Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW sobotę będzie można zwiedzić elektrownie w Smukale

W sobotę będzie można zwiedzić elektrownie w Smukale

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 19 lipiec 2018 07:30

 

W najbliższą sobotę czeka nas kolejna wycieczka z cyklu ,,Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”, organizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Tym razem czeka nas nie lada gratka, bowiem będzie można m.in. wejść na teren elektrowni wodnej w Smukale oraz zobaczyć ujęcie na Czyżkówku. Organizatorzy zapewnią autokar.

W sobotę 21 lipca 2018 roku Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy przy wsparciu Urzędu Miasta zaprasza na kolejną wycieczkę w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”.

 

Mamy w planie sporo atrakcji. Odwiedzimy Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej siedziby administracyjnej Bydgoskich Zakładów Mięsnych przy ul. Jagiellońskiej 47. W placówce zobaczymy ekspozycję biteart, na którą składają się obrazy polskich twórców. W gmachu znajduje się też Sopocki Dom Aukcyjny z obrazami i rzeźbami.

 

Dalej autokar powiezie nas w głąb historii dawnej Bydgoszczy i jej obiektów. Zatrzymamy się na Jachcicach aby zobaczyć centrum dawnej wsi, miejsce, gdzie znajdowały się młyny wodne, przedwojenny plac ćwiczeń i cmentarz ewangelicki. W Smukale Dolnej, ongiś wsi kościelnej stanowiącej własność biskupa włocławskiego, dowiemy się gdzie znajdowały się młyny wodne.

 

Stamtąd już tylko krok dzieli nas od Elektrowni Wodnej i dawnej karbidowni. Zwiedzanie tego unikatowego obiektu zawsze pozostawia niezapomniane wrażenia. Niedaleko znajduje się miejsce byłego obozu z okresu II wojny światowej. Tutaj także przyszły Papież Jan Paweł II zatrzymywał się podczas spływów kajakowych. W jego pamięci pozostał na zawsze obraz Brdy nazywanej najcudowniejszą rzeką, nad którą kapłan może odpoczywać po trudach pracy.

Brda odsłoni nam jeszcze jedno swoje oblicze. Zatrzymamy się na Czyżkówku przy nowoczesnym, zmodernizowanym ujęciu wody dla Bydgoszczy wraz z instalacjami oczyszczania i przepompowniami. Ongiś była tu „Muna” znana zbrojownia III Rzeszy niemieckiej. Na zakończenie wycieczki przypomnimy dawne dzieje Osowej Góry.

 

Naszymi przewodnikami będą fachowcy ze wspomnianych obiektów i znawcy historii miasta.

 

Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę, 21 lipca 2018 roku. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne: 52-322-51-96, lub e-mailem: biuro@tmmb.pl Zapisy, podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki przyjmowane są od dziś do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00. Zapraszamy.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza przybliża się do III ligi

    W sobotę grała 22 kolejka IV ligi, w której zobaczyliśmy kolejne pojedynki pomiędzy klubami z grupy mistrzowskiej, walczącymi o awans do III ligi. Najciekawiej zapowiadał się mecz we Włocławku pomiędzy Liderem i liderującym w tabeli Zawiszą Bydgoszcz. Miał być to mecz na szczycie, okazał się jednak dość jednostronny.

    Etykiety: piłka nożna
  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu