Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRewitalizacja płyty Starego Rynku może ruszyć latem

Rewitalizacja płyty Starego Rynku może ruszyć latem

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 09 kwiecień 2018 16:17
Rewitalizacja płyty Starego Rynku może ruszyć latem Wizualizacja

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił dzisiaj przetarg na wykonanie rewitalizacji Starego Rynku. Do pierwotnego projektu w ostatnim czasie wprowadzono kilka zmian.

 

- Przygotowania projektu poprzedziły długie konsultacje i wiele zmian w dokumentacji projektowej. Część pomysłów udało się zrealizować wcześniej np. wbudować zegar w budynek ratusza. Przed nami najważniejsza część inwestycji związana z przebudową nawierzchni i wprowadzeniem nowych elementów poprawiających estetykę i funkcjonalność Starego Rynku – wyjaśnia prezydent Rafał Bruski.

 

Poza wymianą estetyki płyty Starego Rynku, planowane jest nieznaczne przesunięcie pomnika Walki i Męczeństwa w kierunku Katedry. Poziom jezdni i chodników zostanie wyrównany, co z kolei ma wpłynąć na lepszy komfort pieszych. Będzie to również ukłon w kierunku środowisk tzw. ,,pieszych”, które dążą docelowo do całkowitego wyeliminowania ruchu kołowego ze Starego Rynku. Nie będzie natomiast fontanny z racji negatywnej opinii archeologów Nowością jest pomysł wyeksponowania pasem świetlnym LED przebiegu 18 południka. Bardziej widocznie wyeksponowana zostanie również tablica upamiętniająca wkroczenie 20 stycznia 1920 roku Wojska Polskiego na Stary Rynek.

 

Estetyka i ład zapanować mają także w części Starego Rynku wykorzystywanej jako miejsce ogródków letnich. Wszystkie parasole zostaną ujednolicone (kolor oraz kształt). W nawierzchni znajdą się stałe elementy wyznaczające stałe miejsce ich rozstawiania. Wyremontowane zostanie też oświetlenie. Słupy w formie pastorałów pozostaną, ale zostaną poddane renowacji; wyposażone będą w kaskadowe konstrukcje kwietnikowe i pomalowane zostaną na kolor grafitowy. Usunięta zostanie też latarnia znajdująca się na środku placu. W narożnikach rynku pojawią się estetyczne ławki. Stacja roweru miejskiego zostanie przeniesiona – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy - Iluminacja pojawi się natomiast przy zabytkowej fontannie Kupffendera. Reflektory zostaną zamontowane na pobliskich lampach ulicznych.

 

Oferty przetargowe przyjmowane są do 24 kwietnia.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • #ChodziOŻycie

  Według raportu “Badania zachowań pieszych i relacji pieszy-kierowca wrzesień –grudzień 2018 r.” piesi nie czują się bezpiecznie na pasach. Dlatego Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych skierowało do wojewody postulat o zmianę prawa.

 • S-5 na Warmii i Mazurach

  O drodze ekspresowej S-5 mówi się głównie jako o skomunikowaniu Wrocławiu, Poznania, Bydgoszczy poprzez autostradę A1 z Trójmiastem. Mniej mówi się już o odcinku od Nowych Marz w kierunku Olsztyna. W ostatnim czasie coś drgnęło również na tym odcinku.

Wiadomości z regionu

Śledź nas