Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTablica Romana Dmowskiego na stulecie niepodległości

Tablica Romana Dmowskiego na stulecie niepodległości

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 28 kwiecień 2018 11:53

W czwartek 26 kwietnia zawiązał się komitet obywatelski na rzecz upamiętnienia Romana Dmowskiego w Bydgoszczy. Za podstawowy kierunek działania uznano ufundowanie tablicy pamiątkowej poświęconej temu wielkiemu Polakowi, współtwórcy niepodległej Polski.

 

Roman Dmowski – założyciel Komitetu Narodowego Polski w Paryżu, który był uznany przez państwa za oficjalne przedstawicielstwo Polski oraz współtwórca błękitnej armii – to postać której zawdzięczamy wiele, szczególnie na Kujawach i Pomorzu. Dmowski wraz Ignacym Janem Paderewskim negocjowali traktat pokojowy ustanawiający nowy ład wersalski w Europie. Na mocy tamtych postanowień Bydgoszcz 20 stycznia 1920 roku wróciła do granic Polski.

 

Dmowski do dzisiaj w Bydgoszczy nie ma nawet skromnej tablicy pamiątkowej, stąd też pojawiła się inicjatywa ufundowania tablicy, będącej wyrazem wdzięczności za niepodległą Polskę. W to dzieło zaangażowali się m.in.: radni województwa Andrzej Walkowiak i Michał Krzemkowski, radna Grażyna Szabelska, radny powiatu bydgoskiego Adam Ryfa, dr Marek Szymaniak z Muzeum II Wojny Światowej, czy dr Andrzej Bogucki oraz skromna osoba piszącej niniejszą publikację (Łukasz Religa).

 

Na spotkaniu inaugurującym komitet omówiono aspekty historyczne, wspomniano o wizycie Romana Dmowskiego 3 kwietnia 1927 roku w nieistniejącej już Resursie Kupieckiej. Następnie dyskutowano o potencjalnych lokalizacji tablicy i zobowiązano członków komitetu do wystąpienie z zapytaniem o zgody do właścicieli budynków. Poruszono również potrzebę organizacji konferencji promujących dorobek polityczny Romana Dmowskiego w drodze do polskiej niepodległości, w tym również potrzebę zorganizowania w Bydgoszczy obchodów 99-tej rocznicy podpisania traktatu wersalskiego, która przypadnie 28 czerwca.

 

Czytaj więcej: Roman Dmowski zasługuje na wdzięczność bydgoszczan

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 28.03.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 37.

- liczba osób hospitalizowanych – 74.

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 7394.

- liczba osób objętych nadzorem – 1694.

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Tygodniowy raport dotyczący COVID-19

    Zrezygnowaliśmy już jakiś czas temu z codziennego raportowania o każdym nowym przypadku koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim, bowiem nowe zachorowania są stwierdzane każdego dnia i przez jakiś czas będą potwierdzane, ciekawostką byłby dzień bez nowego zachorowania. Codziennie natomiast aktualizujemy informacje o ogólnej liczbie – dzisiaj natomiast przedstawiamy raport z regionu, z kraju i ze świata.

    Etykiety: koronawirus
  • Sejm w środku nocy przegłosował możliwość głosowania korespondencyjnego przez osoby w kwarantannie

    Około godziny 4 w nocy głosowana była poprawka do Kodeksu Wyborczego, aby korespondencyjne mogły głosować osoby powyżej 60 roku życia oraz osoby objęte kwarantanną epidemiczną. W piątek Sejm przyjął pakiet zmian w ustawach, w ramach tzw. pakietu antykryzysowego, drugie czytanie ustawy zarządzono już północy, wtedy pojawiła się też poprawka do Kodeksu Wyborczego zgłoszona przez PiS.

Wiadomości z regionu