Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKim jest prof. Michał Głowiński?

Kim jest prof. Michał Głowiński?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 22 kwiecień 2018 07:54
Kim jest prof. Michał Głowiński? CC BY-SA 2.0 by Ja Fryta

Kulminacyjnym punktem obchodów tegorocznego święta Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego będzie nadanie godności honoris causa prof. Michałowi Głowińskiemu, który od wielu lat jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk.

Profesor Głowiński związany był przez całe życie głównie z Warszawą. W stolicy urodził 4 listopada 1934 roku. Jako dziecko cudem uniknął śmierci w warszawskim gettcie, został uratowany przez współpracowników Ireny Sendlerowej.

 

Współpracę z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk rozpoczął w 1958 roku, habilitację obronił 1967 roku, zaś tytułem profesora zwyczajnego może się posługiwać od 1986 roku. Godność doktora honoris causa nadały mu już: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Opolski.

 

Za badania wokół wydarzeń Marca 1968 roku został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.

 

W udzielonym niedawno wywiadzie Piotrowi Jagielskiemu z portalu Onet wyraził pogląd, że pojęcie ,,antysemityzmu” jest nadużywane w przestrzenni publicznej - Ten język odżywa kiedy część osób orientuje się, że można się nim posługiwać, że jest to dobrze widziane (…) jestem przeciwnikiem dopatrywania się antysemityzmu tam, gdzie go nie ma. W Polsce i na świecie antysemityzm jest wystarczająco rozpowszechniony, żeby jeszcze tworzyć go sztucznie. Należy mieć na uwadze kontekst historyczny: antysemickie uwagi przed wojną znaczyły coś zupełnie innego niż po wojnie.

 

W swojej pracy naukowej podejmował również problematykę zjawiska nowomowy.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

  • Sejm za prawem do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek

    Dodatki do wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z COVID-19, zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za błędy popełnione podczas leczenia i wprowadzenie prawa do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek – to kilka z rozwiązań zawartych w nowelizacji przyjętej w czwartek przez Sejm.

    Etykiety: Sejm RP covid19
  • Mamy pierwsze 10 tys. zakażeń w województwie, ta liczba szybko może się podwoić

    W czwartek stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim 906 nowych zakażeń COVID-19, co pokazuje, że zbliżamy się powoli do przekroczenia tysiąca przypadków dziennie. Od początku pandemii w naszym województwie stwierdzono 10.523 przypadki, z powodu COVID-19 zmarło 125 osób. Obecnie mamy aktywne 8182 przypadki.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu