Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKto będzie startował na prezydenta Bydgoszczy?

Kto będzie startował na prezydenta Bydgoszczy?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 18 luty 2018 18:31

Z tygodnia na tydzień zbliżamy się do wyborów samorządowych, w których zdecydujemy kto będzie rządził Bydgoszczą przez kolejne lata – po raz pierwszy kadencja trwać będzie rok dłużej, czyli pięć lat. Oficjalnych kandydatów możemy tak naprawdę wymienić tylko dwóch – Rafała Bruskiego i Marcina Sypniewskiego (Nowa Bydgoszcz). Swojego kandydata powinien wystawić również PiS, choć zagadką cały czas są jego personalia.

Jeżeli chodzi o prezydenta Rafała Bruskiego to okres niepewności już za nim. Związany był on z tym, czy nowelizacja prawa wyborczego wprowadzi działającą wstecz dwukadencyjność. Takie zapisy ostatecznie się nie znalazły, stąd też Bruski może przygotowywać już się do walki o trzecią, wydłużoną o rok, kadencję.

 

Kogo wystawi PiS?

Jest to jedno z popularniejszych obecnie w Bydgoszczy pytań. Na giełdzie są trzy nazwiska posłów – Tomasz Latos, Łukasz Schreiber i Piotr Król. Ten ostatni byłby, jak można odnieść wrażenie, najbardziej oczekiwanym przez środowisko Bruskiego kontrkandydatem, wydaje się jednak z tej trójki mieć najmniejsze szanse, choć nigdy nic nie wiadomo. Latos z kolei w teorii wygląda na najbardziej prawdopodobnego kandydata. Bardzo wydaje się prawdopodobne, iż nazwisko kandydata poznamy do końca marca.

 

Sypniewski i Dzakanowski

Inne popularne pytanie – czy wystartuje w wyborach były prezydent Konstanty Dombrowicz? Jego startu ostatecznie również nie można wykluczyć, ale z informacji jakie docierają do nas z różnych środowisk, wszystko wskazuje na to, że Dombrowicz nie wystartuje.

 

Od kilku miesięcy Nowa Bydgoszcz (koalicja Kukiz15, Wolność Korwina-Mikke oraz UPR) jako swojego kandydata wskazuje lidera struktur Wolności Marcina Sypniewskiego. Nie wiadomo jednak czy to porozumienie w tym kształcie dotrwa do rozpoczęcia kampanii wyborczej. Z jednej strony na szczeblu centralnym liderzy, czyli Paweł Kukiz i Janusz Korwin-Mikke, nie potrafią się dogadać, natomiast na szczeblu lokalnym pojawia się coraz więcej spornych kwestii. Chociażby sprawa z ubiegłego tygodnia, gdzie poseł Paweł Skutecki rozpoczął inicjatywę czwartkowych narad z działaczami Polskiej Partii Socjalistycznej, która gloryfikuje Polskę Ludową podporządkowaną Moskwie.

 

Namieszać może w tej części sceny politycznej również radny niezależny Bogdan Dzakanowski, który prawdopodobnie też będzie kandydował na prezydenta w Bydgoszczy. W ostatnim czasie widoczna jest jego ożywiona aktywność przedwyborcza. Start Dzakanowskiego wpłynie na pewno na słabszy wynik Sypniewskiego.

 

SLD i Nowoczesna

Swoich kandydatów zamierza wystawić również Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz takie zapowiedzi padły z Nowoczesnej. Choć partia obecnie kierowana przez Katarzynę Lubnauer nie wyklucza wystawienia wspólnego kandydata z Platformą Obywatelską. W Bydgoszczy raczej trudno sobie wyobrazić, aby był to ktoś inny niż Rafał Bruski. SLD jeżeli nawet wystawi kandydata, to można się spodziewać, że podobnie jak w 2014 roku, raczej będzie to zagranie, aby z jednej strony pokazać podmiotowość, ale też nie odebrać za dużo poparcie Bruskiemu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

  • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

    Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.