Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz i kujawsko-pomorskie w prestiżowym rankingu. Czy to dobrze?

Bydgoszcz i kujawsko-pomorskie w prestiżowym rankingu. Czy to dobrze?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 19 luty 2018 00:32
Bydgoszcz i kujawsko-pomorskie w prestiżowym rankingu. Czy to dobrze? Fot: Bartosz Bieliński

fDi's European Cities and Regions of the Future to prestiżowy ranking Europejskich Miast i Regionów Przyszłości sporządzany przez fDi Magazine należący do medialnej Financial Times. W jednej z kategorii edycji 2018/2019 znalazła się Bydgoszcz oraz województwo kujawsko-pomorskie, choć nie koniecznie trzeba się z tego cieszyć.

Ranking ogólny wygrywa Londyn, przed Paryżem i Amsterdamem. Wysoko, bo na 11 pozycji znajduje się Warszawa, jedyne polskie miasto w TOP 25. Stolica Polski wyprzedza m.in. Helsinki, Luxemburg, Sztokholm czy nawet stolicę naszych zachodnich sąsiadów Berlin. Ranking ma być przede wszystkim drogowskazem dla inwestorów, bowiem uwzględnia się w nim funkcjonujące ułatwienia dla prowadzenia biznesu czy efektywność kosztów.

 

Właśnie w zestawieniu efektywności kosztów na 7 pozycji znalazła się Bydgoszcz (w zestawieniu miast średniej wielkości). Na pierwszym miejscu w tym zestawieniu znalazł się Ługańsk we wschodniej Ukrainie (terytorium kontrolowane przez separatystów). Kolejne miejsca zajmują inne miasta ukraińskie, mołdawskie oraz rumuńskie i litewskie. Bydgoszcz jest zatem najdalej na zachód położonym miastem ujętym jeżeli chodzi o efektywność ekonomiczną.

 

Z jednej strony Bydgoszcz w TOP10 to sygnał dla zagranicznych inwestorów, że nad Brdą opłaca się inwestować, z drugiej jednak również powinna być to refleksja dla nas, czy nie jesteśmy postrzegani jako ,,tania siła robocza”. Efektywność kosztowa oznacza bowiem dążenie do osiągnięcia oczekiwanego wyniku, przy najniższym koszcie.

 

W TOP 10 regionów pod względem efektywności kosztowej znajduje się również na 9 lokacie województwo kujawsko-pomorskie. Wygrywa region południowo-zachodni Rumunii, ten ranking zresztą zdominowały regiony rumuńskie, bowiem w TOP 10 znajdziemy nie leżące w Rumunii tylko: region Bośni (3 lokata) w Bośni i Hercegowinie, kujawsko-pomorskie i zamykający Obwód Kijowski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bydgoszcz zorganizuje I Memoriał Ireny Szewińskiej

  Postaci zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, była bowiem jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, a najprawdopodobniej najbardziej. Od 2005 roku przysługiwał jej również tytuł Honorowej Obywatelki Bydgoszczy, z naszym miastem była związana emocjonalnie w sposób szczególny. PZLA postanowił zorganizować memoriał jej pamięci. Zapadła decyzja o organizacji I edycji w Bydgoszczy.

 • Osielsko udanie rozpoczyna sezon baseballowy w Ekstralidze

  Baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko bardzo udanie zainaugurowali sezon 2019. W meczach I kolejki Ekstraligi odnieśli na własnym boisku dwa zdecydowane zwycięstwa nad Barons Wrocław. Oba spotkania zakończyły się przed czasem wskutek wysokiej przewagi punktowej gospodarzy.

Wiadomości sportowe

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

 • Wiceprezes ZNP zapowiada, że nie ucierpią maturzyści

  Strajk pracowników oświaty to obecnie w Polsce temat numer jeden, ale trudno się dziwić, bowiem tegoroczni maturzyści nie wiedzą nawet na czym stoją, czy dostaną dopuszczeni do egzaminów w maju. Taka sytuacja mogłaby pokrzyżować ich życiowe plany. Dzisiaj w studiu TVN24 wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział zmianę taktyki.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Przez tą politykę się zapomnieliśmy. Pomyślmy o uczniach (komentarz)

  Za nieco dwa tygodnie powinny rozpocząć się matury, ale wielu uczniów nie wie nawet czy będą do nich dopuszczeni, bowiem najpierw muszą ukończyć szkoły średnie. Problem w tym, że wielu nauczycieli którzy powinni im wystawić oceny końcowe obecnie strajkuje. Strajk pracowników oświaty stał się elementem sporu politycznego, który dzieli Polaków od dawna, strony sporu zabarykadowały się na swoich pozycjach. Mało kto jednak myśli o maturzystach. Stąd też apel pomyślmy najpierw o nich.

  Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.