Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa reaktywację delegatury ABW się nie zanosi

Na reaktywację delegatury ABW się nie zanosi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 30 kwiecień 2018 13:13

W ubiegłym roku delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Bydgoszczy została przekształcona w wydział zamiejscowy delegatury w Gdańsku. Oznacza to w praktyce zmniejszenie rangi bydgoskich struktur ABW. Interpelacje w sprawie przywrócenia bydgoskiej delegatury złożył pod koniec marca poseł Piotr Król z PiS.

Chciałbym zwrócić się do Pana z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie przywrócenia do działalności bydgoskiej Delegatury ABW. Jednostka ta została zlikwidowana w 2017 r., w ramach procesu zmian strukturalnych mających prowadzić do połączenia struktur ABW i Agencji Wywiadu (tak przynajmniej można wywnioskować na podstawie publikowanych wówczas komunikatów medialnych). Do połączenia tego jednak nie doszło, w związku z czym wydaje się uzasadnione poważne przeanalizowanie możliwości przywrócenie do działalności bydgoskiej ABW na poziomie organizacyjnym delegatury – napisał w interpelacji poseł Piotr Król - Na obszarze regionu kujawsko-pomorskiego znajduje się również wiele ważnych jednostek wojskowych (Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Inowrocław itp.), w tym jednostki szkoleniowo-koordynacyjne struktur NATO. Zabezpieczająca je bydgoska jednostka SKW też nie jest samodzielna i podlega wyższej strukturze umiejscowionej w Poznaniu. W tej sytuacji wsparcie osłony jednostek wojskowych przez cywilne służby (we współczesnej rzeczywistości, bardzo intensywnie przenikają się sfery bezpieczeństwa militarnego i cywilnego) wydaje się nie tylko uzasadnione, ale wręcz konieczne.

 

Dość krótkiej odpowiedzi parlamentarzyście udzielił Mariusz Kamiński, członek Rady Ministrów w charakterze koordynatora Służb Specjalnych - Informuję, że ostatnia zmiana statutu ABW zakłada przekształcenie niektórych Delegatur ABW w wydziały zamiejscowe Delegatur ABW. We wszystkich miastach, w których funkcjonowały Delegatury ABW, nadal funkcjonują jednostki Agencji. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w Bydgoszczy. Tamtejsza Delegatura została przekształcona w wydział zamiejscowy Delegatury ABW w Gdańsku. Przedstawianie tej zmiany, jako zlikwidowania jednostki ABW w Bydgoszczy, nie jest prawdziwe.

 

Dalej Kamiński wyjaśnia przyczyny zmian w strukturze ABW - Na koniec informuję, że zmiany w statucie są motywowane koniecznością podniesienia efektywności struktury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i będą skutkować wzrostem poziomu bezpieczeństwa w Polsce.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
  • Około 272 tys. maturzystów rozpocznie w poniedziałek egzaminy

    Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w maju nie odbyły się egzaminy maturalne, które zostały przeniesione na czerwiec. Pierwszy egzamin rozpocznie się w najbliższy poniedziałek 8 czerwca – z języka polskiego.

    Etykiety: matury
  • Oficjalnie: Wybory jeszcze w czerwcu

    Tak jak się spodziewano już od kilku dni – wybory prezydenckie (które pierwotnie miały się odbyć 10 maja) odbędą się 28 czerwca. Dzisiaj decyzję w tej sprawie ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wybory mają się odbyć metodą hybrydową, czyli w lokalach wyborczych oraz dla korespondencyjnie dla chętnych.

Wiadomości z regionu