Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFitch podniósł ocenę wiarygodności finansowej Bydgoszczy

Fitch podniósł ocenę wiarygodności finansowej Bydgoszczy

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 30 lipiec 2018 15:24

Agencja ratingowa Fitch docenia ograniczanie wydatków bieżących przez samorząd Miasta Bydgoszczy. Dzisiaj ukazał się komunikat informujący o podniesieniu ratingu dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z BBB+ do A-. Czym wyższa ocena ratingowa, tym samorząd może liczyć na lepsze warunki kredytowe na realizowanie inwestycji.

Fitch Ratings podniósł również krajowy rating długoterminowy z AA(pol) do AA+(pol). Perspektywa obu ratingów jest stabilna.

 

Uważamy, że zadłużenie bezpośrednie pozostanie na umiarkowanym poziomie około 55% dochodów bieżących. Stabilna perspektywa odzwierciedla opinię Fitch, że wiarygodność kredytowa Miasta będzie zgodna z grupą porównawczą posiadającą rating na poziomie „A-” - czytamy w komunikacie Fitch Ratings - Pomimo tej presji wydatki operacyjne w 2017r. wzrosły o 3% tj. poniżej tempa wzrostu dochodów operacyjnych o 5% (po wyłączeniu transferów na program „Rodzina 500+” dla porównywalności danych). To pokazuje, że Miasto ma elastyczność w ograniczaniu wzrostu wydatków operacyjnych.

 

Na koniec pierwszego półrocza 2018r. nadwyżka operacyjna Bydgoszczy wyniosła 182 mln zł, więcej niż pierwszym półroczu 2017r. (178 mln zł) – zauważa agencja ratingowa.

 

W kwestii zadłużenia miasta Fitch stwierdza - W 2017r., drugi rok z kolei, Bydgoszcz nie zaciągała nowego długu. Było to możliwe dzięki wysokiej skumulowanej gotówce oraz na skutek przesunięć części wydatków majątkowych na 2018r. Zadłużenie bezpośrednie Miasta spadło o 4% do 1.026 mln zł w 2017r. lub umiarkowanego poziomu 56% dochodów bieżących. Spodziewamy się, że w 2019r. zadłużenie może się zwiększyć, kiedy proces inwestycyjny przyspieszy.

 

Pozytywna ocena to potwierdzenie, że Bydgoszcz może ambitnie planować swój rozwój w najbliższych latach. Bydgoszcz od wielu lat stara się tak zarządzać finansami, aby jej wiarygodność finansowa zapewniała bezpieczeństwo rozwoju Miasta na wiele lat. Zarówno mające miejsce w ostatnich latach poprawianie perspektywy ratingu przez agencję Fitch jak i podwyższenie samego ratingu to efekt rozsądnego podejścia do finansów – komentuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

Wiadomości z regionu