Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTraktat Wersalski był ważnym wydarzeniem w drodze do naszej niepodległości

Traktat Wersalski był ważnym wydarzeniem w drodze do naszej niepodległości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 21 czerwiec 2018 13:39

W środę Rada Miasta Bydgoszczy przyjęło stanowisko, w którym upamiętnia 99. rocznice podpisania Traktatu Wersalskiego. Dokładna rocznica tego wydarzenia przypadnie w przyszły czwartek – tego dnia Komitet Obywatelski na rzecz upamiętnienia Romana Dmowskiego organizuje w ratuszu seminarium.

 

W dniu 28 czerwca obchodzić będziemy 99. rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego. Rada Miasta Bydgoszczy oddaje honor i cześć tym wszystkim, którzy swoim oddaniem oraz sumiennym wykonywaniem polskich obowiązków doprowadzili do tego, że 20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz powróciła do Polski.

 

Pamiętamy dzisiaj o polskich sygnatariuszach Traktatu Wersalskiego – Ignacym Janie Paderewskim i Romanie Dmowskim. Oddajemy cześć uczestnikom Powstania Wielkopolskiego z generałem Józefem Dowbor-Muśnickim na czele.

 

Wdzięczność wyrażamy również wobec tych, dzięki którym w Bydgoszczy nigdy nie zaginął polski charakter, którzy również przyłożyli swoją rękę do tego ważnego dla nas postanowienia Traktatu Wersalskiego. W sposób szczególny pamiętamy o: dr Janie Bizielu, redaktorze Janie Tesce, pośle Teofilu Magdzińskim, dr Emilu Warmińskim, ks. Janie Filipiaku oraz wielu innych, którym w tym szczególnym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jesteśmy winni pamięć.

 

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez radnych poprzez aklamację.

 

W czwartek 28 czerwca o godzinie 18:15 rozpocznie się w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza konferencja poświęcona 99. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego, będąca elementem obchodów 100. polskiej niepodległości. Seminarium poświęcone będzie postaciom: Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz gen. Józefa Hallera.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

Wiadomości z regionu