Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRewitalizacja płyty Starego Rynku może ruszyć latem

Rewitalizacja płyty Starego Rynku może ruszyć latem

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 09 kwiecień 2018 16:17
Rewitalizacja płyty Starego Rynku może ruszyć latem Wizualizacja

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił dzisiaj przetarg na wykonanie rewitalizacji Starego Rynku. Do pierwotnego projektu w ostatnim czasie wprowadzono kilka zmian.

 

- Przygotowania projektu poprzedziły długie konsultacje i wiele zmian w dokumentacji projektowej. Część pomysłów udało się zrealizować wcześniej np. wbudować zegar w budynek ratusza. Przed nami najważniejsza część inwestycji związana z przebudową nawierzchni i wprowadzeniem nowych elementów poprawiających estetykę i funkcjonalność Starego Rynku – wyjaśnia prezydent Rafał Bruski.

 

Poza wymianą estetyki płyty Starego Rynku, planowane jest nieznaczne przesunięcie pomnika Walki i Męczeństwa w kierunku Katedry. Poziom jezdni i chodników zostanie wyrównany, co z kolei ma wpłynąć na lepszy komfort pieszych. Będzie to również ukłon w kierunku środowisk tzw. ,,pieszych”, które dążą docelowo do całkowitego wyeliminowania ruchu kołowego ze Starego Rynku. Nie będzie natomiast fontanny z racji negatywnej opinii archeologów Nowością jest pomysł wyeksponowania pasem świetlnym LED przebiegu 18 południka. Bardziej widocznie wyeksponowana zostanie również tablica upamiętniająca wkroczenie 20 stycznia 1920 roku Wojska Polskiego na Stary Rynek.

 

Estetyka i ład zapanować mają także w części Starego Rynku wykorzystywanej jako miejsce ogródków letnich. Wszystkie parasole zostaną ujednolicone (kolor oraz kształt). W nawierzchni znajdą się stałe elementy wyznaczające stałe miejsce ich rozstawiania. Wyremontowane zostanie też oświetlenie. Słupy w formie pastorałów pozostaną, ale zostaną poddane renowacji; wyposażone będą w kaskadowe konstrukcje kwietnikowe i pomalowane zostaną na kolor grafitowy. Usunięta zostanie też latarnia znajdująca się na środku placu. W narożnikach rynku pojawią się estetyczne ławki. Stacja roweru miejskiego zostanie przeniesiona – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy - Iluminacja pojawi się natomiast przy zabytkowej fontannie Kupffendera. Reflektory zostaną zamontowane na pobliskich lampach ulicznych.

 

Oferty przetargowe przyjmowane są do 24 kwietnia.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Niespodzianka w Okręgowym Pucharze Polski. Zawisza odpada w IV rundzie

    Kilka tygodni temu byliśmy świadkami fenomenalnego pojedynku w finale Okręgowego Pucharu Polski Kujawsko-Pomorskiego, gdy we Włocławku dopiero w rzutach karnych Unia Janikowo pokonała Zawiszę Bydgoszcz. Był to pojedynek III ligowca z IV ligowcem, w którym zespół o klasę wyższy wygrał o włos. Zawisza w finale edycji 2020/2021 już jednak nie zagra.

    Etykiety: piłka nożna
  • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

    Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu