Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok temu była defilada i nie wiadomo czy kiedykolwiek się powtórzy

Rok temu była defilada i nie wiadomo czy kiedykolwiek się powtórzy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 11 sierpień 2018 00:26

Starsi wiekiem bydgoszczanie do dzisiaj z sentymentem wspominają defilady z okresu II Rzeczypospolitej. Naocznych świadków tamtych parad militarnych zbyt wielu już nie znajdziemy, ale o tym się pamiętało i mówiło. Dlatego też, gdy w ubiegłym roku udało się zorganizować na ulicy Gdańskiej defiladę (Gdańska jest historycznym miejscem bydgoskich defilad), to odżyły dawne emocje.

Pod względem rozmachu ubiegłoroczne Święto Wojska Polskiego w Bydgoszczy odstawało za Warszawą, to jednak data 15 sierpnia nawiązuje do Bitwy Warszawskiej, stąd też takie rozłożenie akcentów nie powinno nikogo zaskakiwać. Zapewne również większy rozmach miała chociażby defilada z 22 stycznia 1920 roku z udziałem gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego głównodowodzącego Powstania Wielkopolskiego oraz przedstawicieli wojskowych: Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych,. Wtedy były jednak inne emocje, bowiem po ponad 120 latach do Bydgoszczy wróciło Wojsko Polskie, co wiązało się z głęboką euforią.

 

 

Ubiegłoroczna defilada była jednak czymś, co pozwoliło bydgoszczanom na chwilę poczuć się ważnymi, bowiem były to jedne z bardziej istotnych obchodów Święta Wojska Polskiego w całym kraju. Zobaczyć defiladę przybyło wielu bydgoszczan, aż się w Myślęcinku korkowało w trakcie późniejszego festynu. Defiladę zorganizowano z inicjatywy ówczesnego wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego. Ministrowie się jednak zmieniają. Dzisiaj po tym wszystkim pozostaje nam wspomnienie. W tym roku planowany jest znacznie mniejszy festyn wojskowy na Osiedlu Leśnym, uroczysty apel wojsko zorganizowało w czwartek, z racji dużego upału udało się uroczystość streścić do około 30 minut.

 

 

 

Po ubiegłorocznej defiladzie nie brakowało jednak głosów krytycznych ze strony posłów opozycji. Poseł PO Michał Stasiński ubolewał, że ówczesny minister Antoni Macierewicz pozwolił wojsku zorganizować defiladę ku czci wiceministra Kownackiego. Dzisiaj tego problemu nie ma, bowiem w tym roku defilady w Bydgoszczy nie będzie i nie wiadomo czy się takiej atrakcji nad Brdą jeszcze kiedykolwiek doczekamy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót: Naprzód Jabłonowo – Zawisza Bydgoszcz

  W relacji z meczu 2 kolejki V ligi pisaliśmy, że wynik spotkana nie odzwierciedla emocji jakie panowały na boisku, zwłaszcza w pierwszej połowie, która mogła postawić niebiesko-czarnych w trudnej sytuacji. Te emocje chcemy Wam pokazać przez emisję skrótu z tego meczu.

 • Wbrew wynikowi dla Zawiszy nie była to łatwa przeprawa

  Wynik 2 kolejki V ligi rozgrywanej w Jabłonowie Pomorskim może sugerować, że niebiesko-czarni zespołowi Naprzodu zgotowali pogrom na boisku. Będąc na meczu przeżywało się jednak ogromne emocje, bowiem gospodarze mieli sytuację, aby sprawić niespodziankę w meczu przeciwko Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • O tym jak samoloty celowo rozpylają nad Polską truciznę

  Rozwój technologii sprawia, że w internecie każdy może publikować właściwie wszystko co mu przyjdzie do głowy. Pozwala to np. rozpowszechniać teorie o tym jak za pomocą szczepionek planuje się dokonać ,,depopulacji ludzkości”, truć mają nas natomiast chemikalia celowo wypuszczane przez latające samoloty tzw. ,,chemitrails”. Gorzej, gdy takie teorie zaczynają rozpowszechniać przedstawiciele polskiego parlamentu, izby którzy mimo wszystko powinni starać się dbać o poważny wizerunek.

 • Czy kujawsko-pomorscy rolnicy otrzymają we wrześniu pomoc rządową?

  Susza kolejny rok z rzędu nie oszczędza kujawsko-pomorskich rolników, choć w tym roku skala tego zjawiska jest szczególna. 31 lipca Rada Ministrów zdecydowała się przeznaczyć na pomoc dla poszkodowanych przez suszę blisko 800 mln zł, mówi się nieoficjalnie nawet o zwiększeniu tej kwoty. Żeby rolnicy otrzymali pieniądze we wrześniu, do końca tego tygodnia samorządy powinny zakończyć szacowanie szkód.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.