Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDlaczego Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa jest niekorzystny?

Dlaczego Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa jest niekorzystny?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 23 wrzesień 2018 17:03

Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa, najprawdopodobniej ostatniej w tej kadencji, radni mają głosować nad uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego województwa. Dokument w kształcie proponowanym przez Zarząd Województwa budzi w Bydgoszczy kontrowersje. Przyglądamy się temu dokumentowi.

Istnieje możliwość, że ten dokument nie będzie ostatecznie głosowany, bowiem na wniosek radnego Romana Jasiakiewicza Komisja Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury wnioskuje o zdjęcie tego punktu z porządku obrad. O ostatecznych losach planu zagospodarowania zdecydują zatem względy polityczne.

 

W dokumencie czytamy m.in. - Ośrodek rdzeniowy stanowią dwa miasta wojewódzkie Bydgoszcz i Toruń, których centra oddalone są o ok. 50 km. Rozpatrywanie rozkładu usług i działalności osobno dla Bydgoszczy i osobno dla Torunia nie daje miarodajnych wniosków na temat zgromadzonego w regionie potencjału usług ponadregionalnych. Dopiero połączenie ich wzajemnych potencjałów, niekiedy o różnorodnych funkcjach, daje obraz miarodajny mówiący o takim poziomie oferowanych usług i możliwości działalności oraz na tyle atrakcyjnym rynku pracy, iż możemy mówić o kształtującym się ośrodku (bipolu), mogącym z jednej strony zapewnić najwyższy poziom życia w miastach rdzeniach i ich obszarze funkcjonalnym, a z drugiej strony stanowić konkurencję dla ośrodków tej samej rangi w kraju. Obrazują to wartości wybranych wskaźników społeczno-gospodarczych, gdzie Bydgoszcz zajmuje najczęściej pozycję 8, 11, 13, a Toruń 15, 16 wśród ośrodków wojewódzkich w kraju. Natomiast oceniając łączny potencjał Bydgoszczy i Torunia obserwuje się znaczne poprawy lokat na tle pozostałych miast wojewódzkich. Taką też funkcję, tj. dwuwierzchołkowego (bipol) ośrodka metropolitalnego przewidziano dla Bydgoszczy i Torunia w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030.

 

Jak widać, wprost pojawia się stwierdzenie bipolu, czyli metropolii dwurdzeniowej. W jednym załączników do dokumentu pojawia się poniższy schemat:

 

Przyjęcie tego dokumentu w takim kształcie sprawi, że w kolejnym dokumencie strategicznym zapisany zostanie Miejski Obszar Funkcjonalny Bydgoszczy i Torunia. Jest to polityczny kierunek działań, na który nie ma w Bydgoszczy przyzwolenia. Politycznie Zarząd Wojewodztwa próbuje go zatem narzucić.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Osiem meczów mistrzowskich rozegranych zostanie w Bydgoszczy

  23 maja rozpoczną się Mistrzostwa Świata FIFA do lat 20, których gospodarzem będzie Polska. Dzisiaj FIFA zaprezentowała logo turnieju, znany jest również harmonogram rozgrywek. O tym jednak jakie zespoły zagrają w Bydgoszczy dowiemy się dopiero po losowaniu.

 • Zawisza do wiosny będzie przygotowywał się z IV ligowcami

  Po udanej rundzie jesiennej przed piłkarzami Zawiszy kilka spokojnych tygodni. Do trenowania wrócą dopiero po nowym roku. Już dzisiaj znamy plan gier sparingowych, w ramach których Zawisza zmierzy się z kilkoma klubami grających klasę wyżej, w IV lidze.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Co warto wiedzieć przed poniedziałkową sesją budżetową

  W poniedziałek po raz pierwszy w tej kadencji Sejmik Województwa uchwalać będzie budżet województwa, dla roku budżetowego 2019. Na przyszły rok planuje się wynik operacyjny na poziomie 20 mln zł deficytu.

 • Plaga maili z fałszywymi fakturami. Uważaj – to może być wirus

  W listopadzie otrzymaliśmy na redakcyjnego maila informację, iż za rzekomą transakcję wystawiono fakturę, którą można pobrać po kliknięciu na link. Wiadomość podszywała się pod znaną firmę zajmującą się płatnościami elektronicznymi z Poznania. Po weryfikacji w biurze tej firmy okazało się, że jest to wiadomość fałszywa. Jak jednak nas poinformowano, już wcześniej ta firma otrzymywała sygnały o tym, iż rozsyłane są maile podsyłające się pod nią.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.