Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz i kujawsko-pomorskie w prestiżowym rankingu. Czy to dobrze?

Bydgoszcz i kujawsko-pomorskie w prestiżowym rankingu. Czy to dobrze?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 19 luty 2018 00:32
Bydgoszcz i kujawsko-pomorskie w prestiżowym rankingu. Czy to dobrze? Fot: Bartosz Bieliński

fDi's European Cities and Regions of the Future to prestiżowy ranking Europejskich Miast i Regionów Przyszłości sporządzany przez fDi Magazine należący do medialnej Financial Times. W jednej z kategorii edycji 2018/2019 znalazła się Bydgoszcz oraz województwo kujawsko-pomorskie, choć nie koniecznie trzeba się z tego cieszyć.

Ranking ogólny wygrywa Londyn, przed Paryżem i Amsterdamem. Wysoko, bo na 11 pozycji znajduje się Warszawa, jedyne polskie miasto w TOP 25. Stolica Polski wyprzedza m.in. Helsinki, Luxemburg, Sztokholm czy nawet stolicę naszych zachodnich sąsiadów Berlin. Ranking ma być przede wszystkim drogowskazem dla inwestorów, bowiem uwzględnia się w nim funkcjonujące ułatwienia dla prowadzenia biznesu czy efektywność kosztów.

 

Właśnie w zestawieniu efektywności kosztów na 7 pozycji znalazła się Bydgoszcz (w zestawieniu miast średniej wielkości). Na pierwszym miejscu w tym zestawieniu znalazł się Ługańsk we wschodniej Ukrainie (terytorium kontrolowane przez separatystów). Kolejne miejsca zajmują inne miasta ukraińskie, mołdawskie oraz rumuńskie i litewskie. Bydgoszcz jest zatem najdalej na zachód położonym miastem ujętym jeżeli chodzi o efektywność ekonomiczną.

 

Z jednej strony Bydgoszcz w TOP10 to sygnał dla zagranicznych inwestorów, że nad Brdą opłaca się inwestować, z drugiej jednak również powinna być to refleksja dla nas, czy nie jesteśmy postrzegani jako ,,tania siła robocza”. Efektywność kosztowa oznacza bowiem dążenie do osiągnięcia oczekiwanego wyniku, przy najniższym koszcie.

 

W TOP 10 regionów pod względem efektywności kosztowej znajduje się również na 9 lokacie województwo kujawsko-pomorskie. Wygrywa region południowo-zachodni Rumunii, ten ranking zresztą zdominowały regiony rumuńskie, bowiem w TOP 10 znajdziemy nie leżące w Rumunii tylko: region Bośni (3 lokata) w Bośni i Hercegowinie, kujawsko-pomorskie i zamykający Obwód Kijowski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Zdesperowani rolnicy wyjechali na drogi

  W środę na drodze krajowej nr 25, na północ od Bydgoszczy kilkadziesiąt ciągników rolniczych wzięło udział w proteście. Zarzucają wojewodzie i ministrowi Ardanowskiemu brak chęci dialogu, co miało skłonić ich do wyjechania na ulicę. Policjanci starali się kierować ruchem oraz wyznaczać objazdy, aby w jak największym stopniu zmniejszyć dla kierowców uciążliwość tego protestu.

 • Tak GDDKiA widzi przebieg drogi S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska rozpoczyna procedowanie raportu środowiskowego dla budowy drogi ekspresowej S-10, który dostarczyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Prezentujemy wariant przebiegu drogi ekspresowej rekomendowany przez GDDKiA.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.