Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKac dla medycyny nadal jest tajemnicą

Kac dla medycyny nadal jest tajemnicą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 05 kwiecień 2018 23:17
Kac dla medycyny nadal jest tajemnicą Fot: Lukas / sxc.hu

Kac znany jest ludzkości od wieków, ale do dzisiaj medycyna nie znalazła lekarstwa, które pozwoliłoby skutecznie wyleczyć efekty zbyt dużego spożycia alkoholu. O tym co medycyna na temat tego zjawiska wie rozmawiano w czwartek na Collegium Medicum w Bydgoszczy. W piątek druga część konferencji.

 

,,Kac. Medyczne i kulturowe aspekty nadużycia alkoholu na przestrzeni dziejów” - to tytuł konferencji naukowej zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Historii Medycyny i Farmacji CM UMK oraz Studenckie Koło Historyków UKW. Na konferencji poruszono bowiem również aspekty kulturowe i historyczne związane ze zjawiskiem kaca.

 

Dla przykładu z wystąpienia studentki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Zofii Kowalewskiej, która opowiadała o motywie kaca w literaturze dawnej dowiadujemy się, iż autor ,,Iliady” Homer opisując czarodziejkę Kirkę zamieniająca pijanych towarzyszy w wieprze – Możemy to interpretować jako alkohol wyzwalający zwierzęce instynkty. W innym wystąpieniu zaprezentowano najdziwniejsze powstałe w dziejach świata metody zwalczania skutkom kaca.

 

Jak wyjaśnia nam dr Wojciech Ślusarczyk, z  Zakładu Historii Medycyny i Pielęgniarstwa CM UMK, do dzisiaj na tą przypadłość medycyna lekarstwa nie znalazła – Kac to zjawisko stare jak świat, od czasu jak człowiek nauczył się wytwarzać alkohol, to można się domyślać, że zaczął cierpień na kaca. Można się domyślać, że ten pierwszy co napił się alkoholu początkowo poczuł entuzjazm, ale następnego dnia odczuwał właśnie kaca. Mimo tego, że zjawisko to znane jest od lat tysięcy, to do tej pory nie udało się odnaleźć leku na kaca. Co ciekawe, mimo wspaniałego rozwoju farmacji i medycyny, nie dość, że nie znamy skutecznego leku na kaca, to do końca nie jest znany od strony medycznej mechanizm jego powstawania. Znamy ten proces, ale tylko z grubsza.

 

W konferencji naukowej wzięli udział przedstawiciele uczelni z całej Polski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Formalne opóźnienia dotyczące budowy drogi ekspresowej S-10

  W lutym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję, którą można uznać za milową, w procesie przygotowania budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz i Toruń – decyzję środowiskową dla rekomendowanego przez GDDKiA wariantu przebiegu drogi. Do dzisiaj ta decyzja nie jest jednak jeszcze prawomocna.

 • Sondaż: Polacy popierają karanie za nienoszenie maseczek

  Przeglądając wpisy w mediach społecznościowych można odnieść wrażenie, że wzrasta sceptycyzm co do nakazu noszenia maseczek. Jak jednak pokazuje badanie wykonane przez United Surveys dla Dziennika Gazeta Prawna oraz RMF FM, aż 80% ankietowanych popiera nakładanie mandatów za nienoszenie maseczek w sklepach oraz w komunikacji publicznej.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu