Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa reaktywację delegatury ABW się nie zanosi

Na reaktywację delegatury ABW się nie zanosi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 30 kwiecień 2018 13:13

W ubiegłym roku delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Bydgoszczy została przekształcona w wydział zamiejscowy delegatury w Gdańsku. Oznacza to w praktyce zmniejszenie rangi bydgoskich struktur ABW. Interpelacje w sprawie przywrócenia bydgoskiej delegatury złożył pod koniec marca poseł Piotr Król z PiS.

Chciałbym zwrócić się do Pana z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie przywrócenia do działalności bydgoskiej Delegatury ABW. Jednostka ta została zlikwidowana w 2017 r., w ramach procesu zmian strukturalnych mających prowadzić do połączenia struktur ABW i Agencji Wywiadu (tak przynajmniej można wywnioskować na podstawie publikowanych wówczas komunikatów medialnych). Do połączenia tego jednak nie doszło, w związku z czym wydaje się uzasadnione poważne przeanalizowanie możliwości przywrócenie do działalności bydgoskiej ABW na poziomie organizacyjnym delegatury – napisał w interpelacji poseł Piotr Król - Na obszarze regionu kujawsko-pomorskiego znajduje się również wiele ważnych jednostek wojskowych (Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Inowrocław itp.), w tym jednostki szkoleniowo-koordynacyjne struktur NATO. Zabezpieczająca je bydgoska jednostka SKW też nie jest samodzielna i podlega wyższej strukturze umiejscowionej w Poznaniu. W tej sytuacji wsparcie osłony jednostek wojskowych przez cywilne służby (we współczesnej rzeczywistości, bardzo intensywnie przenikają się sfery bezpieczeństwa militarnego i cywilnego) wydaje się nie tylko uzasadnione, ale wręcz konieczne.

 

Dość krótkiej odpowiedzi parlamentarzyście udzielił Mariusz Kamiński, członek Rady Ministrów w charakterze koordynatora Służb Specjalnych - Informuję, że ostatnia zmiana statutu ABW zakłada przekształcenie niektórych Delegatur ABW w wydziały zamiejscowe Delegatur ABW. We wszystkich miastach, w których funkcjonowały Delegatury ABW, nadal funkcjonują jednostki Agencji. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w Bydgoszczy. Tamtejsza Delegatura została przekształcona w wydział zamiejscowy Delegatury ABW w Gdańsku. Przedstawianie tej zmiany, jako zlikwidowania jednostki ABW w Bydgoszczy, nie jest prawdziwe.

 

Dalej Kamiński wyjaśnia przyczyny zmian w strukturze ABW - Na koniec informuję, że zmiany w statucie są motywowane koniecznością podniesienia efektywności struktury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i będą skutkować wzrostem poziomu bezpieczeństwa w Polsce.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

    18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

    Etykiety: piłka nożna
  • Nasz bohater!

    We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

    Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas