Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMiłośnicy kolei podziwiali odmalowaną lokomotywę ET22-933

Miłośnicy kolei podziwiali odmalowaną lokomotywę ET22-933

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 07 kwiecień 2018 20:54
Miłośnicy kolei podziwiali odmalowaną lokomotywę ET22-933 Fot i video: Bogusław Białas

Od ponad 30 lat służy polskim koleją – mowa o lokomotywie elektrycznej ET22-933, której nowe malowanie zostało dzisiaj zaprezentowane w Bydgoszczy. Za sobą miała nawet swój debiut filmowy, występując w filmie ,,Galimatias, czyli Kogel Mogel II” Krzysztofa Załuskiego.

Lokomotywa została wyprodukowana w 1985 roku we wrocławskim Pafawagu, w październiku tego roku trafiła do lokomotywowni w Warszawie. Już po miesiącu trafiła jednak do Ostrołęki, gdzie służyła do 1997 roku, gdy ostrołęcka lokomotywownia została zlikwidowana. Obecnie właścicielem lokomotywy jest PKP Cargo.

 

Rada Miasta Ostrołęki wystąpiła z inicjatywą przywrócenia malowania z lat 90-tych – charakterystycznego zielonego, z żółtym czołem zdobionym herbem miasta Ostrołęki. PKP Cargo zgodziło się na to, dlatego w bydgoskich zakładach przywrócono stare historyczne malowanie.

 

 

W sobotę lokomotywę z bliska mógł zobaczyć każdy podczas swoistych drzwi otwartych – nie brakowało przede wszystkim pasjonatów kolejnictwa. Później ET22-933 pojechała w trasę co Cierpic, na próbną przejażdżkę.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10

Wiadomości z regionu