Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPiS: ,,Suchy Port” w Bydgoszczy będzie dla województwa priorytetem

PiS: ,,Suchy Port” w Bydgoszczy będzie dla województwa priorytetem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 01 październik 2018 20:16

Położenie w korytarzu Bałtyk-Adriatyk stwarza przed Bydgoszczą ogromną szansę rozwojową. Dlatego chociażby w czasie niedzielnej konwencji poseł Tomasz Latos mówił o potrzebie utworzenia terminalu przeładunkowego w Bydgoszczy. W poniedziałek bliżej mówił o tym poseł Łukasz Schreiber z radnymi wojewódzki, jednocześnie zarzucając marszałkowi, iż ten rzuca inicjatywie kłody pod nogi.

- Chcemy mówić o tym, co my byśmy zrobili, gdyby to Prawo i Sprawiedliwość było przy władzy. Jednym z takich tematów jest intermodalny terminal towarowy – mówił poseł Łukasz Schreiber – Jest to ogromna szansa dla rozwoju Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego. Z drugiej strony jest jednak pytanie o politykę Zarządu Województwa, marszałka województwa w tej sprawie. Odnosimy, ze zdumieniem, wielkie wrażenie, że marszałek nie jest zainteresowany tym. W wojewódzkich dokumentach strategicznych, w takich jak Strategia Rozwoju Województwa do 2020 roku ta wielka szansa dla naszego województwa nie została umieszczona.

 

Szanse na wdrożenie tego planu w życie są coraz większe, bowiem od kilku miesięcy zainwestowaniem w Bydgoszczy, w terminal przeładunkowy, interesuje się spółka PKP SA, która opracowuje już wstępne koncepcje dla lokalizacji terminalu przy stacji Bydgoszcz – Emilianowo. Funkcjonowanie tego terminalu natomiast byłoby pomocne dla portów w Gdańsku i Gdyni, które z roku na rok notują większą liczbę przeładowanych kontenerów, a szczególnie w Gdyni pojawia się problem z ich składowaniem.

 

Biorący udział w tej konferencji prasowej radny wojewódzki Andrzej Walkowiak, wspomniał iż przez cała kadencję temat poruszał na sesjach sejmiku, co spotykało się z brakiem zrozumienia – Marszałek wielokrotnie pytany o to dlaczego sabotuje nasze starania zawsze zaprzeczał. Jak państwo zapytacie dzisiaj po naszej konferencji, to marszałek odpowie, że oczywiście ,,jestem za”. Tyle, że dowody są już inne. Pełnomocnik pana marszałka, Stanisław Wroński, twierdzi, że pomysł budowy ,,suchego portu” w Emilianowie jest niedobry, bo on w przyszłości uniemożliwi budowę portu mokrego. Już dzisiaj sabotuje naszą inicjatywę.

 

Walkowiak ujawnił również, iż w czerwcu Zarząd Województwa zdecydował o zmianie w Regionalnym Programie Operacyjnym i zawnioskował do Komisji Europejskiej, aby zaplanowane na budowę infrastruktury multimodalnej 15 mln euro, przerzucić na budowę ścieżek rowerowych. Z tego powodu PKP SA na ten cel na wsparcie z RPO już liczyć nie może. Według Walkowiaka budowa portu rzecznego, będąca priorytetem marszałka, będzie miała rację bytu dopiero za kilkadziesiąt lat po kaskadyzacji Wisły. Jeżeli zaś będziemy czekać, to zmarnujemy szansę jaką mamy obecnie, gdy pojawił się nawet chętny inwestor.

 

- Trzeba to wpisać w strategię województwa – zaznacza radny Michał Krzemkowski, wskazując priorytet dla PiS-u na nową kadencję – Jeżeli będziemy mieli silną reprezentację w sejmiku to będziemy do tego dążyć, a jeżeli będziemy zarządzać województwem, to w sposób zasadniczy przyśpieszymy te prace. Wymaga ta inwestycja wpisania również w Kontrakt Terytorialny.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Kolejna spółka wojewódzka planuje inwestować na kredyt

    Rok 2021 jest pierwszym, w którym Województo Kujawsko-Pomorskie musi wydatkować ponad 30 mln zł na spłatę zobowiązań, jakie zależna od niego spółka zaciągnęła w 2010 roku na modernizację szpitali wojewódzkich, przed nami teraz dziesięć lat intensywnych spłat. Okazuje się, że wieloletnie zobowiązania planuje zaciągnąć też spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Wiadomości z regionu