Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAmerykański sekretarz obrony pochwalił Bydgoszcz

Amerykański sekretarz obrony pochwalił Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 29 kwiecień 2018 22:44

W piątek oczekujący przed Pentagonem na ministra Mariusza Błaszczaka, sekretarz obrony USA James Mattis postanowił podejść do polskich dziennikarzy i w trakcie pogawędki z nimi wyrażał się pozytywnie o Polsce, w której wielokrotnie jako amerykański generał gościł.

 

- Podoba mi się w Polsce: Warszawa, Bałtyk, lubię też Bydgoszcz – powiedział sekretarz obrony USA James Mattis. W dalszej części rozmowy pochwalił Polskę, iż jako członek NATO wzorowo wywiązujemy się z zobowiązań sojuszniczych w zakresie wysokości nakładów na obronność. Wydatki powinny być nie mniejsze niż 2%, z czym ma problem wiele państw. Polskę za to pochwalił również prezydent USA Donald Trump podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Angelą Merkel - Niektóre kraje płacą nawet więcej niż powinny, Polska jest takim przykładem. Jest wspaniała.

 

Sekretarz Mattis i Bydgoszcz

W latach 2007-2009 gen. James Mattis pełnił funkcję naczelnego dowódcy ds. transformacji NATO. Zdarzało mu się zatem gościć w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. Informacje o obecności generała Mattisa można znaleźć w biuletynach JFTC. Ważna wizyta poświęcona zmianie priorytetów szkoleniowych, miała miejsce w sierpniu 2008 roku.

 

Co tak zachwyciło późniejszego sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych w Bydgoszczy, że wspomniał o mieście nad Brdą w czasie piątkowej konferencji prasowej, to zostanie zapewne tylko w naszej sferze domysłów.

 

Przyjaźni dowódcy ds. transformacji

Co możemy jednak dostrzec, iż osoby pełniące funkcję naczelnych dowódców NATO ds. transformacji są dla Bydgoszczy bardzo życzliwi. Od 2015 roku misję tę pełni francuski generał Denis Mercier, który w lipcu 2016 jako pierwszy wysoki rangą oficer NATO, zaczął nazywać Bydgoszcz polską stolicą NATO. Generał Mercier przyznał również, że nie wykluczone jest powstanie w przyszłości kolejnych instytucji NATO nad Brdą.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS
  • Klub kolarski Romet chce się odrodzić

    Zakładowy Klub Sportowy ,,Romet” powstał w 1948 roku, w barwach tego klubu jeździli olimpijczycy oraz medaliści mistrzostw świata. W ostatnim czasie o klubie mało kto słyszał,ale jak twierdzą działacze działalność Rometu Bydgoszcz trwa nieprzerwanie do dzisiaj, ostatnio pojawiła się jednak chęć wyraźniejszego pokazania, że taka marka sportowa tworzy Bydgoszcz.

    Etykiety: Romet

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu

Śledź nas