Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa reaktywację delegatury ABW się nie zanosi

Na reaktywację delegatury ABW się nie zanosi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 30 kwiecień 2018 13:13

W ubiegłym roku delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Bydgoszczy została przekształcona w wydział zamiejscowy delegatury w Gdańsku. Oznacza to w praktyce zmniejszenie rangi bydgoskich struktur ABW. Interpelacje w sprawie przywrócenia bydgoskiej delegatury złożył pod koniec marca poseł Piotr Król z PiS.

Chciałbym zwrócić się do Pana z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie przywrócenia do działalności bydgoskiej Delegatury ABW. Jednostka ta została zlikwidowana w 2017 r., w ramach procesu zmian strukturalnych mających prowadzić do połączenia struktur ABW i Agencji Wywiadu (tak przynajmniej można wywnioskować na podstawie publikowanych wówczas komunikatów medialnych). Do połączenia tego jednak nie doszło, w związku z czym wydaje się uzasadnione poważne przeanalizowanie możliwości przywrócenie do działalności bydgoskiej ABW na poziomie organizacyjnym delegatury – napisał w interpelacji poseł Piotr Król - Na obszarze regionu kujawsko-pomorskiego znajduje się również wiele ważnych jednostek wojskowych (Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Inowrocław itp.), w tym jednostki szkoleniowo-koordynacyjne struktur NATO. Zabezpieczająca je bydgoska jednostka SKW też nie jest samodzielna i podlega wyższej strukturze umiejscowionej w Poznaniu. W tej sytuacji wsparcie osłony jednostek wojskowych przez cywilne służby (we współczesnej rzeczywistości, bardzo intensywnie przenikają się sfery bezpieczeństwa militarnego i cywilnego) wydaje się nie tylko uzasadnione, ale wręcz konieczne.

 

Dość krótkiej odpowiedzi parlamentarzyście udzielił Mariusz Kamiński, członek Rady Ministrów w charakterze koordynatora Służb Specjalnych - Informuję, że ostatnia zmiana statutu ABW zakłada przekształcenie niektórych Delegatur ABW w wydziały zamiejscowe Delegatur ABW. We wszystkich miastach, w których funkcjonowały Delegatury ABW, nadal funkcjonują jednostki Agencji. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w Bydgoszczy. Tamtejsza Delegatura została przekształcona w wydział zamiejscowy Delegatury ABW w Gdańsku. Przedstawianie tej zmiany, jako zlikwidowania jednostki ABW w Bydgoszczy, nie jest prawdziwe.

 

Dalej Kamiński wyjaśnia przyczyny zmian w strukturze ABW - Na koniec informuję, że zmiany w statucie są motywowane koniecznością podniesienia efektywności struktury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i będą skutkować wzrostem poziomu bezpieczeństwa w Polsce.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Przeżyjmy te chwile raz jeszcze

    Europejska Federacja Lekkoatletyczna – European Athletics – opublikował niespełna trzyminutowy film podsumowujących tegoroczne Drużynowego Mistrzostwa Europy Super Liga, których gospodarzem była Bydgoszcz. Bohaterami filmu są reprezentanci Polski, ale czemu się dziwić, skoro zdominowali oni ten turniej, odnosząc historyczne zwycięstwo.

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas