Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy archeolodzy nie powinni pojawić się w Parku Witosa przed rozpoczęciem rewitalizacji?

Czy archeolodzy nie powinni pojawić się w Parku Witosa przed rozpoczęciem rewitalizacji?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 06 lipiec 2018 14:29

Informacja o spoczywających pod Parkiem Ludowym im. Wincentego Witosa ok. 80 tys. ludzkich szczątków w tym tygodniu zaskoczyła wszystkich, do tego stopnia, że sam prezydent Rafał Bruski przyznał, że trzeba będzie zmienić nieco plany inwestycyjne. Jednak wszyscy doskonale zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że w tym miejscu przez kilkaset lat funkcjonował cmentarz.

Przetarg na rewitalizacje Parku Witosa przy dofinansowaniu unijnym z ZIT rozpisany został latem ubiegłego roku. W tej materii nie rozpisano konsultacji społecznych, bowiem nie widziano takiej potrzeby. Konsultacje od kilku tygodni trwały natomiast wobec centralnej części parku, gdzie mieściła się kiedyś muszla koncertowa, z uwagi na oczekiwania części radnych i mieszkańców, aby muszla została wyremontowana. Ten fragment parku potraktowano jako osobny projekt. Konsultacje jak wiemy od kilku dni, nie zostaną zakończone, z uwagi na szokujące odkrycia archeologów.

 

Archeolodzy rozpoczęli prace na zlecenie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, które planowały na terenie parku ukryć podziemne zbiorniki, które miały wspierać system kanalizacji deszczowej. Takich badań nie zlecono już jednak przed ogłoszeniem w ubiegłym roku przetargu na rewitalizację parku.

 

Proszę Pana Prezydenta o poinformowanie mnie o badaniach weryfikujących obecność ludzkich szczątków, które zleciło miasto przed podpisaniem umowy na kwotę przeszło 8mln zł dotyczących rewitalizacji tego Parku – pyta w interpelacji prezydenta wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Szopiński.

 

Odpowiedzi po części na to pytanie udzielił już prezydent Rafał Bruski podczas wtorkowej konferencji prasowej. Tłumaczył on, że zakres prac inwestycyjnych nie wymagał wchodzenia w głąb ziemi, dlatego wszystkie instytucje opiniujące plany inwestycyjne, w tym służby konserwatorskie, nie wymagały przeprowadzenia takich badań.

 

Pozostaje jednak wątpliwość, czy mając historyczną wiedzę o działającym od XVI wieku cmentarzu, nie należało mimo wszystko dokładniej zbadać czy w przeszłości rzetelnie przeprowadzono ekshumacje? Pytanie, które należy zadawać jednak nie tylko prezydentowi, bowiem wielu polityków opozycji nie wnioskując o takie badania, jednocześnie chciało zachować koncertowy charakter parku.

 

Zmiany w planowanej inwestycji mogą nieść dla miasta dodatkowe wydatki finansowe, z tytułu zmiany umów. Zapewne o tym jednak głośniej zrobi się dopiero za jakiś czas.

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu