Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKto będzie startował na prezydenta Bydgoszczy?

Kto będzie startował na prezydenta Bydgoszczy?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 18 luty 2018 18:31

Z tygodnia na tydzień zbliżamy się do wyborów samorządowych, w których zdecydujemy kto będzie rządził Bydgoszczą przez kolejne lata – po raz pierwszy kadencja trwać będzie rok dłużej, czyli pięć lat. Oficjalnych kandydatów możemy tak naprawdę wymienić tylko dwóch – Rafała Bruskiego i Marcina Sypniewskiego (Nowa Bydgoszcz). Swojego kandydata powinien wystawić również PiS, choć zagadką cały czas są jego personalia.

Jeżeli chodzi o prezydenta Rafała Bruskiego to okres niepewności już za nim. Związany był on z tym, czy nowelizacja prawa wyborczego wprowadzi działającą wstecz dwukadencyjność. Takie zapisy ostatecznie się nie znalazły, stąd też Bruski może przygotowywać już się do walki o trzecią, wydłużoną o rok, kadencję.

 

Kogo wystawi PiS?

Jest to jedno z popularniejszych obecnie w Bydgoszczy pytań. Na giełdzie są trzy nazwiska posłów – Tomasz Latos, Łukasz Schreiber i Piotr Król. Ten ostatni byłby, jak można odnieść wrażenie, najbardziej oczekiwanym przez środowisko Bruskiego kontrkandydatem, wydaje się jednak z tej trójki mieć najmniejsze szanse, choć nigdy nic nie wiadomo. Latos z kolei w teorii wygląda na najbardziej prawdopodobnego kandydata. Bardzo wydaje się prawdopodobne, iż nazwisko kandydata poznamy do końca marca.

 

Sypniewski i Dzakanowski

Inne popularne pytanie – czy wystartuje w wyborach były prezydent Konstanty Dombrowicz? Jego startu ostatecznie również nie można wykluczyć, ale z informacji jakie docierają do nas z różnych środowisk, wszystko wskazuje na to, że Dombrowicz nie wystartuje.

 

Od kilku miesięcy Nowa Bydgoszcz (koalicja Kukiz15, Wolność Korwina-Mikke oraz UPR) jako swojego kandydata wskazuje lidera struktur Wolności Marcina Sypniewskiego. Nie wiadomo jednak czy to porozumienie w tym kształcie dotrwa do rozpoczęcia kampanii wyborczej. Z jednej strony na szczeblu centralnym liderzy, czyli Paweł Kukiz i Janusz Korwin-Mikke, nie potrafią się dogadać, natomiast na szczeblu lokalnym pojawia się coraz więcej spornych kwestii. Chociażby sprawa z ubiegłego tygodnia, gdzie poseł Paweł Skutecki rozpoczął inicjatywę czwartkowych narad z działaczami Polskiej Partii Socjalistycznej, która gloryfikuje Polskę Ludową podporządkowaną Moskwie.

 

Namieszać może w tej części sceny politycznej również radny niezależny Bogdan Dzakanowski, który prawdopodobnie też będzie kandydował na prezydenta w Bydgoszczy. W ostatnim czasie widoczna jest jego ożywiona aktywność przedwyborcza. Start Dzakanowskiego wpłynie na pewno na słabszy wynik Sypniewskiego.

 

SLD i Nowoczesna

Swoich kandydatów zamierza wystawić również Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz takie zapowiedzi padły z Nowoczesnej. Choć partia obecnie kierowana przez Katarzynę Lubnauer nie wyklucza wystawienia wspólnego kandydata z Platformą Obywatelską. W Bydgoszczy raczej trudno sobie wyobrazić, aby był to ktoś inny niż Rafał Bruski. SLD jeżeli nawet wystawi kandydata, to można się spodziewać, że podobnie jak w 2014 roku, raczej będzie to zagranie, aby z jednej strony pokazać podmiotowość, ale też nie odebrać za dużo poparcie Bruskiemu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bydgoszcz zorganizuje I Memoriał Ireny Szewińskiej

  Postaci zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, była bowiem jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, a najprawdopodobniej najbardziej. Od 2005 roku przysługiwał jej również tytuł Honorowej Obywatelki Bydgoszczy, z naszym miastem była związana emocjonalnie w sposób szczególny. PZLA postanowił zorganizować memoriał jej pamięci. Zapadła decyzja o organizacji I edycji w Bydgoszczy.

 • Osielsko udanie rozpoczyna sezon baseballowy w Ekstralidze

  Baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko bardzo udanie zainaugurowali sezon 2019. W meczach I kolejki Ekstraligi odnieśli na własnym boisku dwa zdecydowane zwycięstwa nad Barons Wrocław. Oba spotkania zakończyły się przed czasem wskutek wysokiej przewagi punktowej gospodarzy.

Wiadomości sportowe

Archigeum2017
Jasiakiewicz

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

 • Wiceprezes ZNP zapowiada, że nie ucierpią maturzyści

  Strajk pracowników oświaty to obecnie w Polsce temat numer jeden, ale trudno się dziwić, bowiem tegoroczni maturzyści nie wiedzą nawet na czym stoją, czy dostaną dopuszczeni do egzaminów w maju. Taka sytuacja mogłaby pokrzyżować ich życiowe plany. Dzisiaj w studiu TVN24 wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział zmianę taktyki.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Przez tą politykę się zapomnieliśmy. Pomyślmy o uczniach (komentarz)

  Za nieco dwa tygodnie powinny rozpocząć się matury, ale wielu uczniów nie wie nawet czy będą do nich dopuszczeni, bowiem najpierw muszą ukończyć szkoły średnie. Problem w tym, że wielu nauczycieli którzy powinni im wystawić oceny końcowe obecnie strajkuje. Strajk pracowników oświaty stał się elementem sporu politycznego, który dzieli Polaków od dawna, strony sporu zabarykadowały się na swoich pozycjach. Mało kto jednak myśli o maturzystach. Stąd też apel pomyślmy najpierw o nich.

  Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.