Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski samorząd w połowie pokryje koszty rozbudowy Opery Nova

Bydgoski samorząd w połowie pokryje koszty rozbudowy Opery Nova

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 21 czerwiec 2018 07:40

W ubiegłym tygodniu prezydent Rafał Bruski zawarł z marszałkiem Piotrem Całbeckim i władzami Opery Nova porozumienie w sprawie rozbudowy Opery Nova o czwarty krąg, wraz z budową infrastruktury podziemnego parkingu. Bez zgody Rady Miasta i Sejmiku Województwa są to jednak deklaracje bez mocy prawnej.

Wczoraj Rada Miasta Bydgoszczy dała prezydentowi zielone światło dla wdrożenia w życie zapisów porozumienia. Radni zgodzili się bowiem, aby Miasto Bydgoszcz w 50% pokryło koszty realizacji tej inwestycji.

 

Sejmik Województwa najprawdopodobniej zgodę na pokrycie pozostałych 50% kosztów wyrazi w poniedziałek.

 

Na dzisiaj jednak nie ustalono jednak jakby wyglądał montaż finansowy. Samorządowcy nie kryją, że będą się starali o dofinansowanie z Unii Europejskiej, co mogłoby obniżyć koszty poniesione przez budżetu Kujawsko-Pomorskiego i Bydgoszczy. Wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że tego typu przedsięwzięciom Bruksela nie jest w tej perspektywie zbyt życzliwa. Marszałek Całbecki tuż po podpisaniu porozumieniu przyznał, że być może inwestycje zrealizowałaby na kredyt powołana kilka tygodni temu spółka wojewódzka Inwestycje Regionalne. Później Województwo i Miasto pomogłyby Operze w spłaceniu pożyczki.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Co 10. dziecko wymaga pomocy psychologicznej. Podczas pandemii wsparciem dla nich jest terapia online i przez telefon

  W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy psychologicznej albo psychiatrycznej – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK wskazuje, że system lecznictwa nie jest w stanie jej zapewnić. – Nie ma wystarczającej liczby psychiatrów i psychologów dziecięcych. Bezpłatna pomoc bardzo się skurczyła, a nie wszystkie rodziny stać, żeby pójść do psychologa płatnie – mówi Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pandemia dodatkowo pogłębiła te problemy. W ich rozwiązaniu mogą pomóc konsultacje zdalne – telefoniczne i online. Taki projekt fundacja chce rozwijać wspólnie z firmą Huawei.

  Etykiety: psychiatria covid19
 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

Wiadomości z regionu