Jesteś tutaj: HomeBydgoszczObchodzimy jubileusz 550-lecia polskiego parlamentaryzmu

Obchodzimy jubileusz 550-lecia polskiego parlamentaryzmu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 08 lipiec 2018 17:03

W Kole w Wielkopolsce odbywają się dzisiaj uroczystości związane z 550 rocznicą pierwszego walnego sejmu koronnego, który w 1468 roku odbył się na wniosek króla Kazimierza Jagiellończyka. W liczącą ponad półwieku tradycję polskiego parlamentaryzmu wpisała się również Bydgoszcz oraz osoby z nią związane.

Kulminacyjnym momentem obchodów będzie planowane na piątek w Zamku Królewskim w Warszawie Zgromadzenie Narodowe - Polska jest jednym z państw na świecie, w którym stosunkowo wcześnie rozwinął się parlamentaryzm i stał się on cechą systemu politycznego - podkreśla marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

 

Bydgoszcz do dziejów polskiego parlamentaryzmu wpisała się chociażby w 1520 roku, gdy odbywał się tutaj Sejm obozowy. Jego obrady toczyły się od 3 listopada do 7 grudnia, dotyczyły głównie wojny z Prusami. Szlachta nie chciała się zgodzić z ogłoszonym przez króla pospolitym ruszeniem. Ostatecznie wypracowano kompromis na mocy którego król podwyższył podatki wojenne, w celu wynajęcia wojsk zaciężnych.

 

Bydgoski parlamentaryzm to jednak przede wszystkim ludzie, którzy byli reprezentowali Polaków w niemieckim Reichstagu w trakcie zaborów. Wielką postacią był związany z Bydgoszczą Teofil Magdziński, który był liderem koła polskiego w Reichstagu. W niemieckim parlamencie zasiadał również związany z Pakością ks. Józef Kurzawski, późniejszy poseł Sejmu Ustawodawczego II Rzeczypospolitej. Dzieje bydgoskich parlamentarzystów bywają również tragiczne - poseł Juliusz Dudziński wybrany w IV i V kadencji Sejmu RP, po wybuchu II wojny światowej zginął z karabinem w reku podczas walk o Lublin. Polski bronił w trakcie tej straszliwej wojny również poseł IV kadencji Zygmunt Sioda, aresztowany podczas powstania warszawskiego trafił do obozu Gross Rosen, gdzie zmarł.

 

Polecamy szersze opracowanie o bydgoskim parlamentaryzmie w okresie II Rzeczypospolitej - Parlamentarium

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu