Jesteś tutaj: HomeBydgoszczStrategii nie zaktualizujemy raczej w tym roku

Strategii nie zaktualizujemy raczej w tym roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 02 lipiec 2018 18:23

Gdy rozpoczynano prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku, w listopadzie ubiegłego roku, planowano aktualizację przyjąć na wrześniowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy. Gołym okiem spoglądając na harmonogram można zauważyć, że wszystko się przeciąga, natomiast zastępca prezydenta Maria Wasiak przyznała wprost, że w tym roku aktualizacji nie będzie.

Powstałą sytuację zapewne wykorzysta opozycja, która od początku uważała, że prezydent Rafał Bruski aktualizuje strategie pod wybory, robiąc sobie jednocześnie kampanie wyborczą za publiczne pieniądze. Same debaty o aktualizacji strategii natomiast na kilka tygodni ożywiły aktywność wielu działaczy społecznych, którzy z jednej strony chętnie przychodzili na debaty oraz w wielu nieoficjalnych dyskusjach podnosili kwestie jakie powinny się w zaktualizowanej strategii znaleźć. Wraz z Ruchem Obywatelskim Lepsza Bydgoszcz zorganizowaliśmy spotkanie, na którym dyskutowaliśmy o potrzebie utworzenia Metropolitalnej Kolei Dojazdowej.

 

Wstępnie zakładano, że do końca maja zostanie opracowany projekt aktualizacji strategii, który następnie byłby obiektem debat i szerokich konsultacji społecznych, aby we wrześniu został przegłosowany przez Radę Miasta Bydgoszczy. Rozpoczął się lipiec i póki co żadnego projektu nie widzieliśmy. Natomiast zastępca prezydenta Maria Wasiak w piśmie skierowanym do radnych wprost przyznaje, że prezydent nie planuje aktualizować strategii w roku 2018.

 

Strategie wieloletnie mają to do siebie, że po kilku latach mogą już nie odpowiadać uwarunkowaniom globalnym. Świat bowiem się zmienia. Rząd Prawa i Sprawiedliwości uchwalił chociażby nowy dokument strategiczny Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, do której należałoby również dostosować bydgoska strategie. Z tego też powodu uchwalona w 2013 roku Strategia Rozwoju Bydgoszczy wymaga chociażby przeprowadzenia przeglądu. Warto, aby w toku wyborczej dyskusji o Bydgoszczy wskazywać również wnioski do tej strategii.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu