Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKolejni oficerowie przygotowują się do misji w Afganistanie

Kolejni oficerowie przygotowują się do misji w Afganistanie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 21 lipiec 2018 08:53
Kolejni oficerowie przygotowują się do misji w Afganistanie Fot: JFTC

Już po raz trzeci w tym roku Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO z siedzibą w Bydgoszczy, przeprowadza szkolenie w Resolute Support dedykowane w misji w Afganistanie. Do Bydgoszczy zjechało się około 500 osób.

- Nasza obecność w Afganistanie ma kluczowe znaczenie – mówił na inauguracji ćwiczenia, dowódca JFTC NATO gen. Wilhelm Grün - Nie ma porównania pomiędzy dzisiejszym Afganistanem, a tym, który pamiętamy z początków misji NATO.

 

Flagowe szkolenie JFTC po raz kolejny przyciągnęło przyszłych członków dowództwa misji Resolute Support (RS HQ) w Kabulu i Północnego Dowództwa ds. Szkolenia, Doradztwa i Wsparcia w Mazar-e Sharif (TAAC-N), a także doradców, przydzielonych do różnych regionów i instytucji w Afganistanie. W trakcie pierwszej, teoretycznej, części szkolenia, uczestnicy otrzymują porcję najświeższych informacji na temat środowiska operacyjnego – aktualnych problemów i planów, procesów, a także kulturowych, politycznych i społecznych aspektów misji. Od samego początku szkolenia swoim wpsarciem służą im wysoko wykwalifikowani specjaliści, w tym także przedstawiciele dowództw operacyjnych i dowódcy misji Resolute Support.

 

- Naszym celem jest stworzenie takich warunków rządowi Afganistanu, by mógł on sam trwale zapewnić bezpieczeństwo w kraju, w oparciu o prawa człowieka, zasady państwa prawa i respektując równość płci. Głównym celem misji jest stworzenie takich warunków, by Afganistan już nigdy więcej nie stał się bezpieczną przystanią dla grup terrorystycznych.” – podkreślił generał Riccardo Marchió, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych z Brunssum, które zaplanowało ćwiczenie. W nagraniu skierowanym do uczestników szkolenia, w skrócie przedstawił założenia misji, a także rolę Sojuszu w Afganistanie.

 

- Współpracując z afgańskimi partnerami musicie dołożyć wszelkich starań, by oni sami wypracowywali afgańskie rozwiązania afgańskich problemów” – zachęcał generał Marchió kończąc swoje wystąpienie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Co 10. dziecko wymaga pomocy psychologicznej. Podczas pandemii wsparciem dla nich jest terapia online i przez telefon

  W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy psychologicznej albo psychiatrycznej – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK wskazuje, że system lecznictwa nie jest w stanie jej zapewnić. – Nie ma wystarczającej liczby psychiatrów i psychologów dziecięcych. Bezpłatna pomoc bardzo się skurczyła, a nie wszystkie rodziny stać, żeby pójść do psychologa płatnie – mówi Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pandemia dodatkowo pogłębiła te problemy. W ich rozwiązaniu mogą pomóc konsultacje zdalne – telefoniczne i online. Taki projekt fundacja chce rozwijać wspólnie z firmą Huawei.

  Etykiety: psychiatria covid19
 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

Wiadomości z regionu