Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZdaniem posła PiS, bez tej partii PESA by upadła

Zdaniem posła PiS, bez tej partii PESA by upadła

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 19 lipiec 2018 00:49

Wieloletni prezes PESA Bydgoszcz Tomasz Zaboklicki, powiedział we wtorek, iż jest to dla firmy ważny dzień. Tego dnia podpisana została umowa inwestycyjna z Polskim Funduszem Rozwoju, który wkrótce przejmie kontrolę nad firmą, zapewniając przy tym płynność finansowej, której PESA w ostatnim czasie bardzo brakowało. Przy tej okazji nie brakuje polityków, którzy twierdzą, że to ich sukcesy.

 

Kandydat na prezydenta Bydgoszczy Tomasz Latos, albo agencja której parlamentarzysta powierzył wypowiadanie się w swoim imieniu w mediach społecznościowych, nieskromnie stwierdził - Dziękuję więc wszystkim, którzy w 2015 roku zagłosowali na PiS. Te osoby mogą mieć poczucie współudziału w uratowaniu Pesy.

 

Zdaniem Latosa, gdyby nie rządy PiS-u, to PESA skończyłaby jak Zachem. Dalej parlamentarzysta nieskromnie pisze - Cieszę się również osobiście, że moje i innych posłów PiS z Bydgoszczy (zwłaszcza Piotra Króla) prośby i rozmowy przyniosły sukces. Warto było. Po udanych, jak wierzę, wyborach samorządowych udowodnię, że i inne trudne do załatwienia sprawy będą możliwe do realizacji.

 

Samorządowcy PiS-u już nie tak życzliwi

Jedną z przyczyn problemów finansowych PESA, oprócz opóźniającej się homologacji dla niemieckiego przewoźnika Deutsche Bahn, były opóźnienia w realizacji tramwajów, które miały być gotowe do końca 2015 roku. W wielu miastach opóźniły się dostawy o kilka tygodni, w tym w Bydgoszczy. Cześć samorządów, w tym Kraków zaczęła od PESA domagać się odszkodowań, dość biernie do tej sprawy podszedł już bydgoski samorząd. Prezydent Rafał Bruski był na sesjach Rady Miasta krytykowany za to, że niezbyt należycie troszczy się o interes miasta, nie kontrolując PESA, czy firma ta zgodnie z harmonogramem wykona zamówienie dla Bydgoszczy. Sprawa była o tyle skomplikowana, iż pojawiło się w pewnym momencie ryzyko utraty dotacji unijnej na zakup tramwajów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

Wiadomości z regionu