Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Katedrze odsłonięto gotyckie freski

W Katedrze odsłonięto gotyckie freski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 28 maj 2018 20:59
W Katedrze odsłonięto gotyckie freski Fot: Paweł Zielke

To już ostatnie dni VIII Koncertów Maryjnych z Różą, w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzisiaj (wtorek) wystąpi chór ,,Cantate Deo”. Od kilku dni podziwiać można również prezbiterium bydgoskiej Katedry po I etapie remontu.

 

W prezbiterium pojawił się nowy ołtarz, powieszona została również kopia obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości, patronki Bydgoszczy. W jego sąsiedztwie znajdują się gotyckie freski, które będzie można w najbliższym czasie podziwiać. Docelowo pojawi się ołtarz, który je przykryje, stąd też zachęcamy miłośników Bydgoszczy do odwiedzin w Katedrze, póki jest ku temu możliwość. W prezbiterium znajduje się również oszklone zejście do krypty.

 

Trwają tymczasem VIII Koncerty Maryjne z Różą, organizowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, pod patronatem Narodowego Centrum Kultury. To już prawie, że ostatnia szansa, aby po wieczornej Mszy Świętej (około godziny 18:30) posłuchać występów regionalnych chórów.

 

W niedzielę zaprezentował się Chór Colegium Cantorum z Chełmna:

 

 

Na materiale filmowym widoczne są tytułowe freski oraz elementy prezbiterium.

 

Plan kolejnych koncertów:

Wtorek – 29 maja - Chór „Cantate Deo”

Środa – 30 maja - Chór „Vincentinum”

Czwartek – 31 maja – Na zakończenie - Bydgoscy Soliści „ARTE CON BRIO

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

Wiadomości z regionu