Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRezydenci ochoczo klauzul opt-out nie podpisują

Rezydenci ochoczo klauzul opt-out nie podpisują

Napisane przez  Ł.R. / Radio PiK Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 23 luty 2018 00:45

8 lutego doszło do formalnego zakończenia protestu lekarzy rezydentów, zakończonego zawarciem porozumienia z ministrem zdrowia prof. Łukaszem Szumowskim. Nowy minister w ciągu kilku tygodni dokonał tego, z czym problem miał jego poprzednik Konstanty Radziwiłł. Na tą informację czekali również pacjenci, póki co jednak wszystko do normy nie wróciło.

Naocznie skutki sporu rezydentów z rządem widoczne były w Szpitalu Uniwersyteckim im. Biziela w Bydgoszczy, gdzie klauzule opt-out wypowiedziało kilkudziesięciu młodych lekarzy (klauzula na dobrowolną pracę powyżej 48 godzin w tygodniu). Po kilku tygodniach szpital zaczynał odczuwać tego skutki, musząc znacząco ograniczać zabiegi na niektórych oddziałach.

 

8 lutego Porozumienie Rezydentów dało do zrozumienia młodym lekarzom, iż jeżeli czują się na siłach, to wtedy zawierają ponownie klauzule opt-out. Jak informuje Radio PiK, w szpitalu Biziela do tej pory taką klauzulę zawarło tylko 8 rezydentów na 65. Dyrekcja szpitala oczekuje, aby pozostali podjęli decyzje do 1 marca.

 

Zgodnie z zawartym porozumieniem, nakłady na służbę zdrowia powinny do 2024 wzrosnąć do poziomu 6% PKB. Minimalna pensja dla lekarzy specjalistów wynieść ma 6,750 zł. Rezydenci będą mogli liczyć na wyższe wynagrodzenia, jeżeli podpiszą deklarację, iż w ciągu 2 lat od zdobycia specjalizacji nie opuszczą Polski i będą w kraju pracować. Dzięki temu młodzi lekarze mają mieć więcej czasu na dalszą naukę.

 

Przyjęto również ramowe założenie, że do 2028 roku znikną klauzule opt-out (zgoda na pracę powyżej 48 godzin w tygodniu), jako już niepotrzebna forma. Żeby tego dokonać, będzie musiała wzrosnąć w naszym kraju liczba lekarzy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Michał Żurowski wzmocni Zawiszę

  Stowarzyszenie Piłkarskie Zawisza będzie miało koordynatora ds. szkolenia. To zadanie powierzone będzie byłemu piłkarzowi Michałowi Żurowskiemu, obecnie wykładowcy na UKW i kursach trenerskich.

 • Podsumowanie roku Zawiszy Bydgoszcz

  Rok 2018 powoli dobiega końca, przygotowaliśmy jego klubowe podsumowanie w Zawiszy Bydgoszcz. Był to rok awansu do V ligi oraz budowania dobrej pozycji wyjściowej przed rundą wiosenną, po której jak wszyscy kibice niebiesko-czarnych liczymy na awans do IV ligi. W między czasie mieliśmy też widowiskową prezentację na Brdzie.  Zapraszamy do oglądania.

Wiadomości sportowe

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

 • Jak walczyć z groźbami i cyberprzemocą w internecie?

  Ostatnie tragiczne wydarzenia sprawiły, iż groźby pozbawienia życia, które pojawiały się w internecie, zaczęto ścigać na poważnie. Od kilku lat funkcjonuje specjalistyczna strona internetowa – dyzurnet.pl, w ramach której eksperci reagują na zgłoszenia internautów. Przypomina o niej Ministerstwo Cyfryzacji.

 • Kontrowersyjne zapisy oddalają decyzje w sprawie ACTA2

  Dzisiaj (sobota, 19 stycznia) w wielu miejscach Europy odbywają się protesty przeciwko dyrektywie o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, nazwanej popularnie jako ACTA2. Póki co żadne decyzje w tej sprawie nie zapadną, bowiem pomiędzy członkami Rady Europy pojawiły się duże wątpliwości.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.