Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMieszkają na skażonej ziemi, za chwile mogą stracić również źródło utrzymania

Mieszkają na skażonej ziemi, za chwile mogą stracić również źródło utrzymania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 26 luty 2018 15:24
Mieszkają na skażonej ziemi, za chwile mogą stracić również źródło utrzymania Fot: Materiał z prac naukowców AGH

Rozgłos jaki towarzyszy potrzebie zrekultywowania terenów bydgoskiego Zachemu daje szansę, iż zostaną podjęte realne działania na rzecz rewitalizacji środowiska. Osoby żyjące z upraw w Łęgnowie muszą jednak liczyć się z tym, że w każdej chwili może pojawić się zakaz dalszego uprawiania warzyw i hodowli zwierząt.

Sytuacji w Łęgnowie poświęcone było dzisiejsze posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. W trakcie dyskusji padło sformułowanie, iż tereny objęte skażeniami wód gruntowych nazywane są również potocznie ,,warzywniakiem Bydgoszczy”, z racji prowadzonych przez gospodarzy upraw. Informacje z punktu widzenia prezydenta Bydgoszczy, przedstawił dyrektor Wydziału Zintegrowanego Rozwoju Grzegorz Boroń – Dążymy do tego, aby miasto jako podmiot nieodpowiedzialny za powstałe szkody, nie musiało pokryć żadnych kosztów ich usuwania – wyjaśniał.

 

Okazuje się, że w tej materii dochodzi do sporów pomiędzy ratuszem i Wojewódzką Inspekcją Ochrony Środowiska. W opinii prezydenta Bydgoszczy Zachem był zakładem państwowym, stąd też odpowiedzialność finansowa za rekultywacje powinna spoczywać na budżecie państwa – Ministerstwo Skarbu Państwa (od redakcji: już nieistniejące) poinformowało nas, że Ciech jako następca prawny Zachemu, ze wszystkich swoich zobowiązań się wywiązał. Został zatem przez rząd rozgrzeszony – mówił z pewnym poczuciem bezsilności dyrektor Boroń.

 

- Najważniejszym problemem jest zdrowie mieszkańców, bo żadne dotychczasowe badania nie pokazują jakie skutki wobec mieszkańców wywołuje skażenie – wskazywał priorytet ratusza Boroń – Też nie wiemy jak oddziałują na zdrowie produkty spożywcze wyprodukowane na tym terenie. Czy spożywanie marchewki z Łęgnowa nie jest szkodliwe? - mówił o kolejnym aspekcie sprawy.

 

Z upraw i hodowli zwierzą żyje wielu mieszkańców Łęgnowa, stąd też gdyby zapadły decyzje o zakazie produkcji rolnej na tym terenie, to mogliby stracić swoje źródła utrzymania. Trudno jednak bagatelizować też zagrożenie, jakie może mieć miejsce wobec zdrowia spożywających te produkty mieszkańców.

 

Na sesji Rady Miasta Bydgoszczy pod koniec marca podjęta ma zostać szersza dyskusja o problematyce pozostałej po produkcji w Zachemie ,,ekologicznej bomby”.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza w IV lidze!

  Kolejny krok w odbudowie wielkiej piłki na Zawiszy został uczyniony. Do końca sezonu jeszcze co prawda przeszło miesiąc, ale Zawisza już dzisiaj jest pewny awansu do IV ligi, w najgorszym wypadku zajmując drugie, również premiowane awansem, miejsce w lidze. Przed nami natomiast miesiąc ciekawej walki o awans pomiędzy: Sportisem Łochowo, Startem Pruszcz Pomorski oraz Mustangiem Ostaszewo.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz
 • Na ulicach powoli budowany jest klimat Mistrzostwa Świata

  W przyszły czwartek (23 maja) rozpoczną się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej do lat 20, których organizatorem jest Polska. Tego dnia na stadionie Zawiszy reprezentacja Japonii w ramach rozgrywek grupy B podejmie Ekwador. W czwartek rozegrane zostaną łącznie cztery spotkania.

  Etykiety: Fifa

Wiadomości sportowe

 

 

Kosma Złotowski

 • Wakacje rozpoczną się już za miesiąc

  O strajku nauczycieli zdążyliśmy już zapomnieć, ale długo nierozwiana była wątpliwość, czy stracone około trzy tygodnie zajęć lekcyjnych będzie trzeba nadrabiać w wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło ostatnio w tej sprawie stanowisko.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Kiedy powstanie droga ekspresowa S-5?

  Pytanie na które odpowiedzi zapewne nie zna nikt, z punktu widzenia formalnego najpóźniej oddany odcinek, po renegocjacjach , powinien być do 12 czerwca 2020 roku – mowa odcinku Aleksandrowo – Tryszczyn, w ramach którego powstaje widowiskowy most nad Brdą. Według pierwotnej umowy jesteśmy już 4 dni po planowanym terminie zakończenia robót.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.