Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Na tym wspaniałym bydgoskim niebie wyrastały wspaniałe lotnicze charaktery”

,,Na tym wspaniałym bydgoskim niebie wyrastały wspaniałe lotnicze charaktery”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 25 sierpień 2018 07:45
,,Na tym wspaniałym bydgoskim niebie wyrastały wspaniałe lotnicze charaktery” UMB

We wtorek przypadnie Święto Lotnictwa Polskiego, w tym roku mające szczególny charakter, bowiem wspominaliśmy również stulecie istnienia polskiego lotnictwa. W Bydgoszczy, która wpisała się w te wspaniałe dzieje polskiego lotnictwa, uroczystości odbyły w ostatnią środę na Błoniu, przed Pomnikiem Lotników.

Oficjalnie Święto Lotnictwa Polskiego obchodzone jest 28 sierpnia, na pamiątkę zwycięstwa w międzynarodowych zawodach Challenge w 1932 roku kpt. pil. Franciszka Żwirki i pil. Stanisława Wigury. Ten pierwszy swoje umiejętności szlifował na bydgoskim niebie.

 

- Historią polskich skrzydeł pisana przez dziesięciolecia napawa dumą i satysfakcją. Był to okres wielkich wyzwań i pionierskich dokonań, niezliczonego grona polskich lotników m.in. Franciszka Żwirko, Stanisława Wigury, Jerzego Bajana oraz patrona naszej jednostki płk. pilota Tadeusza Henryka Rolskiego – mówił płk. Arkadiusz Sypniewski - Geneza lotnictwa wiąże się z powstaniem niepodległego państwa polskiego.

 

- Stulecie polskiego lotnictwa, brzmi w mieście które zapisało swój ważny ślad w budowaniu polskiego lotnictwa. Na tym wspaniałym bydgoskim niebie wyrastały wspaniałe lotnicze charaktery, wyrastał Franciszek Żwirko, Bolesław Orliński, to tutaj kształtowało się polskie lotnictwo. To tutaj w 1920 roku powołano pierwszą oficerską szkołę lotniczą – podkreślał wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Jan Szopiński - Tu w Bydgoszczy powstało w 1922 roku pierwsza wyższa szkoła mechaników lotnictwa.

 

Szopiński wspomniał również, że w Bydgoszczy zbudowano pierwszy polski szybowiec.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021

Wiadomości z regionu