Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok temu była defilada i nie wiadomo czy kiedykolwiek się powtórzy

Rok temu była defilada i nie wiadomo czy kiedykolwiek się powtórzy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 11 sierpień 2018 00:26

Starsi wiekiem bydgoszczanie do dzisiaj z sentymentem wspominają defilady z okresu II Rzeczypospolitej. Naocznych świadków tamtych parad militarnych zbyt wielu już nie znajdziemy, ale o tym się pamiętało i mówiło. Dlatego też, gdy w ubiegłym roku udało się zorganizować na ulicy Gdańskiej defiladę (Gdańska jest historycznym miejscem bydgoskich defilad), to odżyły dawne emocje.

Pod względem rozmachu ubiegłoroczne Święto Wojska Polskiego w Bydgoszczy odstawało za Warszawą, to jednak data 15 sierpnia nawiązuje do Bitwy Warszawskiej, stąd też takie rozłożenie akcentów nie powinno nikogo zaskakiwać. Zapewne również większy rozmach miała chociażby defilada z 22 stycznia 1920 roku z udziałem gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego głównodowodzącego Powstania Wielkopolskiego oraz przedstawicieli wojskowych: Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych,. Wtedy były jednak inne emocje, bowiem po ponad 120 latach do Bydgoszczy wróciło Wojsko Polskie, co wiązało się z głęboką euforią.

 

 

Ubiegłoroczna defilada była jednak czymś, co pozwoliło bydgoszczanom na chwilę poczuć się ważnymi, bowiem były to jedne z bardziej istotnych obchodów Święta Wojska Polskiego w całym kraju. Zobaczyć defiladę przybyło wielu bydgoszczan, aż się w Myślęcinku korkowało w trakcie późniejszego festynu. Defiladę zorganizowano z inicjatywy ówczesnego wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego. Ministrowie się jednak zmieniają. Dzisiaj po tym wszystkim pozostaje nam wspomnienie. W tym roku planowany jest znacznie mniejszy festyn wojskowy na Osiedlu Leśnym, uroczysty apel wojsko zorganizowało w czwartek, z racji dużego upału udało się uroczystość streścić do około 30 minut.

 

 

 

Po ubiegłorocznej defiladzie nie brakowało jednak głosów krytycznych ze strony posłów opozycji. Poseł PO Michał Stasiński ubolewał, że ówczesny minister Antoni Macierewicz pozwolił wojsku zorganizować defiladę ku czci wiceministra Kownackiego. Dzisiaj tego problemu nie ma, bowiem w tym roku defilady w Bydgoszczy nie będzie i nie wiadomo czy się takiej atrakcji nad Brdą jeszcze kiedykolwiek doczekamy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

 • Zawisza remisuje w sparingu. Zobacz jak radzili sobie niebiesko-czarni

  W środę wieczorem przy sztucznym świetle niebiesko-czarni rozegrali piaty mecz kontrolny, w ramach przygotowań do rundy wiosennej. Rywalem Zawiszy była IV ligowa Chełminianka Chełmno. Mecz rozegrany został na bocznym boisku stadionu Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Rok 2019 w województwie kujawsko-pomorskim rokiem Powstania Wielkopolskiego

Kosma Złotowski

 • Konsultacje uchwały antysmogowej będą przedłużone

  Dzisiaj pierwotnie powinny zakończyć się konsultacje społeczne nad tzw. uchwałą antysmogową dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wielu samorządowców narzeka, że czasu na konsultacje było zbyt mało, dzisiaj marszałek Piotr Całbecki poinformował, że przedłużone zostaną one do końca marca.

 • Kujawsko-Pomorskie z najniższymi wskaźnikami w wykorzystaniu funduszy z UE

  Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Senatu przedstawiona została informacja rządu ze współpracy z Unią Europejską w drugim półroczu 2018 roku. Senatorom przedstawiono również postępy we wdrażaniu programów operacyjnych w ramach Polityki Spójności UE. RPO dla województwa kujawsko-pomorskiego w tym zestawieniu uzyskuje najniższe wskaźniki.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.