Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWspaniały śpiew w sercu Bydgoszczy i wspaniały kawał najnowszych dziejów Bydgoszczy

Wspaniały śpiew w sercu Bydgoszczy i wspaniały kawał najnowszych dziejów Bydgoszczy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 czerwiec 2018 14:57
Wspaniały śpiew w sercu Bydgoszczy i wspaniały kawał najnowszych dziejów Bydgoszczy Fot: Paweł Zielke

Cieszy może, iż z roku na rok coraz więcej bydgoskich środowisk widzi potrzebę szczególnego świętowania daty 20 stycznia, powrotu Bydgoszczy do Polski po okresie zaborów. Rozpoczęło to ciekawy okres w dziejach Bydgoszczy, w trakcie którego zrodziła się chociażby inicjatywa dziękowania śpiewem Matce Bożej za odzyskana wolność.

 

Najlepsze bydgoskie chóry starały się w jak najlepiej zaśpiewać przed obliczem Matki Bożej z Różą, patronki Bydgoszczy. Tą tradycję przed ośmioma laty reaktywowało Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Zapraszamy do obejrzenia materiału podsumowującego VIII edycję Koncertów Maryjnych z Różą:

 

 

- To jest kontynuacja pięknej tradycji bydgoskiej, bo kiedy Bydgoszcz odzyskała niepodległość, to ludzie z wdzięczności nie poszli do żadnych barów, na ulicę tańczyć, tylko przyszli do katedry, dziękując Matce Bożej za niepodległość. Najlepsze bydgoskie chóry wytężały swoje najlepsze umiejętności, aby najpiękniej dziękować – opowiada prezes TMMB Jerzy Derenda.

 

- Róża w symbolice chrześcijańskiej to symbol Chrystusa, symbol doskonałości Maryi, ale to również symbol całej społeczności która jest w niebie – mówił z przejęciem, po zakończeniu finałowego koncertu prof. Benedykt Odya, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który wraz z chórem tej uczelni występował w tegorocznej edycji koncertów - Dyrygując chórem mogę spoglądać na ołtarz, zawsze kieruje wzrok na ten obraz (od redakcji: wskazanie na kopie obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości), ona mi przypomina jedno zdanie, które dociera do mnie najmocniej w każdej eucharystii w której uczestniczę. Przed ,,sanctus” kapłan odpowiada, że razem z aniołami śpiewajmy. Moim celem jest to, że abym mógł zaśpiewać, przechodzą to życie na ziemi, razem z aniołami ten utwór ,,Święty, Święty, Święty”

 

Koncerty Maryjne z Różą mają również swój hymn. Jest to pieśń ,,Mater Dei Memento Mei” oparta o słowa zmarłego bydgoskiego poety Leszka Łęgowskiego oraz kompozycję młodego bydgoskiego kompozytora Marcina Gumieli – Pamiętaj o mnie, Matko Boża, w płaszczu błękitnym, jak poranna zorza, która od wieków w Cudownym Obrazem, w starej bydgoskiej świecisz Farze.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

Wiadomości z regionu