Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRezydenci ochoczo klauzul opt-out nie podpisują

Rezydenci ochoczo klauzul opt-out nie podpisują

Napisane przez  Ł.R. / Radio PiK Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 23 luty 2018 00:45

8 lutego doszło do formalnego zakończenia protestu lekarzy rezydentów, zakończonego zawarciem porozumienia z ministrem zdrowia prof. Łukaszem Szumowskim. Nowy minister w ciągu kilku tygodni dokonał tego, z czym problem miał jego poprzednik Konstanty Radziwiłł. Na tą informację czekali również pacjenci, póki co jednak wszystko do normy nie wróciło.

Naocznie skutki sporu rezydentów z rządem widoczne były w Szpitalu Uniwersyteckim im. Biziela w Bydgoszczy, gdzie klauzule opt-out wypowiedziało kilkudziesięciu młodych lekarzy (klauzula na dobrowolną pracę powyżej 48 godzin w tygodniu). Po kilku tygodniach szpital zaczynał odczuwać tego skutki, musząc znacząco ograniczać zabiegi na niektórych oddziałach.

 

8 lutego Porozumienie Rezydentów dało do zrozumienia młodym lekarzom, iż jeżeli czują się na siłach, to wtedy zawierają ponownie klauzule opt-out. Jak informuje Radio PiK, w szpitalu Biziela do tej pory taką klauzulę zawarło tylko 8 rezydentów na 65. Dyrekcja szpitala oczekuje, aby pozostali podjęli decyzje do 1 marca.

 

Zgodnie z zawartym porozumieniem, nakłady na służbę zdrowia powinny do 2024 wzrosnąć do poziomu 6% PKB. Minimalna pensja dla lekarzy specjalistów wynieść ma 6,750 zł. Rezydenci będą mogli liczyć na wyższe wynagrodzenia, jeżeli podpiszą deklarację, iż w ciągu 2 lat od zdobycia specjalizacji nie opuszczą Polski i będą w kraju pracować. Dzięki temu młodzi lekarze mają mieć więcej czasu na dalszą naukę.

 

Przyjęto również ramowe założenie, że do 2028 roku znikną klauzule opt-out (zgoda na pracę powyżej 48 godzin w tygodniu), jako już niepotrzebna forma. Żeby tego dokonać, będzie musiała wzrosnąć w naszym kraju liczba lekarzy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis czy Mustang?

  Za nami 29 kolejka V ligi – w tym tygodniu Zawisza będący pewnym awansu do IV ligi pauzował z powodu wycofania się z rozgrywek Iskry Ciechocin. W tej kolejce nie wybiegli na boisko również piłkarze Mustanga Ostaszewo, którzy z powodu wycofania się z rozgrywek Gryfa Siecienko sobotni mecz wygrali poprzez walkower. Wicelider Sportis Łochowo wygrał 1:2 na wyjeździe z Pomorzaninem Serock.

 • Trzy lata i trzy awanse

  Zaczęło się w 2016 roku, gdy pojawiła się realna groźba, że Zawisza zniknie z piłkarskiej mapy Polski, gdy wręcz sensacyjnie klub nie otrzymał licencji na grę w I lidze. Zapadła decyzja, aby oddolnie odbudować piłkę na Zawiszy - zaczęto od B-klasy, bez większego prestiżu, ale patrząc długofalowo do przodu. Dzisiaj mamy już IV ligę, a cel pozostaje niezmienny Ekstraklasa.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • To może być największa afera III Rzeczypospolitej

  Komisja śledcza ds. afery Amber Gold zakończyła swoje prace, po wakacjach Sejm najprawdopodobniej zajmie się jej raportem końcowym. Grupa posłów pracujących w tej komisji gościła w poniedziałek w Świeciu nad Wisłą, gdzie wzięli udział w otwartym spotkaniu dla mieszkańców.

  Etykiety: Amber Gold Świecie
 • To może być przełomowe zawiadomienie do prokuratury

  Dzisiaj Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy skierował do Prokuratora Generalnego zawiadomienie z wnioskiem o zbadanie czy członkowie rządu nie dopuścili się przęstępstwa z art. 155 kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci. Sprawa dotyczy niedofinansowania świadczeń ratujących życie.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.