Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMieszkańcy Opławca i Smukały: ,,Jesteśmy wsią w mieście, żywym skansenem”

Mieszkańcy Opławca i Smukały: ,,Jesteśmy wsią w mieście, żywym skansenem”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 29 kwiecień 2018 00:42

Gorzkimi słowami do bydgoskich samorządowców – prezydenta Rafała Bruskiego oraz Rady Miasta Bydgoszczy, zwrócił się w imieniu mieszkańców Opławca, Smukały i Janowa Piotr Tomczyk, który na ostatniej sesji wystąpił w charakterze wystąpienia obywatelskiego. Zasugerował on, że być może Bydgoszcz powinna się pozbyć ,,niechcianych” dzielnic.

 

- Co Smukała i Opławiec, Janowo dają Bydgoszczy? Przede wszystkim czystą rzekę, lasy i rekreację. Tu miasto ma swoje płuca, które są tym cenniejsze, iż większy smog nas otacza – mówił w ostatnią środę Piotr Tomczyk - Co my jako mieszkańcy Smukały, Opławca, Janowa mamy od miasta? Musiałbym dużo milczeć, bo nic, oprócz większych podatków oczywiście.

 

Następnie mieszkaniec wskazywał, że przez ponad 40 lat od włączeniu tych dzielnic do Bydgoszczy jeżeli chodzi o infrastrukturę drogą nic się nie zmieniło - Jesteśmy karmieni obietnicami, że to już za chwilę będzie robiony remont ulicy Opławiec i Smukalskiej. Drogi gruntowe to już osobny temat.

 

Zdaniem Tomczyka nieutwardzone drogi gruntowe wpływają na zatruwanie rzeki Brdy.

 

- Jesteśmy wsią w mieście, żywym skansenem, w Polsce niewiele jest takich miejsc – mówił z ubolewaniem - By marzyć o stworzeniu z Bydgoszczy wielkiej metropolii trzeba zacząć od pracy organicznej, uporządkować zaszłości, sprawić by minimum cywilizacyjne XX wieku, jakim jest przyzwoity stan drug, stało się powszechne.

 

Na zakończenie Tomczyk wyszedł z pewną refleksją - Czy jest nam dobrze w Bydgoszczy? Na pewno nie, czy nie byłoby nam lepiej w jakiejś mniejszej gminie. Może należałoby uwolnić nasze miasto od tego przykrego obowiązku, jakim jest dbanie o potrzeby swoich niechcianych mieszkańców: Smukały, Opławca i Janowa.

 

Zgodnie z regulaminem Rady Miasta, nie przewiduje się prowadzenia dyskusji po wystąpieniach obywatelskich. Dlatego też po wystąpieniu Tomczyka, nie było żadnej debaty.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Unia Europejska planuje wyemitować obligacje na ożywienie gospodarki po wirusie

  Czas wrócić do rozmów o nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027, rozmowy te zostały przesunięte z uwagi na epidemię COVID-19, która ściągnęła główną uwagę przywódców państw UE. Pandemia uderza również w gospodarki, stąd też Unia musi uzgodnić budżet, który pozwoli ożywić gospodarkę.

  Etykiety: Unia Europejska
 • Sprzedaż i zakup samochodu zgłosimy przez internet

  Po tym jak w ramach jednego z pierwszych etapów odmrażania gospodarki otwarte zostały Urzędy Miast i Starostwa Powiatowe, pojawiły się przed nimi kolejki osób chcących zarejestrować samochód lub zgłosić jego zakup. Te czynności można wykonać jednak zdalnie bez wychodzenia z domu.

Wiadomości z regionu