Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKolejni żołnierze przygotowują się nad Brdą do misji w Afganistanie

Kolejni żołnierze przygotowują się nad Brdą do misji w Afganistanie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 kwiecień 2018 11:12
Kolejni żołnierze przygotowują się nad Brdą do misji w Afganistanie Fot: JFTC

Od tygodnia w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy odbywa się szkolenie Resolute Support, w ramach którego blisko 300 żołnierzy i specjalistów z 23 państw członkowskich oraz krajów partnerskich przygotowuje się do misji w Afganistanie.

Szkolenie otworzyli wspólnie: gen. broni Johann Langenegger, szef misji Resolute Support oraz dowódca JFTC NATO w Bydgoszczy gen. Wilhelm Grün - Proponujemy wam najlepsze w NATO przygotowanie do waszej misji oraz możliwość zbudowania zespołu. (...) Wykorzystajcie w pełni potencjał JFTC - centrum, które specjalizuje się w prowadzeniu sojuszniczych szkoleń poprzedzających wyjazdy na misje” – powiedział generał Grün witając uczestników. Dowódca JFTC zachęcił żołnierzy do skupienia się nie tylko na poszczególnych rolach, które będą im przydzielone w Afganistanie, ale również, do spojrzenia na swoją przyszłą misję całościowo.

 

Pierwszego dnia szkolenia uczestnicy spotkali się również z generałem Langeneggerem, który przyjechał do Bydgoszczy bezpośrednio z Afganistanu. Przybliżył on żołnierzom misję Resolute Support, jej dotychczasowe osiągnięcia, a także plany na przyszłość. Przedstawił również koncepcję misji widzianą oczami jej dowódcy. Zacytował słowa prezydenta Ghaniego, który powiedział, że „Dla Afganistanu dziedzictwem misji RS nie będą ani karabiny, ani amunicja (...), ale rozwiązania i procesy, które tu po was pozostaną”. Mówiąc to, generał Langenegger zachęcił przyszłych członków misji, by w pełni wykorzystali szkolenie i przygotowali się do wykonywania swoich obowiązków na najwyższym możliwym poziomie.

 

Przesłanie generała Langeneggera wzmocnili przedstawiciele afgańskiego Ministerstwa Obrony i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – generał brygady Din Mohammad Zahid i pułkownik Mir Ahmad Azimi, którzy spotkali się z uczestnikami w drugim dniu szkolenia. Podziękowali oni krajom NATO i państwom partnerskim za wsparcie, którego udzielają Afganistanowi i podkreślili znaczenie misji doradczej. Dodatkowo poinformowali uczest ników o aktualnych wyzwaniach, jakie stoją przed Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa i Obrony.

 

Szkolenie zakończy się w tym tygodniu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas