Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzesłanie Jana Pawła II do bydgoszczan

Przesłanie Jana Pawła II do bydgoszczan

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 02 kwiecień 2018 09:51
Przesłanie Jana Pawła II do bydgoszczan CC BY-SA 4.0 by Mondarte

Dzisiaj o godzinie 21:37 minie 13 rocznica odejścia papieża Polaka, Jana Pawła II, do domu Ojca. Od kilku lat świętego Kościoła katolickiego. W 1999 roku Jan Paweł II gościł w Bydgoszczy, niosąc dla nas bardzo ciekawe przesłanie.

Przesłanie to pragnę na nowo odczytać w świetle [błogosławieństwa z Ewangelii, które odnosi się do tych, co gotowi są] dla sprawiedliwości «cierpieć prześladowanie». Takich wyznawców Chrystusa nie brakowało na polskiej ziemi w żadnym czasie, nie brakowało ich również w grodzie nad Brdą. W ciągu ostatnich dziesięcioleci [w tym stuleciu, Bydgoszcz] została naznaczona szczególnym znamieniem «prześladowania dla sprawiedliwości». To przecież tutaj, w pierwszych dniach drugiej wojny światowej hitlerowcy dokonali pierwszych publicznych egzekucji na obrońcach miasta. Symbolem tego męczeństwa jest bydgoski Stary Rynek. Innym tragicznym miejscem jest tak zwana «Dolina Śmierci» w Fordonie. Jakże nie wspomnieć przy tej okazji biskupa Michała Kozala, który zanim został biskupem pomocniczym we Włocławku, był gorliwym duszpasterzem w Bydgoszczy. Zginął śmiercią męczeńską w Dachau, składając świadectwo niezachwianej wierności Chrystusowi. Podobną śmierć w obozach koncentracyjnych poniosło wielu ludzi związanych z tym miastem i z tą ziemią. Jeden Bóg zna dokładnie miejsca ich kaźni i cierpienia. [W każdym razie moje pokolenie pamięta bydgoską niedzielę 1939 roku.] - mówił papież Jan Paweł II w swojej homilii wygłoszonej w Bydgoszczy.

 

Następnie papież mówił o wielkim wysiłku jaki wniósł Pryma Polski kardynał Stefan Wyszyński, aby uzyskać w 1973 roku zgodę na budowę w Bydgoszczy pierwszego po II wojnie światowej kościoła, który uzyskał tytuł: ,,Świętych Polskich Braci Męczenników” - Prymas Tysiąclecia pragnął w ten sposób dać wyraz przekonaniu, że doświadczona «prześladowaniem dla sprawiedliwości» ziemia bydgoska stanowi właściwe miejsce dla tej świątyni. Upamiętnia ona bowiem wszystkich bezimiennych Polaków, którzy w ciągu przeszło tysiącletnich dziejów polskiego chrześcijaństwa oddali swe życie za Chrystusową Ewangelię i za Ojczyznę, zaczynając od świętego Wojciecha. Znamienne jest również, że właśnie z tej świątyni ksiądz Jerzy Popiełuszko wyruszył w swoją ostatnią drogę. Słowa, jakie wtedy wypowiedział w czasie rozważań różańcowych, wpisują się również w tę historię: «Wam bowiem z łaski dane jest dla Chrystusa: nie tylko w Niego wierzyć, ale i dla Niego cierpieć» (Flp 1, 29).

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas