Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFitch podniósł ocenę wiarygodności finansowej Bydgoszczy

Fitch podniósł ocenę wiarygodności finansowej Bydgoszczy

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 30 lipiec 2018 15:24

Agencja ratingowa Fitch docenia ograniczanie wydatków bieżących przez samorząd Miasta Bydgoszczy. Dzisiaj ukazał się komunikat informujący o podniesieniu ratingu dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z BBB+ do A-. Czym wyższa ocena ratingowa, tym samorząd może liczyć na lepsze warunki kredytowe na realizowanie inwestycji.

Fitch Ratings podniósł również krajowy rating długoterminowy z AA(pol) do AA+(pol). Perspektywa obu ratingów jest stabilna.

 

Uważamy, że zadłużenie bezpośrednie pozostanie na umiarkowanym poziomie około 55% dochodów bieżących. Stabilna perspektywa odzwierciedla opinię Fitch, że wiarygodność kredytowa Miasta będzie zgodna z grupą porównawczą posiadającą rating na poziomie „A-” - czytamy w komunikacie Fitch Ratings - Pomimo tej presji wydatki operacyjne w 2017r. wzrosły o 3% tj. poniżej tempa wzrostu dochodów operacyjnych o 5% (po wyłączeniu transferów na program „Rodzina 500+” dla porównywalności danych). To pokazuje, że Miasto ma elastyczność w ograniczaniu wzrostu wydatków operacyjnych.

 

Na koniec pierwszego półrocza 2018r. nadwyżka operacyjna Bydgoszczy wyniosła 182 mln zł, więcej niż pierwszym półroczu 2017r. (178 mln zł) – zauważa agencja ratingowa.

 

W kwestii zadłużenia miasta Fitch stwierdza - W 2017r., drugi rok z kolei, Bydgoszcz nie zaciągała nowego długu. Było to możliwe dzięki wysokiej skumulowanej gotówce oraz na skutek przesunięć części wydatków majątkowych na 2018r. Zadłużenie bezpośrednie Miasta spadło o 4% do 1.026 mln zł w 2017r. lub umiarkowanego poziomu 56% dochodów bieżących. Spodziewamy się, że w 2019r. zadłużenie może się zwiększyć, kiedy proces inwestycyjny przyspieszy.

 

Pozytywna ocena to potwierdzenie, że Bydgoszcz może ambitnie planować swój rozwój w najbliższych latach. Bydgoszcz od wielu lat stara się tak zarządzać finansami, aby jej wiarygodność finansowa zapewniała bezpieczeństwo rozwoju Miasta na wiele lat. Zarówno mające miejsce w ostatnich latach poprawianie perspektywy ratingu przez agencję Fitch jak i podwyższenie samego ratingu to efekt rozsądnego podejścia do finansów – komentuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Protesty rolników – najpopularniejszymi materiałami w 2020 roku

    Portal Kujawski dość duży nacisk kładzie na multimedia, stąd też wiele naszych publikacji ubogaconych jest o dodatkową relacje filmową. Prezentujemy najpopularniejsze materiały z minionego 2020 roku.

  • Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19

    W czwartek 21 stycznia stwierdzono 729 nowe zakażenia COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, po uwzględnieniu tej liczby mamy łącznie od marca ubiegłego roku ponad 100 tys. zakażonych. W rzeczywistości liczba ta jest kilka razy wyższa, bowiem jak zaznaczają eksperci, klinicznie udaje się potwierdzić mniejszość zakażeń, bowiem wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjaowo. Od początku pandemii zmarło w naszym województwie 2065 osób, granica 2 tys. została przekroczona we wtorek 19 stycznia.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu