Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSą wątpliwości co do legalności pełnienia obowiązków wójta w Białych Błotach

Są wątpliwości co do legalności pełnienia obowiązków wójta w Białych Błotach

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 luty 2018 00:36

Od 1 stycznia obowiązki wójta przebywającego w areszcie pełni wicewójt Jan Jaworski. Na stanowisko wicewójta powołał go pierwszy wicewójt Jan Czekajewski, który z końcem roku przeszedł na emeryturę. Pojawia się coraz więcej prawnych wątpliwości wobec tego czy Jaworski ma mandat do wykonywania obowiązków wójta i co za tym idzie, czy wojewoda dobrze zrobił nie wnioskując do premiera o powołanie komisarza.

 

Wszystko zaczęło się 26 września gdy wójta Macieja K. zatrzymała policja, prokuratura postawiła mu zarzuty związane z naruszeniem obowiązków służbowych, zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. Obowiązki wójta przejął jego zastępca Jan Czekajewski. Tuż przed końcem roku Czekajewski powoła drugiego wicewójta Jana Jaworskiego, który przejął władze nad gminą 1 stycznia, gdy Czekajewski odszedł na emeryturę.

 

W tym miejscu pojawiają się wątpliwości prawne, bowiem Jaworski jak wynika z zarządzenia, został powołany na ,,drugiego” zastępce wójta.

 

Podmiotem zastępującym wójta nigdy nie będzie drugi (i kolejno trzeci czwarty) zastępca wójta. Wynika to z gramatyczne wykładni art. 28  in fine – pisze w komentarzu do art 28g ustawy o samorządzie gminnym radca prawny Agnieszka Rzetecka-Gil

 

Natomiast adiunkt w Zakładzie Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Łódzkiego Rafał Budzisz wskazuje – Ustawodawca założył też sytuację, w której nie powołano zastępcy albo powołano więcej niż jednego, lecz nie wskazano pierwszego zastępcy. W takim przypadku zadani i kompetencje wójta przejmuje osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek wojewody.

 


 

W praktyce zatem Białymi Błotami rządzi ,,drugi” zastępca wójta, co może wywoływać ryzyko, iż wydawane przez niego decyzje mogą być kwestionowane jako nieważne. Docierają do nas informacje, że niektóre decyzje są już kwestionowane. Jeżeli te spory wejdą na drogę sądową, wówczas organ ten zapewne będzie musiał zbadać czy Jan Jaworski ma mandat do pełnienia obowiązków wójta. Jeżeli sąd uzna, że nie to może oznaczać, iż wszystkie wydane od 2 stycznia zarządzenia są nieważne. Dla gminy Białe Błota byłby to wielki bałagan.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Grom Więcbork - Zawisza

  Ostatni mecz Zawiszy Bydgoszcz o punkty w 2018 roku był bardzo emocjonujący. Gra toczyła się bowiem do ostatniego gwizdka sędziego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu z tego meczu, który dla naszych czytelników przygotowaliśmy.

 • Wielkie nerwy w Więcborku na zakończenie

  W ostatniej kolejce V ligi w tym roku Grom Więcbork podejmował Zawiszę Bydgoszcz. Gospodarze w tym sezonie plasują się w końcówce tabeli, ale w konfrontacji z rywalem chcieli się pokazać jak najlepiej, co sprawiło iż emocje temu spotkaniu towarzyszyły aż do ostatniego gwizdka sędziego.

Wiadomości sportowe

 • Całbecki marszałkiem. Wygrał z Dombrowiczem

  W poniedziałek odbyła się I sesja sejmiku kadencji 2018-2023, w czasie której dokonano wyboru Zarządu Województwa oraz prezydium Sejmiku Województwa. Praktycznie został zrealizowany scenariusz jaki ustalono przy podpisywaniu porozumienia koalicyjnego PO i PSL. Do różnicy zdań doszło natomiast wśród bydgoskich radnych.

 • W jakim kierunku pójdzie Unia Europejska?

  Powoli zbliżamy się do wyborów do Parlamentu Europejskiego (maj 2019 roku). W Polsce będą one przede wszystkim sondażem na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi, pokazującymi realną siłę PiS i Koalicji Obywatelskiej. W skali UE gra toczy się jednak o coś zupełnie innego.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.