reissa organizuje konkurs w związku ze zbliąjącymi się Mistrzostwami Świata. Do wygrania jest koszulka reprezentacja Polski, która może okazać się przydatnym gadżetem podczas kibicowania biało-czerwonym w trakcie tego turnieju. Konkurs dedykowany jest przede wszystkim młodzieży.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Zagrożenia epidemiologicznego nie ma, ale zjawisko uchylania się od szczepień może niepokoić

  W ostatnich latach zauważalny jest wzrost liczby przypadków uchlania się rodziców od obowiązkowych szczepień ochronnych. Zdaniem służb sanitarnych w województwie kujawsko-pomorskiego obecnie zagrożenia epidemiologicznego nie ma, stąd też na razie nie grozi nam sytuacja jaka dotknęła chociażby Czechy. Nie oznacza to jednak, że takie zagrożenie w przyszłości nie może się pojawić.

 • Leśnicy jeszcze długo będą usuwać skutki ubiegłorocznych nawałnic

  Sierpniowe nawałnice sprawiły, że na pewien czas życie w naszym województwie przeszło na inne tory. W kujawsko-pomorskim skala zniszczeń spowodowanych przez trąbę powietrzną była największa. Do dzisiaj nie zakończono odbudowy domów, dużo pracy mają także leśnicy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.