Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRoman Dmowski zasługuje na wdzięczność bydgoszczan

Roman Dmowski zasługuje na wdzięczność bydgoszczan

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 21 kwiecień 2018 19:42

20 stycznia świętowaliśmy powrót Bydgoszczy do Polski, na mocy ustaleń traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku. Zapisy traktatu przyznające m.in. Bydgoszcz Polsce to wielka zasługa Romana Dmowskiego, który w naszym mieście nie ma nawet tablicy pamiątkowej. Obchodzony obecnie rok 100-lecia niepodległości, to dobry moment, aby o taką tablicę się upomnieć.

- Był politykiem, można powiedzieć, wielkiego formatu. Mam wrażenie, że to co kupiło audytorium w jego wystąpieniu, to pasja z jaką mówił o sprawie polskiej – mówiła w trakcie swojego wykładu, w 98-tą rocznicę podpisania traktatu wersalskiego, dr Monika Opiołek-Cegiełka z UKW. Mowa o pamiętnym przemówieniu Dmowskiego 29 stycznia 1919 roku, gdzie polski polityk zauważając, że tłumacz niezbyt precyzyjnie przekłada wypowiadane przez niego po francusku słowa, na język angielski, podziękował mu i zaczął przemawiać w dwóch językach jednocześnie. I tak przez kilka godzin. Biegła znajomość dwóch języków zachodnich, zrobiła na słuchaczach bardzo duże wrażenie.

 

Na zasługi Romana Dmowskiego nie możemy patrzeć jednak tylko przez pryzmat konferencji pokojowej w Wersalu. Oderwanie Poznania, Bydgoszczy czy Pomorza z państwa pruskiego wymagało pokonania Niemiec w I wojnie światowej. Dmowski przyjmując orientacje wokół państw Ententy, budował Polski Komitet Narodowy w Paryżu, później powstała błękitna armia, nad którą dowództwo objął gen. Józef Haller. Była to armia uznana przez Ententę za sojuszniczą. Można zatem powiedzieć, że dzięki Dmowskiemu po I wojnie światowej, Polska znalazła się wśród państw które tą wojnę wygrały.

 

Mieszkający w ostatnich latach życia w Bydgoszczy, ziemianin spod Mińska – Edward Woyniłłowicz z Dmowskim często się wspierał. Był to jednak spór oparty o szacunek. W swoich wspomnieniach Woyniłłowicz przyznaje, że chociażby politycy polscy związani z zaborem austriackim, byli pogodzeni z tym, iż jeżeli Polska odzyska niepodległość to bez ziem zachodnich, w tym Bydgoszczy. Woyniłłowicz krytykował Dmowskiego za politykę wobec ziem wschodnich, bowiem Dmowski był głównie orędownikiem ziem zachodnich. Stąd też należy mu się u nas szczególna pamięć.

 

Z tego też powodu z najbliższym czasie planuje powołać komitet obywatelski, na rzecz powstania tablicy pamiątkowej Romana Dmowskiego w Bydgoszczy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co dalej z ligą? Jednak nikt nie śpieszy się z decyzją

    Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu kibiców piłkarskich, choć pewnie już wielu pogodziło się z tym, że w tym sezonie piłkarze nie wyjdą na boisko. Decyzje PZPN planował ogłosić w tym tygodniu, ale teraz mówi się, że być może warto poczekać z nią do maja.

  • W tym tygodniu zapaść ma decyzja co dalej z rozgrywkami

    Do 26 kwietnia w Polsce nie odbędzie się żaden mecz piłkarski – tyle wiemy na pewno. W rozmowie ze Sportowymi Faktami prezes PZPN Zbigniew Boniek przyznaje, że jest pewien plan na dokończenie rozgrywek we wszystkich ligach, który poznać mamy albo pod koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 199

 

Stan na dzień 03.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 156

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11284

- liczba osób objętych nadzorem – 1150

 

- liczba pobranych próbek – 3030

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

Wiadomości z regionu