Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRezydenci ochoczo klauzul opt-out nie podpisują

Rezydenci ochoczo klauzul opt-out nie podpisują

Napisane przez  Ł.R. / Radio PiK Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 23 luty 2018 00:45

8 lutego doszło do formalnego zakończenia protestu lekarzy rezydentów, zakończonego zawarciem porozumienia z ministrem zdrowia prof. Łukaszem Szumowskim. Nowy minister w ciągu kilku tygodni dokonał tego, z czym problem miał jego poprzednik Konstanty Radziwiłł. Na tą informację czekali również pacjenci, póki co jednak wszystko do normy nie wróciło.

Naocznie skutki sporu rezydentów z rządem widoczne były w Szpitalu Uniwersyteckim im. Biziela w Bydgoszczy, gdzie klauzule opt-out wypowiedziało kilkudziesięciu młodych lekarzy (klauzula na dobrowolną pracę powyżej 48 godzin w tygodniu). Po kilku tygodniach szpital zaczynał odczuwać tego skutki, musząc znacząco ograniczać zabiegi na niektórych oddziałach.

 

8 lutego Porozumienie Rezydentów dało do zrozumienia młodym lekarzom, iż jeżeli czują się na siłach, to wtedy zawierają ponownie klauzule opt-out. Jak informuje Radio PiK, w szpitalu Biziela do tej pory taką klauzulę zawarło tylko 8 rezydentów na 65. Dyrekcja szpitala oczekuje, aby pozostali podjęli decyzje do 1 marca.

 

Zgodnie z zawartym porozumieniem, nakłady na służbę zdrowia powinny do 2024 wzrosnąć do poziomu 6% PKB. Minimalna pensja dla lekarzy specjalistów wynieść ma 6,750 zł. Rezydenci będą mogli liczyć na wyższe wynagrodzenia, jeżeli podpiszą deklarację, iż w ciągu 2 lat od zdobycia specjalizacji nie opuszczą Polski i będą w kraju pracować. Dzięki temu młodzi lekarze mają mieć więcej czasu na dalszą naukę.

 

Przyjęto również ramowe założenie, że do 2028 roku znikną klauzule opt-out (zgoda na pracę powyżej 48 godzin w tygodniu), jako już niepotrzebna forma. Żeby tego dokonać, będzie musiała wzrosnąć w naszym kraju liczba lekarzy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Zawisza - Promień Kowalewo Pomorskie

  Za nami pierwsza kolejka w rundzie wiosennej. Zawisza po przerwie zimowej wrócił w bardzo dobrym stylu. Zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu przeciwko Promieniowi Kowalewo Pomorskie.

 • Zawisza konkretnie wchodzi w rundę wiosenną

  Po kilku miesiącach przerwy w rozgrywkach ligowych, ruszyła runda rewanżowa. W pierwszym meczu rundy wiosennej Zawisza podejmował w Fordonie Promień Kowalewo Pomorskie i patrząc na wynik było to wejście konkretne.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Co dalej z drogą wodną E-70?

  Dzisiaj możemy z całą świadomością powiedzieć, że dzisiejsza droga wodna E-70 nie ma szans na uzyskanie IV i V klasy żeglowności, do czego zobowiązała się Polska ratyfikując konwencję AGN. Obecny przebieg oparty o Brdę, Kanał Bydgoski i Noteć jest obecnie dostosowany do II klasy i ma szansę stać się świetną atrakcją turystyczną. Nie będzie jednak odgrywał roli w transporcie śródlądowym. Jaki będzie zatem nowy przebieg drogi wodnej E-70, skoro Polska zobowiązuje się uzyskać IV klasę?

 • K-PTS zostanie w końcu sprywatyzowany?

  Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy to spółka wojewódzka zajmująca się przewozami autobusowymi głównie w północnej i wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Przewoźnika charakteryzuje przestarzały tabor autobusowy oraz przynoszenie strat. Nic więc dziwnego, że pojawiały się głosy o potrzebie jej prywatyzacji. Ostatnio nawet marszałek Piotr Całbecki uznał, że jej funkcjonowanie jeszcze na rynku to cud.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.