Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta Bydgoszczy oddała hołd Edwardowi Woyniłłowiczowi

Rada Miasta Bydgoszczy oddała hołd Edwardowi Woyniłłowiczowi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 czerwiec 2018 23:31

W sobotę minęła 90. rocznica śmierci Edwarda Woyniłłowicza – ziemianina z ziemi mińskiej, którego los na ostatnie lata życia złączył z Bydgoszczą. Dzisiaj (środa) Rada Miasta Bydgoszczy, z inicjatywy radnego Stefana Pastuszewskiego, przyjęła stanowisko oddające hołd Woyniłłowiczowi, w roku 100. odzyskania przez Polskę niepodległości.

O życiorysie Woyniłłowicza piszemy - Zapomniany ostatni bojar białoruski

 

Rada Miasta Bydgoszczy upamiętnia rolę Edwarda Woyniłłowicza na rzec zachowaniapolskości i polskiej tradycji w okresie zaborów – czytamy w stanowisku, które radni przyjęli przez aklamację.

 

Po śmierci ojca przejął majątek w Sawiczach, który słynął ze wzorcowego zarządzania. Działał społecznie i politycznie na rzecz umocnienia statusu Polaków na Kresach Wschodnich. W uznaniu jego aktywności został wybrany na funkcję prezesa Mińskiego Towarzystwa Rolniczego. W 1906 roku dzięki głównie tej działalności został wybrany do Rady Państwa – Izby Wyższej Parlamentu Imperium Rosyjskiego. Tam wybrano go prezesem Kola Polskiego, Litwy i Rusi – czytamy dalej - Za działalność na rzecz polskości 2 maja 1923 premier Stanisław Wojciechowski przyznał mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczył 22 grudnia 1923 roku prezydent Bydgoszczy Bernard Śliwiński.

 

Edward Woyniłłowicz zmarł 16 czerwca 1928 roku. Został pochowany na cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy. Tam jego szczątki przeleżały do 2006 roku, gdy dokonano ekshumacji i ponownego pogrzebu przy kościele św. Symeona i Heleny w stolicy Białorusi.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

Wiadomości z regionu