Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŚwiatowe media nadal pamiętają o mistrzostwach świata w Bydgoszczy

Światowe media nadal pamiętają o mistrzostwach świata w Bydgoszczy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 29 lipiec 2018 00:00

W dniach 19-24 lipca 2016 roku w Bydgoszczy odbyły się 16. Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkoatletyce. Od tego wydarzenia minęły zatem już dwa lata, okazuje się jednak, że świat o nim nadal pamięta.

 

Mistrzostwa w 2016 roku były wyjątkowe, można powiedzieć wręcz historyczne. Po skandalu dopingowym w rosyjskiej federacji, IAAF zdecydował się wykluczyć Rosjan z mistrzostw oraz odebrać temu państwu organizację tej prestiżowej imprezy. Czasu na odnalezienie nowego gospodarza nie było wiele, zadania zdecydowała się jednak podjąć Bydgoszcz. Oferta bydgoska została przez IAAF uznana za najpoważniejszą i tak staliśmy się pierwszym na świecie dwukrotnym organizatorem tych zawodów. Wcześniej mistrzostwa świata juniorów odbyły się w 2009 roku.

 

- Bydgoszczy ten kredyt zaufania będziemy długo pamiętać – podsumował krótko wyczyn Bydgoszczy, prezydent IAAF, Sebastian Coe.

 

Podczas Mistrzostw Świata gościło nad Brdą ponad 1,6 tys. gości – byli to przede wszystkim zawodnicy, ale również przebieg zawodów relacjonowało kilkudziesięciu zagranicznych dziennikarzy. Ich praca sprawiła, iż o Bydgoszczy pisano na całym świecie.

 

Nawiązania w zagranicznych mediach do tamtych zawodów pojawiają się do dzisiaj. Fiński portal GBTimes, zajmujący się tematyką Chin, 16 lipca pisał o sukcesie chińskiej zawodniczki Zhang Linru, która specjalizuje się w pchnięciu kulą oraz chodziarza Zhang Yao, na Mistrzostwach Świata U20, które odbywały się w Finlandii. Linru dzięki uzyskaniu odległości w rzucie 17,05 metra wywalczyła w Finlandii srebrny medal. Portal przypomina, że srebrem zakończył się również jej start w 2016 roku w Bydgoszczy.

 

Złoty medal zdobył natomiast w chodzie na 10.000 metrów Zhang Yao. Złoto Yao wywalczył również przed dwoma laty w Bydgoszczy. Jeżeli tym zawodnikom uda się osiągnąć sukcesy na szczeblu seniorskim, to istnieje duża szansa, że świat będzie pamiętał, ze ich pierwszą dużą imprezą były mistrzostwa świata juniorów w Bydgoszczy. W tym sporcie jest bowiem tak, że bardziej pamięta się miasto gospodarza, niż państwo.

 

W przyszłym roku na stadionie Zawiszy odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Europy, na których zobaczymy najsilniejsze reprezentacje na Starym Kontynencie. Termin dokładny jeszcze nie został ustalony, ale najprawdopodobniej będzie to druga połowa czerwca.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

Wiadomości z regionu